Naczelna Izba Lekarska dopuszcza mieszanie szczepionek w Polsce. Prof. Flisiak wyjaśnia, jakie kłopoty mogą czekać lekarzy
Zgodnie ze stanowiskiem NIL osoby, u których doszło do niepożądanych reakcji poszczepiennych po podaniu pierwszej dawki AstraZeneki, będą mogły przyjąć drugą dawkę preparatu Pfizer/BioNTech. - Lekarza nikt nie może zmusić do wzięcia na siebie takiego ryzyka - komentuje prof. Flisiak
1. NIL dopuszcza mieszanie szczepionek
NIL podkreśla, że jedna dawka szczepionki AstraZeneca nie chroni przed COVID-19 w dostatecznym stopniu, dlatego w celu uzyskania właściwego poziomu przeciwciał konieczne jest podanie drugiej dawki innego preparatu. Termin podania drugiej dawki powinien zmieścić się w 12 tygodniach od podania pierwszej.
"Aktualne publikacje wskazują na możliwość kontynuacji rozpoczętego preparatem AstraZeneca schematu szczepień preparatem Pfizer/BioNtech, co jest skuteczne i bezpieczne" - zapewnia Izba Lekarska. Warto podkreślić, że praktyka mieszania szczepionek w trybie off-label (czyli stosowanie leku poza wskazaniami klinicznymi w wyjątkowych sytuacjach, dla dobra chorego - przyp. red.) wymaga zgody zarówno pacjenta, jak i lekarza.
W związku z tym, że postępowanie jest niestandardowe, NIL proponuje ocenę stężenia przeciwciał poszczepiennych 4-6 tyg. po podaniu dawki szczepionki firmy Pfizer.
2. Rekomendacja NIL ma podstawy naukowe
Prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych podkreśla, że stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej jest oparte na dowodach naukowych i jest słuszne.
- Z naukowego punktu widzenia i doświadczeń z poprzednimi szczepionkami, nie ma przeciwwskazań, aby druga dawka szczepionki pochodziła od innego producenta. Stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej jest właściwe – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Flisiak.
Podobnego zdania jest dr Paweł Grzesiowski, immunolog i doradca Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. Ekspert zauważa, że mieszanie szczepionek to działanie powszechnie praktykowane w wakcynologii od lat.
- Z punktu widzenia wakcynologii zamienianie szczepionek o podobnym składzie jest możliwe. Te szczepionki mają zbliżony efekt końcowy, więc zamiana nie tylko nie jest błędem, ale może dać korzystne efekty, co wykazali naukowcy z Hiszpanii, badający mieszany schemat Astra – Pfizer – przekonuje ekspert.
3. Jakie kłopoty mogą wiązać się z zamianą preparatów?
Możliwość podania drugiej dawki szczepionki od innego producenta dopuszcza się m.in. we Francji, Hiszpanii czy Niemczech. Jak podkreśla prof. Flisiak, mieszania szczepionek nie zaleciła do tej pory jednak ani Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ani Europejska Agencja do spraw Leków (EMA), co wiąże się z pewnymi utrudnieniami dla lekarzy.
- To oznacza, że lekarz może podać drugą dawkę szczepionki od innego producenta, ale tylko w warunkach eksperymentu medycznego. To z kolei wymaga zgody na przeprowadzenie takiego eksperymentu - pacjenta, lekarza oraz komisji bioetycznej - wyjaśnia prof. Flisiak.
Jeśli lekarz kwalifikujący do szczepienia podejmie decyzję o takim postępowaniu poza eksperymentem medycznym lub badaniem klinicznym, to naraża się na poważne konsekwencje w przypadku niepożądanej reakcji poszczepiennej lub jakichkolwiek roszczeń pacjenta, a nawet instytucji finansujących szczepienie. Istnieje ryzyko, że lekarze nie będą chcieli brać na siebie takiej odpowiedzialności.
- Poza względami merytorycznymi do wykonania takiej procedury, są jeszcze względy odpowiedzialności lekarskiej. Lekarza nikt nie może zmusić do wzięcia na siebie takiego ryzyka, bo wszelkie konsekwencje spadną na niego. Postępując niezgodnie z charakterystyką produktu leczniczego lub oficjalnymi zarządzeniami organów, które zarządzają administrowaniem lekami w danym kraju, to lekarz bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualne odczyny niepożądane po szczepieniu u pacjenta. Nawet jeśli pacjent wcześniej wyraził zgodę, później może zmienić swoje zdanie - podkreśla prof. Flisiak.
4. Potrzebne jak najszybsze oświadczenie EMA
Prof. Flisiak uważa, że najlepszym rozwiązaniem w przypadku mieszania szczepionek byłoby pozytywne stanowisko Europejskiej Agencji ds. Leków.
- Europejska Agencja ds. Leków powinna być od dłuższego czasu gotowa na podjęcie decyzji dotyczącej mieszania szczepionek. Gdyby jej członkowie zebrali się w tej sprawie jeszcze dzisiaj, już jutro stanowisko ujrzałoby światło dzienne w wersji anglojęzycznej, a w ciągu kilku dni w wersjach językowych poszczególnych krajów UE. W związku z tym taka decyzja, mając podstawy naukowe, powinna zostać podjęta bardzo szybko. Tak naprawdę chodzi o jedno zdanie, które głosi, że dopuszcza się wymienne stosowanie szczepionki Comirnaty po wcześniejszym zastosowaniu preparatu Vaxzevria, jeśli po jego podaniu doszło do poważnej reakcji niepożądanej - podsumowuje ekspert.
5. Raport Ministerstwa Zdrowia
We wtorek 29 czerwca resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 123 osoby otrzymały pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.
Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: dolnośląskim (20), śląskim (18) i łódzkim (13).
Z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło 17 osób.
Z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 17 osób.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 29, 2021
Liczba zakażonych koronawirusem: 2 879 811/ 75 005 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Polecane
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.