Trwa ładowanie...

Nawet 50 tys. zachorowań rocznie. Wiele osób latami bagatelizuje objawy raka na skórze

Onkolog wskazuje, jak rozpoznać groźne zmiany na skórze. Różowa grudka lub guzek to może być rak skóry
Onkolog wskazuje, jak rozpoznać groźne zmiany na skórze. Różowa grudka lub guzek to może być rak skóry (Getty Images)

- Chroniczna ekspozycja na światło słoneczne predysponuje nas do nowotworów skóry, takich jak rak kolczystokomórkowy czy rak podstawnokomórkowy. Opalanie krótkotrwałe, ale z dużą intensywnością - skutkuje tym, że mamy większą predyspozycję do czerniaka skóry - ostrzega lek. Sylwia Chrostowska z Katedry i Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Niebarwnikowe nowotwory skóry plasują się na podium wśród najczęściej występujących nowotworów w Polsce, zaraz po raku płuc i piersi.

spis treści

1. Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję?

Eksperci wskazują jasno, że liczba osób chorujących na raka skóry wyraźnie rośnie. Już teraz odpowiada on za jedną trzecią wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych. Niektóre z prognoz wskazują, że za kilka lat na nowotwór skóry może w Polsce chorować co druga osoba po 60. roku życia. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że niebarwnikowe nowotwory skóry są w czołówce nowotworów atakujących Polaków, zaraz po raku płuc i piersi.

- Dane epidemiologiczne, którymi dysponujemy, niestety nie są pełne. Oficjalnie odnotowanych zachorowań na raka skóry mamy w Polsce ponad 14 tys., ale w rzeczywistości jest ich o wiele więcej. Szacuje się, że jest to około 40-50 tys. zachorowań rocznie. Bardzo często pacjenci operowani są lub leczeni miejscowo przez specjalistów dermatologów czy chirurgów plastyków, więc przypadki te nie trafiają do Krajowego Rejestru Nowotworów – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Zobacz film: "Czerniak to nie tylko rak skóry. 59-latka miała czerniaka oka"
Rak podstawnokomórkowy to najczęściej występująca postać raka skóry, stanowi około 75 proc. przypadków
Rak podstawnokomórkowy to najczęściej występująca postać raka skóry, stanowi około 75 proc. przypadków (Getty Images)

Jak duże jest zagrożenie? Dobrze oddają to te dane. Podczas jednego dnia badań prowadzonych w ramach kampanii edukacyjnej "Rak UV" w mobilnym gabinecie #FuraZdrowia na 81 przebadanych osób, zmiany o charakterze nowotworowym wykryto u 20.

2. Rak skóry - przyczyny?

Lekarze mówią wprost: główną przyczyną nowotworów skóry jest nadmierna i nieodpowiednia ekspozycja na promieniowanie słoneczne, bez stosowania kremów z SPF lub ubrań chroniących przed UV.

- Chroniczna ekspozycja na światło słoneczne predysponuje nas do nowotworów skóry, takich jak rak kolczystokomórkowy czy rak podstawnokomórkowy. Natomiast opalanie krótkotrwałe, ale z dużą intensywnością, z poparzeniem skóry, skutkuje tym, że mamy większą predyspozycję do czerniaka skóry - ostrzega lek. Sylwia Chrostowska z Katedry i Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Poparzenia słoneczne zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów skóry
Poparzenia słoneczne zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów skóry (Getty Images)

Ogromnym problem nadal pozostaje niska świadomość pacjentów dotycząca skali ryzyka i ograniczony dostęp do lekarzy. Szacuje się, że prawdopodobieństwo zdiagnozowania nowotworu skóry na wczesnym etapie jest w przypadku Polaka osiem razy niższe niż np. u Niemca.

- O ile zmiany przypominające czerniaka budzą zaniepokojenie wśród większej liczby osób, o tyle niebarwnikowe zmiany przypominające strupki i pewnego rodzaju defekty kosmetyczne są często ignorowane - zauważa Elżbieta Kozik Prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, współorganizatorka kampanii ''Rak UV''.

3. Rak podstawnokomórkowy skóry

Eksperci radzą, żeby w ramach profilaktyki raz w roku, zwłaszcza po sezonie ekspozycji na słońce, sprawdzić zmiany na skórze u dermatologa. Ze zmian uznanych za "podejrzane" pobierany jest wycinek, który jest kierowana na badanie histopatologiczne.

Jak wyjaśnia prof. Rutkowski, rak podstawnokomórkowy skóry rozwija się przede wszystkim na odkrytych częściach ciała: na głowie, szyi, ale może występować też na tułowiu, kończynach, a nawet na genitaliach. - Typowy wygląd to blaszka, grudka lub guzek różowej barwy z uniesionym, perełkowatym wałem lub opalizującą, przezroczystą powierzchnią w przypadku guzka. Z czasem powierzchnia raka pokrywa się drobnymi nadżerkami, strupami lub ulega owrzodzeniu – wyjaśnia onkolog.

Ten typ nowotworu z reguły rozwija się wolno, ale wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z odmianą łagodną, która dobrze reaguje na leczenie, czy z formą agresywną, która może zaatakować sąsiednie tkanki. Odmiana agresywna ma tendencję do wrzodzenia i nawrotów, a to utrudnia leczenie.

- Zdarzają się także przypadki z agresywnym przebiegiem, głębokim naciekaniem na sąsiednie struktury, dające wznowy i przerzuty do narządów odległych, najczęściej do węzłów chłonnych, płuc, kości i wątroby – ostrzega prof. Rutkowski.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze