Trwa ładowanie...

Naukowcy pracują nad terapią, która może zapobiegać zakażeniu wirusem Zika

Od kiedy Zika rozprzestrzenia się na całym świecie, lekarze i specjaliści wzywają do przyśpieszenia badań nad tym wirusem. Idąc krok dalej w identyfikacji możliwego kandydata terapeutycznego, zespół naukowców ze Szkoły Medycznej Duke-NUS we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Północnej Karoliny odkryli mechanizm, poprzez który C10, ludzkie przeciwciała, które wcześnie identyfikują i reagują na wirusa,  zapobiegają zakażeniu Zíka na poziomie komórkowym.

1. Przeciwciało, które zwalcza wirusa Zika

Wcześniej C10 zostało zidentyfikowane jako jedno z najsilniejszych przeciwciał, zdolnych do neutralizacji zakażenia wirusem Zíka. Teraz prof. Lok Shee-Mei i jej zespół poszli krok dalej, określając, w jaki sposób C10 jest w stanie zapobiec zakażeniu Zíką.

Infekując komórki, cząsteczki wirusa zwykle przechodzą przez dwa główne etapy: dokowanie i fuzję. To właśnie na ich zakłóceniu skupia się terapia lecznicza. Podczas dokowania, cząstka wirusa identyfikuje specyficzne miejsca w komórce i wiąże się z nimi.

Prace nad C10 wciąż trwają, ale może już niedługo nie będziemy musieli obawiać się wirusa Zika
Prace nad C10 wciąż trwają, ale może już niedługo nie będziemy musieli obawiać się wirusa Zika (Shutterstock)

Dokujący wirus następnie inicjuje przyjęcie przez endosom - oddzielną komorę w korpusie komórkowym. Białka w obrębie płaszcza wirusa ulegają zmianom strukturalnym i stapiają się z błoną endosomu, uwalniając w ten sposób genom wirusa do komórki i kończąc ten etap infekcji.

Stosując metodę zwaną cryo-elektronem mikroskopowym, która umożliwia wizualizację bardzo małych cząstek i ich interakcji, zespół uwidocznił interakcję C10 z wirusem Zíka w różnych wartościach pH, ​​w celu naśladowania zachowania zarówno przeciwciał, jak i wirusa różnych środowiskach.

Badania wykazały, że C10 łączy się z głównym białkiem, które tworzy warstwę wirusów Zíka, niezależnie od wartości pH, i blokuje te białka w miejscu, zapobiegając zmian strukturalnym, koniecznym w etapie stapiania się wirusa i komórki. Bez fuzji wirusa do endosomu, DNA wirusa jest powstrzymywane przed wejściem do komórki, co udaremnia zakażenie.

Zobacz także

2. Krytyczna faza fuzji

"Mam nadzieję, że te wyniki jeszcze bardziej przyspieszą rozwój terapii, która wykorzysta C10 do zwalczania wirusa Zíka. Dziki temu będziemy mogli uniknąć jego skutków, takich jak małogłowie i zespół Guillain-Barré. Należy podkreślić potrzebę dalszych badań nad wpływem C10 na zakażenie Zíka na modelach zwierzęcych" - mówi Dr Lok.

"Określając podstawę konstrukcyjną dla neutralizacji wirusa, badania te dostarczają poparcia dla idei, że to przeciwciało będzie chronić przed zakażeniem Zíka, potencjalnie prowadząc do nowych terapii w leczeniu tej choroby" – mówi prof. Ralph Baric.

Wyniki te sugerują, że C10 może być kluczem do terapii zakażenia Zíka i powinno być dalej badane. Ponadto zaburzenia syntezy spowodowane przez C10 mogą okazać się bardziej skuteczne w zapobieganiu zakażeniu Zíka, w porównaniu z terapiami, które próbują zakłócić fazę dokowania. To dlatego, że etap syntezy jest krytyczny dla infekcji Zíka, podczas gdy wirus może opracować inne mechanizmy do pokonania zakłóceń na etapie dokowania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza