Naukowcy odkryli, dlaczego LSD działa tak długo

LSD, znane również jako "kwas", jest narkotykiem, który powoduje, halucynacje i inne objawy trwające do 12 godzin. Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Północnej Karoliny odkryli tajemnicę długotrwałego działania LSD.

Użytkownicy LSD często zgłaszają odmienne doświadczenia sensoryczne lub efekty wizualne, nazywane "trip". Mówią o intensyfikacji kolorów, ruchu obiektów stacjonarnych, zniekształceniu kształtów i dźwięków, i zmianach w poczuciu czasu.

Działanie LSD rozpoczyna się zazwyczaj w ciągu 30 minut, w zależności od przyjętej dawki i może trwać 12 godzin.

Brian Roth, profesor farmakologii na Uniwersytecie Północnej Karoliny (UNC) i starszy współautor badania, najpierw zainteresował się z trwałymi skutkami działania LSD na koncertach rockowych, gdy był młodszy.

"Wiele osób brało LSD i podobne narkotyki podczas koncertów, dlatego stanie na parkingu i słuchanie tego, co mówią osoby pod wpływem LSD było interesujące" - mówi Roth. "Wielu ludzi, którzy biorą narkotyki, nie są świadomi tego, jak długo działają".

Większość dawek LSD jest małych, średnio 100 ug, ale działanie kwasu utrzymuje się zazwyczaj przez większość dnia. Cząsteczki z LSD, są usuwane z krwi w ciągu kilku godzin, co zastanawiało naukowców, bo efekty działania LSD utrzymywały się przez dłuższy czas.

"Istnieją różne poziomy zrozumienia tego, jak działają narkotyki, takie jak LSD" - mówi Roth. "Najbardziej podstawowym poziomem jest, aby dowiedzieć się, jak lek wiąże się z receptorem na komórce. Jedynym sposobem na to jest rozwiązanie jego struktury. I żeby to zrobić, trzeba krystalografii rentgenowskiej".

Doktor Daniel Wacker i Sheng Wang prowadzili eksperymenty, mające na celu uchwycenie w krystalografii obrazów cząsteczki LSD związanych receptorem serotoniny w ludzkim mózgu. Jest to metoda, która tworzy obrazy zdolne do wyświetlania, jak atomy cząsteczki są ułożone.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana w młodzieńczych latach. Angelina przyznaje,...

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Cell".

Naukowcy odkryli, że cząsteczka LSD została wciśnięta do kieszeni wiązania receptora serotoninowego pod nieoczekiwanym kątem. Ponadto dr John McCorvy, stwierdził, że część receptora serotoninowego jest zagięta nad cząsteczką LSD "jak wieczko", które zamyka narkotyk wewnątrz. To wyjaśnia, dlaczego efekty działania LSD mogą trwać wiele godzin, zanim znikną.

Poprzednie badania wykazały, że LSD "wypłukuje" się z receptorów serotoniny w ciągu 4 godzin. Nowe badania pokazują, że nie jest to przypadek, że LSD może wywołać tak dramatyczną reakcję w mózgu.

W latach 1950 i 1960 przeprowadzano eksperymenty nad LSD, aby pomóc osobom z problemami psychicznymi przywołać stłumione myśli i uczucia. Ostatnio zostało odnowione zainteresowanie potencjalnym wykorzystaniem LSD do leczenia schorzeń takich jak nadużywanie substancji, klastrowe bóle głowy i lęk związany ze stanami zagrożenia życia.

Naukowcy podkreślają, że zrozumienie mechanizmu, który napędza silne i długotrwałe działanie LSD w organizmie może pomóc twórcom leków projektować leki psychiatryczne, które będą bardziej skuteczne i będą miały mniej skutków ubocznych.

"Myślę, że to ważne dla przemysłu farmaceutycznego, aby zrozumieć, że jeśli modyfikujemy tylko jeden drobny aspekt każdego związku, może to wpłynąć na sposób, w jaki cały związek znajduje się w samym receptorze, a to wpływa na wydajność związku" – powiedział Daniel Wacker.

"Nie chcemy tłumaczyć brania LSD. Jest to potencjalnie bardzo niebezpieczne, ale może to mieć potencjalne zastosowanie lecznicze, z których niektóre zostały zgłoszone w literaturze medycznej wiele lat temu" - mówi Roth. "Teraz kiedy znamy struktury LSD związane z receptorem, uczymy się, co sprawia, że jego działanie jest tak silne" - podsumowuje.

Marta Pawlak, 7 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • medicalnewstoday.com

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Owoce

Miłośnicy gruszek są szczuplejsi i zdrowsi

Miłośnicy gruszek są szczuplejsi i zdrowsi

. Na tym jednak pozytywne właściwości gruszek się nie kończą. Badania nad gruszkowym fenomenem Naukowcy z Uniwersytetu w Luizjanie odkryli, że sekretem szczupłej sylwetki (...) spożywanie gruszek również niesie ze...

Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

Problemy z pęcherzem

Problemy z pęcherzem

Problemy z pęcherzem dotykają nie tylko mężczyzn, ale i kobiet. Naukowcy odkryli, że wstrzyknięcie botoksu do pęcherza moczowego przeciwdziała jego nadczynności.

Badania

10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć

10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć

, dbasz i troszczysz się. Ale to nie oznacza, że o twoje dziecko nie dbają specjaliści. Naukowcy na całym świecie od lat próbują poznać i zrozumieć (...) , ale nauka może ci pomóc. Dlatego powinieneś poznać 10 największych tegorocznych...

Zioła i przyprawy

Nieocenione właściwości rozmarynu

Nieocenione właściwości rozmarynu

uwalniają się także podczas smażenia. Jest na to sposób - do mięsa dodajmy rozmarynu! Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Kansas odkryli, że roślina (...) odkryto, że roślina ta jest doskonałą przyprawą...

Badania krwi - profilaktyka, normy morfologii, prawidłowe wyniki innych badań

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi

nastąpił wzrost poziomu białka krzepliwości, nazywanego czynnikiem VIII. Naukowcy jeszcze badają dlaczego tak się dzieje, ale mają teorię (...) określić narażenie na rychłą śmierć. Naukowcy odkryli,...

Przyczyny cukrzycy

Zaskakujące przyczyny cukrzycy

Zaskakujące przyczyny cukrzycy

Naukowcy z Uniwersytetu w Maladze odkryli, że niedobór witaminy D może być czynnikiem zwiększającym niebezpieczeństwo rozwoju cukrzycy typu 2 (...) Health. Naukowcy wykazali, że osoby, które codziennie...

Newsy

Broda może zwiększyć atrakcyjność mężczyzny

w porównaniu do mężczyzn z pełną brodą i tych ogolonych. Jednak jeżeli chodzi o relacje, naukowcy odkryli, że kobiety wybierają brodaczy do relacji (...) Nowe badania sugerują, że mężczyźni mogą zrobić sobie przerwę...

Zdrowe odżywianie

6 produktów, których nie warto jeść przed snem

6 produktów, których nie warto jeść przed snem

strony, jak wykazali naukowcy, ciemna czekolada działa na organizm ludzki bardzo korzystnie - wykazuje zdolności antyoksydacyjne. O ile jedna czy dwie (...) przybierają na wadze. Dlaczego tak się dzieje?...

Neurologia

8 faktów na temat fibromialgii

8 faktów na temat fibromialgii

. Badania zdają się potwierdzać to przypuszczenie: w 2015 roku niemieccy naukowcy odkryli, że układ nerwowy osób cierpiących na fibromialgię inaczej (...) chorują na fibromialgię, jednak nie wiadomo, dlaczego...