Trwa ładowanie...

Nadepnęła na niego w ogrodzie. Trzy dni spędziła na OIOM-ie

Avatar placeholder
05.07.2024 15:23
Skaleczenie w ogrodzie mogło ją kosztować życie. Ranę zaatakowała bakteria
Skaleczenie w ogrodzie mogło ją kosztować życie. Ranę zaatakowała bakteria (Facebook)

58-latka doznała niewielkiego skaleczenia stopy, gdy nadepnęła na kawałek gruzu w swoim ogrodzie. W przeciągu zaledwie kilku dni rana rozwinęła się w martwicę i uniemożliwiła kobiecie poruszanie się. Louise Fawcett spedziła trzy dni na OIOM-ie i przeszła aż siedem operacji. Teraz ostrzega innych, nie nie bagatelizować objawów.

spis treści

1. Rzadka bakteria zaatakowała ranę

58-letnia Louise Fawcett z Yorkshire w Anglii doznała potencjalnie błahego uszkodzenia stopy podczas pracy w przydomowym ogrodzie.

Choć na początku zignorowała uraz, na przestrzeni następnych kilku dni rana zaczęła się powiększać i powodować coraz większy ból. Gdy zgłosiła się do lekarza rodzinnego, ten zdiagnozował zapalenie tkanki łącznej i przepisał antybiotyki.

Zobacz film: "Dlaczego drętwieje nam prawa ręka?"

Zmiany wokół rany na stopie zaczynały jednak wyglądać coraz poważniej, dlatego Fawcett zdecydowała się na wizytę w szpitalu. Dopiero tam stwierdzono, że uraz ewoluował w martwicze zapalenie powięzi - chorobę, która rozwija się na skutek infekcji bakteryjnej w ranie. Jej źródłem była tzw. "mięsożerna bakteria".

Chirurdzy byli zmuszeni do wycięcia zainfekowanej tkanki, co wymagało łącznie siedmiu operacji, w tym jednej obejmującej przeszczep skóry z uda, na przestrzeni kilku tygodni. Choć wszystkie zabiegi przebiegły pomyślnie, pacjentka ma przed sobą miesiące rehabilitacji, które mają pomóc przywrócić jej stopę do uprzedniej sprawności.

2. Jak rozpoznać martwicze zapalenie powięzi?

Martwicze zapalenie powięzi to choroba, w której niezwykle istotne jest szybkie postawienie diagnozy i wprowadzenie leczenia. Im dłużej pacjent bądź kadra medyczna zwlekają z zastosowaniem środków, (do których najczęściej zalicza się szybkie wycięcie obszaru objętego infekcją), tym gorsze stają się rokowania i szansa na powrót do pełnej funkcjonalności zakażonego obszaru ciała.

Pierwsze objawy infekcji mogą wyglądać potencjalnie nieszkodliwie i zaliczają się do nich rumień, obrzęk i lekka bolesność wokół rany.

Należy jednak niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeśli w miejscu urazu zaczynają występować:

  • całościowa lub częściowa utrata czucia,
  • zasinienie lub silne zaczerwienienie skóry,
  • pęcherze i strupy.

Zmianom tym mogą towarzyszyć także tachykardia (częstoskurcz), hipotonia (obniżenie ciśnienia), zaburzenia świadomości czy wysoka gorączka.

Należy mieć na uwadze, że przy braku reakcji i wprowadzenia leczenia, ta szybko postępująca infekcja może doprowadzić do amputacji kończyny (jeśli tam miał miejsce uraz) lub nawet do zakażenia całego organizmu i śmierci.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze