Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli, dlaczego LSD działa tak długo

Avatar placeholder
Marta Pawlak 30.01.2017 11:05
Naukowcy odkryli, dlaczego LSD działa tak długo
Naukowcy odkryli, dlaczego LSD działa tak długo

LSD, znane również jako "kwas", jest narkotykiem, który powoduje, halucynacje i inne objawy trwające do 12 godzin. Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Północnej Karoliny odkryli tajemnicę długotrwałego działania LSD.

Użytkownicy LSD często zgłaszają odmienne doświadczenia sensoryczne lub efekty wizualne, nazywane "trip". Mówią o intensyfikacji kolorów, ruchu obiektów stacjonarnych, zniekształceniu kształtów i dźwięków, i zmianach w poczuciu czasu.

Działanie LSD rozpoczyna się zazwyczaj w ciągu 30 minut, w zależności od przyjętej dawki i może trwać 12 godzin.

Brian Roth, profesor farmakologii na Uniwersytecie Północnej Karoliny (UNC) i starszy współautor badania, najpierw zainteresował się z trwałymi skutkami działania LSD na koncertach rockowych, gdy był młodszy.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Naukowcom udało się odkryć, dlaczego LSD działa tak długo
Naukowcom udało się odkryć, dlaczego LSD działa tak długo (Shutterstock)

"Wiele osób brało LSD i podobne narkotyki podczas koncertów, dlatego stanie na parkingu i słuchanie tego, co mówią osoby pod wpływem LSD było interesujące" - mówi Roth. "Wielu ludzi, którzy biorą narkotyki, nie są świadomi tego, jak długo działają".

Większość dawek LSD jest małych, średnio 100 ug, ale działanie kwasu utrzymuje się zazwyczaj przez większość dnia. Cząsteczki z LSD, są usuwane z krwi w ciągu kilku godzin, co zastanawiało naukowców, bo efekty działania LSD utrzymywały się przez dłuższy czas.

"Istnieją różne poziomy zrozumienia tego, jak działają narkotyki, takie jak LSD" - mówi Roth. "Najbardziej podstawowym poziomem jest, aby dowiedzieć się, jak lek wiąże się z receptorem na komórce. Jedynym sposobem na to jest rozwiązanie jego struktury. I żeby to zrobić, trzeba krystalografii rentgenowskiej".

Doktor Daniel Wacker i Sheng Wang prowadzili eksperymenty, mające na celu uchwycenie w krystalografii obrazów cząsteczki LSD związanych receptorem serotoniny w ludzkim mózgu. Jest to metoda, która tworzy obrazy zdolne do wyświetlania, jak atomy cząsteczki są ułożone.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków
Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków [10 zdjęć]

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana

zobacz galerię

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Cell".

Naukowcy odkryli, że cząsteczka LSD została wciśnięta do kieszeni wiązania receptora serotoninowego pod nieoczekiwanym kątem. Ponadto dr John McCorvy, stwierdził, że część receptora serotoninowego jest zagięta nad cząsteczką LSD "jak wieczko", które zamyka narkotyk wewnątrz. To wyjaśnia, dlaczego efekty działania LSD mogą trwać wiele godzin, zanim znikną.

Poprzednie badania wykazały, że LSD "wypłukuje" się z receptorów serotoniny w ciągu 4 godzin. Nowe badania pokazują, że nie jest to przypadek, że LSD może wywołać tak dramatyczną reakcję w mózgu.

W latach 1950 i 1960 przeprowadzano eksperymenty nad LSD, aby pomóc osobom z problemami psychicznymi przywołać stłumione myśli i uczucia. Ostatnio zostało odnowione zainteresowanie potencjalnym wykorzystaniem LSD do leczenia schorzeń takich jak nadużywanie substancji, klastrowe bóle głowy i lęk związany ze stanami zagrożenia życia.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy podkreślają, że zrozumienie mechanizmu, który napędza silne i długotrwałe działanie LSD w organizmie może pomóc twórcom leków projektować leki psychiatryczne, które będą bardziej skuteczne i będą miały mniej skutków ubocznych.

"Myślę, że to ważne dla przemysłu farmaceutycznego, aby zrozumieć, że jeśli modyfikujemy tylko jeden drobny aspekt każdego związku, może to wpłynąć na sposób, w jaki cały związek znajduje się w samym receptorze, a to wpływa na wydajność związku" – powiedział Daniel Wacker.

"Nie chcemy tłumaczyć brania LSD. Jest to potencjalnie bardzo niebezpieczne, ale może to mieć potencjalne zastosowanie lecznicze, z których niektóre zostały zgłoszone w literaturze medycznej wiele lat temu" - mówi Roth. "Teraz kiedy znamy struktury LSD związane z receptorem, uczymy się, co sprawia, że jego działanie jest tak silne" - podsumowuje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze