Trwa ładowanie...

Wariant Delta atakuje układ pokarmowy. Prof. Fal mówi, jak rozpoznać objawy (WIDEO)

 Karolina Rozmus
26.06.2021 16:24

Gościem programu WP "Newsroom" był prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. W rozmowie opowiedział o nowym wariancie koronawirusa w kontekście wakacyjnych wyjazdów i urlopu, a także zwrócił uwagę na nowe, bardzo poważne dolegliwości związane z zakażeniem - objawy mogą przypominać grypę żołądkową.

- Znowu w tym roku najlepszym pomysłem jest spędzenie wakacji w Polsce bądź przynajmniej w obrębie Unii Europejskiej – powiedział prof. Fal.

Dodał również, że niezależnie od tego, czy żniwo zbiera wariant Delta, Delta Plus czy inna mutacja koronawirusa, wybierając się na zagraniczne wakacje, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

- Pełna protekcja, czyli unikanie tłumów. O dezynfekcji i trzymaniu dystansu chciałbym przypomnieć każdemu, kto znajdzie się w zbiorowiskach, czy w Europie czy poza nią.

Gość programu "Newsroom" podkreśla, że współczynnik zakaźności jest istotny i faktycznie wariant Delta ma R0 oceniane między 5 a 8 – czyli każdy, kto jest zakażony, potencjalnie może zakazić od 5 do 8 ludzi dookoła.

- Widzimy, że kolejne warianty zawsze są bardziej zakaźne niż te, które wypierają. To konkurencja ewolucyjna - tłumaczy ekspert.

Dodaje, że nie tylko wskaźnik R0 ma znaczenie, ale także ciężkość przebiegu choroby oraz możliwość wystąpienia powikłań. Poprzednie mutacje przyzwyczaiły nas do infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych, podczas gdy wariant Delta daje zupełnie nowe objawy.

- Najczęściej mówi się o nudnościach, biegunkach, bólach brzucha - wyjaśnia prof. Fal.

Ekspert uczula, by zwracać uwagę na dolegliwości z układu pokarmowego i żeby nie interpretować ich mylnie – np. jako zatrucia wskutek zjedzenia nieumytych truskawek. Akcentuje, by wystąpienie nudności, bólu brzucha czy biegunki skłoniły każdego chorego do rozważenia, czy nie doszło u niego do infekcji COVID-19.

- W wariancie Delta bardzo dużo mówimy o objawach z układu pokarmowego. Widzimy, że ta ewolucja wirusa nie polega tylko na jego większej migracyjności czy większym stopniu penetracji komórki ludzkiej, ale również na powinowactwie do innych narządów naszego ciała.

Więcej w WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze