Trwa ładowanie...

Najnowsze badanie: Brak snu lub jego nadmiar mogą uszkodzić serce

Avatar placeholder
27.05.2021 22:25
Sen wpływa na zdrowie serca
Sen wpływa na zdrowie serca (Getty Images)

Naukowcy odkryli, że sen może wpływać na ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, podobnie jak dieta lub aktywność fizyczna. Zdaniem badaczy, lekarze rodzinni powinni podczas rutynowych wizyt pytać pacjentów o to, jak śpią i na tej podstawie dobierać terapię. Ile godzin powinien trwać sen?

spis treści

1. Sen wpływa na zdrowie serca

Naukowcy z USA przeanalizowali dane ponad 14 tys. osób. Szczególną uwagę zwracano na nawyki snu oraz historię chorób sercowo-naczyniowych.

Sen wpływa na zdrowie serca
Sen wpływa na zdrowie serca (Getty Images)
Zobacz film: "Leki przy szczepieniu - brać, czy odstawić?"

Analiza wykazała, że osoby, które zazwyczaj śpią w nocy 6-7 godzin są mniej narażone na śmierć z powodu zawału serca lub udaru niż te, które śpią dłużej bądź krócej.

Odkrycie badaczy jest kolejnym dowodem na to, że sen może odgrywać taką samą rolę w ryzyku wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, jak dieta, palenie czy brak aktywności fizycznej.

Zdaniem naukowców, lekarze rodzinni powinni wypytywać swoich pacjentów o to, ile godzin zazwyczaj śpią.

"Sen rzadko kiedy jest brany jako czynnik chorób układu krążenia. Może to być jednak jeden z najłatwiejszych sposobów na obniżenie ryzyka. Z naszych danych wynika, że spanie od 6 do 7 godzin w nocy wiąże się z lepszą kondycją serca" - uważa jeden z autorów badań dr Kartik Gupta ze szpitala Henry Ford w Detroit.

2. Nie tylko ilość, ale i jakość snu. "To, że leżysz w łóżku przez 7 godzin, nie oznacza, że dobrze śpisz"

Każdy z ochotników, który wziął udział w badaniach miał średnio 46 lat. Ok. 10 proc. osób miało w historii chorób problemy z sercem oraz powiązane z tym powikłania. Łączny czas obserwacji ochotników wyniósł średnio 7,5 roku.

Na początku badania każdy z uczestników został zapytany o średnią liczbę godzin, którą przesypia w nocy. Oceniono również ryzyko wystąpienia miażdżycowej choroby sercowo-naczyniowej oraz poziom markera stanu zapalnego zwanego białkiem C-reaktywnym (CRP). Marker ten jest wytwarzany w wątrobie i wiadomo, że jest związany z chorobami serca.

Okazało, że osoby, które spały mniej niż 6 godzin lub więcej niż 7 godzin, miały większe ryzyko śmierci z powodu chorób sercowych.

Zdaniem naukowców potrzebne są dalsze badania, żeby potwierdzić oraz zgłębić wcześniejsze ustalenia.

"Ważne jest, aby mówić nie tylko o ilości snu, ale także o jego głębokości i jakości. Tylko dlatego, że leżysz w łóżku przez 7 godzin, nie oznacza, że dobrze śpisz" - wyjaśnia dr Gupta.

Jako przykład naukowiec podał bezdech senny, zaburzenie, które powoduje częste wybudzanie oraz wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia.

Zobacz również: Czym są nietypowe zakrzepy krwi? EMA potwierdza, że takie powikłania mogą mieć związek ze szczepionką Johnson&Johnson

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze