Trwa ładowanie...

Nastolatek palący e-papierosy trafił do szpitala. Miał płuca jak 70-latek

Nastolatek popalający e-papierosy zapłacił za swoją słabostkę ogromną cenę. Chłopak trafił w ciężkim stanie do szpitala. Lekarze z OIOM-u stwierdzili, że ma płuca jak 70-latek.

Zobacz film: "Rak płuc - zabójca numer 1"

1. E-papierosy zniszczyły płuca nastolatka

Chorobę płuc u nastoletniego pacjenta spowodowało sięganie po e-papierosy, czyli coraz bardziej popularne tzw. wapowanie (vaping). Młody człowiek trafił na OIOM i choć udało się go odratować, do końca życie będzie płacić własnym zdrowiem za młodzieńczą lekkomyślność.

Adam miał dopiero 18 lat i oprócz e-papierosów unikał używek, ponieważ uprawiał sport. Wystarczyło półtora roku, żeby zniszczył swoje płuca. Lekarze, którzy się nim opiekowali, nie kryją, że nie jest to odosobniony przypadek.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków informuje, że już ponad 25 proc. nastolatków sięga regularnie po e-papierosy. Wydają się bezpieczne i atrakcyjne, mają szeroką gamę smaków i zapachów. Adam Hergenreder przyznaje, że uwielbiał aromat mango. Dzięki temu jego nawyk w ogóle nie kojarzył się z tradycyjnym paleniem.

Zdaniem specjalistów z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Stanach Zjednoczonych wapowanie może skutkować rozwojem nawet 450 jednostek chorobowych. W całych Stanach Zjednoczonych potwierdzono już sześć zgonów, które można wiązać z e-papierosami, a są to z pewnością zaniżone dane.

Więcej o szkodliwości e-papierosów można przeczytać tutaj

Doktor Ned Sharpless z Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków ostrzega, że największy wzrost popularności e-papierosów odnotowuje się wśród ludzi młodych.

Polly, matka Adama Hergenredera, powiedziała, że zauważyła, że od pewnego czasu syn często kaszlał, szczególnie po korzystaniu z e-papierosa. Gdy do ulubionego liquidu dodał płyny z zawartością THC, zaczął doświadczać też dreszczy, a także wymiotował. Po trzech dniach odwiedził lekarza, który nie skojarzył objawów z paleniem.

Leczenie nie pomagało. Adam trafił do szpitala, gdzie zrobiono prześwietlenie płuc. Lekarze byli w szoku.

Orzekli, że gdyby pacjent trafił do szpitala później, mogłoby się to skończyć tragicznie. Dzięki pomocy specjalistów z Advocate Condell Medical Center w Illinois, przeżył, choć z poważnymi uszkodzeniami płuc. Po tygodniu w szpitalu powoli dochodzi do siebie, choć nawet proste czynności są dla niego trudne.

W trosce o zdrowie innych osób Adam zachęca do rzucania e-papierosów. Przyznaje, że gdyby wcześniej miał świadomość skutków, jakie mogą powodować, nigdy by nie sięgnął po nie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.