Trwa ładowanie...

Naukowcy testują kolejny potencjalny lek na COVID-19. Spray w ciągu 12 godzin usuwa SARS-CoV-2 z organizmu

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
oprac. Katarzyna Grzęda-Łozicka 03.04.2022 09:11
Spray w ciągu 12 godzin usuwa SARS-CoV-2 z organizmu
Spray w ciągu 12 godzin usuwa SARS-CoV-2 z organizmu (Getty Images)

Amerykańscy naukowcy testują kolejny lek, z którym wiązane są nadzieje na opanowanie pandemii COVID-19. Nowo odkryta, mała cząsteczka ma powstrzymywać rozwój infekcji SARS-CoV-2 i leczyć chorobę, jeśli dojdzie do zakażenia. Na razie przeprowadzono badania na myszach, a wyniki są obiecujące. Lek jest podawany w formie spreju do nosa.

spis treści

1. W USA trwają badania potencjalnego leku na COVID-19

Naukowcy z Cornell University (USA) na łamach periodyku "Nature" (https://www.nature.com/articles/s41586-022-04661-w) opisali potencjalny lek, który może bardzo ułatwić radzenie sobie z COVID-19.

Wyhodowali oni myszy zmienione genetycznie tak, aby na powierzchni komórek miały ludzkie receptory atakowane przez SARS-CoV-2. Takim zwierzętom, pod postacią spreju do nosa badacze podawali cząsteczkę oznaczaną N-0385.

Zobacz film: "Dlaczego codziennie po przebudzeniu czujesz się zmęczony?"
Amerykanie testują nowy lek na COVID-19
Amerykanie testują nowy lek na COVID-19 (Getty Images)

2. Substancja ma uniemożliwić wirusowi wniknięcie do organizmu

Substancja, opracowana wspólnie z ekspertami z kanadyjskiego Université de Sherbrooke, zapobiegała wnikaniu wirusa do komórek. Jeśli podawano ją przed kontaktem z wirusem, myszy się nie zarażały. Aplikacja w czasie 12 godzin od zakażenia pomagała natomiast usunąć SARS-CoV-2 z organizmu.

- Niewiele, jeśli w ogóle, znanych jest małych przeciwwirusowych cząsteczek, które można stosować profilaktycznie do zapobiegania zakażeniu - mówi prof. Hector Aguilar-Carreno z Cornell University, jeden z głównych autorów publikacji.

- To pierwszy związek tego typu. Jedna z jego zalet jest taka, że działa on na wczesnym etapie infekcji i nawet, gdy ktoś już zaraził się wirusem - dodaje.

Potencjalny lek naukowcy przetestowali na pierwotnym wariancie koronawirusa oraz na wariancie Delta. Nie przeprowadzili jeszcze testów z wariantem Omikron, ale są optymistycznie nastawieni, co do skuteczności cząsteczki także w tym przypadku.

3. Aplikacja w czasie 12 godzin od zakażenia zapobiegała śmierci

Po podaniu leku przed infekcją, myszy nawet nie traciły na wadze, czego należałoby spodziewać się w przebiegu choroby. Aplikacja w czasie 12 godzin od zakażenia zapobiegała natomiast śmierci zwierząt.

Firma EBVIA Therapeutics zbiera już fundusze na testy kliniczne i masową produkcję leku. Jeśli uda się szybko zebrać odpowiednie kwoty, wniesienie podania do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o jego zatwierdzenie mogłoby nastąpić nawet w ciągu 6 miesięcy.

- Terapia z wykorzystaniem N-0385 jest prostsza i mniej kosztowna w masowym stosowaniu, niż inne rodzaje leczenia, takie jak przeciwciała monoklonalne - podkreśla prof. Aguilar-Carreno.(PAP)

4. Molnupiravir i Paxlovid leki do leczenia Covid-19 w domu

Na razie w Polsce dostępne są dwa leki, które hamują replikację SARS-CoV-2 - Molnupiravir i Paxlovid.

Molnupiravir jest pierwszym dopuszczonym na polski rynek doustnym lekiem na COVID-19. To lek, którego zadaniem jest hamowanie replikacji niektórych wirusów RNA i ograniczenie ich transmisji. Wyniki badań wskazują, że jego skuteczność jest niższa niż wcześniej zakładano. Molnupiravir o 30 proc. zmniejsza prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz ryzyko zgonu u osób zakażonych koronawirusem. Lek musi być podany we wczesnej fazie choroby, a kuracja trwa 5 dni.

Drugim dopuszczonym lekiem jest Paxlovid. To klasyczny lek przeciwwirusowym, który działa podobnie, jak molnupiravir. Jednak jego skuteczność jest trzkrotnie wyższa. Preparat ma 89 proc. skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji i zgonu z powodu COVID-19, o ile zostanie przyjęty w ciągu trzech dni od momentu pojawienia się objawów.

Źrodło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze