Trwa ładowanie...

Największe państwa Europy odwołują sylwestra przez wariant Omikron. Polska będzie bawić się w najlepsze

Największe państwa Europy odwołują Sylwestra przez wariant Omikron. Polska będzie bawić się w najlepsze
Największe państwa Europy odwołują Sylwestra przez wariant Omikron. Polska będzie bawić się w najlepsze (East News)

Z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem i ekspansji nowego wariantu Omikron kilka europejskich krajów odwołało imprezy sylwestrowe i wprowadziło dodatkowe obostrzenia. Choć w środę 29 grudnia w Polsce podano informacje o rekordowej liczbie zgonów z powodu COVID-19 - 794, podczas sylwestra świętowanie będzie dozwolone. Koncerty z udziałem publiczności odbędą się w kilku miastach. Otwarte będą też kluby i bary. Eksperci alarmują, że konsekwencje mogą być tragiczne. - Decyzja o poluzowaniu obostrzeń podczas sylwestra jest fatalna. Zapłacimy za nią zgonami kolejnych ludzi – ostrzega dr Leszek Borkowski.

spis treści

1. Europejskie stolice rezygnują z sylwestra

Rozprzestrzenianie wariantu Omikron sprawiło, że wiele państw z Europy zmaga się z kolejną falą zakażeń koronawirusem. Z obawy o masowe zarażenia nowym patogenem wiele miast odwołało imprezy sylwestrowe. Wiadomo już, że Nowego Roku hucznie nie przywita się w Londynie, Edynburgu, Paryżu, Rzymie czy Wenecji. Włochy poszły o krok dalej i w ramach prewencji wprowadzono obowiązek negatywnego testu przy wjeździe dla wszystkich przyjeżdżających z krajów Unii Europejskiej. Dla nieszczepionych, oprócz negatywnego testu, obowiązywać ma 5-dniowa kwarantanna.

Także w Amsterdamie nadejście Nowego Roku będzie obchodzone głównie w domach. Wszystkie imprezy zostały odwołane, zamknięte pozostają kluby i restauracje. Podobną decyzję podjęły władze Islandii, które postanowiły, że w tym roku z powodu zagrożenia epidemicznego w Reykjaviku nie zostaną rozpalone w noc sylwestrową tradycyjne ogniska. To już drugi rok z rzędu, gdy przez COVID-19 zrezygnowano z tego zwyczaju. Podkreślono, że w obecnej sytuacji zachęcanie do wspólnego gromadzenia się obywateli byłoby błędem.

Zobacz film: "Smog negatywnie wpływa na przebieg COVID-19"
Największe państwa Europy odwołują Sylwestra przez wariant Omikron. Polska będzie bawić się w najlepsze
Największe państwa Europy odwołują Sylwestra przez wariant Omikron. Polska będzie bawić się w najlepsze (East News)

"Lokalne władze rozumieją, że ta decyzja może wywołać rozczarowanie wielu osób, ale ważne jest dla nas, abyśmy wspólnie pracowali w celu obniżenia liczby zakażeń, choćby poprzez unikanie dużych skupisk ludzkich i dążenie do świętowania w mniejszych grupach" – przekazały w oświadczeniu prasowym władze w Reykjaviku. Podobną decyzję podjęto w mieście Akureyri w północnej Islandii.

Są też europejskie miasta, które nie zdecydowały się wprowadzić ograniczeń w noc sylwestrową mimo niepokojącej sytuacji epidemicznej. Huczne imprezy planowane są w Berlinie, chorwackim Dubrowniku, portugalskiej Maderze, czeskiej Pradze czy greckich Atenach. W gronie tym znajdują się także polskie miasta. Gremialne imprezy odbędą się w Zakopanem czy Chorzowie.

2. Rekord zgonów z powodu COVID-19, ale Polska luzuje obostrzenia na sylwestra

Kiedy inne kraje próbują ustrzec się przed nową falą koronawirusa, w Polsce, w której od miesiąca dziennie umiera średnio 500 osób na COVID-19, a dziś zmarły 794 osoby (warto jednak podkreślić, że rekordowa liczba zgonów w środę jest efektem kumulacji statystyk dotyczących przypadków śmiertelnych ze świątecznego weekendu), władze podjęły decyzję o poluzowaniu obostrzeń w noc sylwestrową.

O tym, że świętowanie w sylwestra będzie dozwolone, wiemy od kilku tygodni. Tego dnia otwarte będą kluby i dyskoteki, a co za tym idzie, będzie można w tych miejscach celebrować nadejście Nowego Roku. Organizatorzy imprez noworocznych muszą jednak pamiętać o 30-procentowym limicie obłożenia miejsc, który nie dotyczy jednak osób zaszczepionych na COVID-19.

Dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwraca uwagę na paradoks tej sytuacji.

- Ktoś uznał, że do sylwestra nie będziemy chodzili na imprezy i dobrze, ale akurat w sylwestra będzie to możliwe, bo wirus nie będzie tego dnia zakażał. Taka decyzja jest absurdalna – podkreśla wirusolog.

Dr n. farm. Leszek Borkowski, były prezes Urzędu Rejestracji i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, uważa, że konsekwencje takiej decyzji będę tragiczne.

- Decyzja o otwartych klubach i barach podczas sylwestra jest fatalna. Zapłacimy za nią zgonami kolejnych ludzi. Bardzo niedobrze, że rząd staje na uszach, by przypodobać się elektoratowi i myśli tymi uszami, a nie mózgiem. Tylko idioci mogą wierzyć, że Omikron w czasie sylwestra i Nowego Roku pójdzie spać, a obudzi się później – stwierdza w rozmowie z WP abcZdrowie dr Borkowski.

- Rząd powinien być mądrzejszy, ponieważ jest po to, aby chronić obywateli, a nie wysyłać na rzeź. A organizowanie imprez w tym czasie takim wysyłaniem jest. Jest to puszczanie oka do tych, którzy pandemię lekceważą, tak jak puszcza się oko do osób, które po alkoholu wsiadają za kółko i jadą przed siebie, po drodze zabijając niewinnych ludzi – dodaje dr Borkowski.

Ekspert podkreśla, że ryzyko zakażenia podczas imprez sylwestrowych jest ogromne. Szczególne niebezpieczeństwo stwarzają miejsca, w których odbywać się będą koncerty.

- Dlatego że ludzie nie myślą wtedy o epidemii. To jest czas zabawy, nie nosi się masek, śmieje się, je, pije i tańczy. Co więcej, w miejscach, w których obecne będą orkiestry grające na instrumentach dętych, najłatwiej będzie o zakażenie koronawirusem. Znany jest przykład z początku pandemii, kiedy do jednego ze szpitali w Krakowie trafiali goście weselni, którzy na imprezie nowożeńców przebywali w obecności muzyka grającego na trąbce, który przez tę trąbkę rozsiewał koronawirusa. To była straszna tragedia, ponieważ kilka osób z tych gości weselnych zmarło – opisuje ekspert.

3. Jakie uchronić się przed zakażeniem w noc sylwestrową?

Ekspert zaleca, aby sylwestra spędzać w małym gronie osób. Najlepiej, aby były to osoby zaszczepione.

- W małym gronie osób, które znamy i z którymi widujemy się na co dzień, o zakażenie trudniej niż podczas masowych imprez. Zachęcam, aby w tym roku spędzić sylwestra w małych grupach, w domu, a przed przyjściem na imprezę wykonać test antygenowy. Najlepiej zaprosić zaszczepionych, jeśli jednak wiemy, że wśród nas będą osoby, które nie przyjęły szczepionki, wykażmy się postawą obywatelską i zachęćmy je do wykonania wymazu. To pozwoli uchronić wiele osób od zakażenia i dramatycznych konsekwencji związanych z powikłaniami po chorobie – podsumowuje ekspert.

4. Raport MZ

W środę 29 grudnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 15 571 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (2130), śląskim (2117) i wielkopolskim (1896).

Z powodu COVID-19 zmarło 227 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 567 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze