Trwa ładowanie...

Jak odróżnić COVID-19 od alergii? Ekspert wyjaśnia

Ekspert wyjaśnia, jak odróżnić COVID-19 od alergii
Ekspert wyjaśnia, jak odróżnić COVID-19 od alergii (East News)

Pierwsze objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a zwłaszcza wariantem Omikron, łatwo pomylić z alergią. Katar, kichanie czy załzawione oczy to objawy charakterystyczne dla obu dolegliwości. Jak zatem odróżnić alergię od COVID-19?

spis treści

1. Objawy zakażenia Omikronem przypominają alergię

Eksperci są zgodni – wariant Omikron wywołuje łagodniejsze objawy niż wariant Alfa czy Delta. Swoją charakterystyką przypominają bardziej przeziębienie lub alergię aniżeli charakterystyczne dla COVID-19 utratę węchu czy smaku, czy zapalenie płuc. Do najczęstszych objawów zakażenia Omikronem zalicza się:

  • katar,
Zobacz film: "Obowiązek szczepień medyków rodzi wiele problemów natury prawnej. Dr Cholewińska-Szymańska: Jesteśmy w sytuacji patowej"
  • ból głowy,
  • zmęczenie,
  • kichanie,
  • ból gardła,
  • uporczywy kaszel,
  • chrypę.

- Jeśli mamy odpowiednią odporność, część z nas może nawet nie zauważyć tego zakażenia. Musimy rozumieć to tak: wszyscy możemy się zakazić, natomiast nie wszyscy zareagujemy objawowym zakażeniem. Część będzie chorowała bardzo łagodnie. W związku z tym potraktuje to jako przeziębienie, część może mieć poważniejsze objawy – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Jednym z rzadkich objawów zakażenia Omikronem jest zapalenie spojówek. Brytyjczycy określili tę dolegliwość mianem tzw. pink eye, czyli "różowego oka". Ten objaw także może występować w przypadku alergii.

- Oczy są jedną z głównych bram, którymi koronawirus przenika do organizmu człowieka. Główny atak wirusa jest skierowany na naczynia oraz tkankę łączną, dlatego też SARS-CoV-2 zajmuje płuca. Oko ma zbliżoną strukturę tkankową, stąd również powikłania okulistyczne - tłumaczy prof. Jerzy Szaflik, wieloletni Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ekspert podkreśla, że zapalenia spojówek wśród zakażonych do tej pory nie były częste.

- Nie może też być jedynym, samodzielnym objawem choroby COVID-19. Jeśli wystąpi, to jako objaw towarzyszący innym, bardziej charakterystycznym dla tego schorzenia, takim jak gorączka czy kaszel – dodaje prof. Szaflik.

Jak odróżnić COVID-19 od alergii?
Jak odróżnić COVID-19 od alergii? (East News)

2. Jak odróżnić objawy COVID-19 od alergii?

W związku z nadejściem wiosny zaczynają kwitnąć drzewa: olcha, leszczyna, za chwile brzoza. Dla wielu alergików oznacza uciążliwy katar, kaszel czy łzawienie oczu, czyli symptomy podobne do tych wywoływanych przez wariant Omikron. Astmatycy zaś zmagają się z męczącym kaszlem, czy dusznościami, a więc objawami cięższego przebiegu COVID-19. Jak zatem odróżnić COVID-19 od alergii?

- Zawsze radzę pacjentom zażycie leków przeciwalergicznych. Jeżeli pacjent nie wie, że jest alergikiem (bo połowa chorych z alergią nie wie, że ma alergię), a w kwietniu zaobserwuje, że ma katar, pojawi się kichanie i łzawienie, pacjent trochę źle się czuje, ma temperaturę 37 stopni Celsjusza, to pojawia się pytanie: czy mamy do czynienia z COVID-19 czy alergią? Jeżeli w tamtym roku i 2 lata temu też pojawiły się takie objawy a zażycie leków przeciwhistaminowych czy sterydów wziewnych przyniosły ustąpienie objawów, to prawdopodobnie jest to reakcja alergiczna – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

- Natomiast jeśli podanie leków przeciwalergicznych nie przynosi szybkiej poprawy, objawy nadal trwają, pogarsza się samopoczucie także w trakcie pobytu w domu, to należy wykonać test, aby sprawdzić czy to nie jest przypadkiem COVID-19 – dodaje lekarz.

3. Czy alergicy są narażeni na cięższy COVID-19?

Alergolog wyjaśnia, że nie ma potwierdzonych danych, które wskazywałyby na to, że alergia jest poważnym czynnikiem ryzyka w przypadku koronawirusa, pod warunkiem, że jest leczona.

- Nieleczona alergia może zwiększać to ryzyko, bo proces zapalny w organizmie już trwa, czyli komórki immunokompetentne są zaangażowane do walki z wrogiem. Bo alergia to jest w pewnym sensie wymyślony problem. Mój organizm mówi: nie lubię olchy, nie lubię brzozy, czuje ten alergen i zaczyna z nim walczyć. Wynikiem tej walki jest stan zapalny w nosie, w gardle, w płucach, a sam stan zapalny, może usposabiać do tego, żeby wirusy i bakterie łatwiej wnikały do układu oddechowego. Zapalnie zmieniona błona śluzowa to wrota, którymi mogą wniknąć wirusy, dając objawową chorobę - podsumowuje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze