Rak skóry powinien zostać uznany za chorobę zawodową? Rolnicy zagrożeni
Nowotwory skóry jako choroby zawodowe są uznawane tylko w przypadku profesji związanych z ekspozycją na czynniki chemiczne. Zdaniem ekspertów do listy czynników należałoby dopisać promieniowanie UV.
1. Kto jest najbardziej narażony na nowotwór w miejscu pracy?
Do grup zawodowych, które są szczególnie narażone na raka skóry, zalicza się m.in. rolników, pilotów, budowlańców, żołnierzy, sportowców czy rybaków. Każdy z tych zawodów ma związek z pracą na powietrzu i ekspozycję na słońce.
"Dlatego na liście nowotworów pochodzenia zawodowego powinny pojawiać się także te spowodowane promieniowaniem UVA/UVB. Na razie ich tam nie ma" - mówiła dr hab. Anna Małgorzata Czarnecka z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie podczas XI Letniej Akademii Onkologicznej.
W wielu krajach Europy i świata, promieniowanie UV jest czynnikiem, z powodu którego rak skóry uznany jest za chorobę zawodową. W Polsce nie. Tymczasem eksperci nie pozostawiają wątpliwości – warunki pracy mogą powodować choroby nowotworowe.
2. Jakie nowotwory są w Polsce uważane za zawodowe?
W polskim wykazie chorób zawodowych znajdują się pewne nowotwory, które wynikają z czynników rakotwórczych występujących w miejscu pracy. Należą do nich
- rak płuc,
- międzybłoniak,
- rak krtani,
- rak pęcherza moczowego,
- nowotwory spowodowane działaniem promieniowania jonizującego.
Wymienione są również niektóre nowotwory skóry.
Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że wszystkie nowotwory skóry jako choroby zawodowe – zgodnie z polskim prawem – mogą zostać uznane tylko w związku z ekspozycją na czynniki chemiczne w miejscu pracy. Tymczasem do ustawy należałoby dopisać także promieniowanie UV, tak, jak jest to np. w Niemczech.
"Jaki byłby praktyczny efekt takiej zmiany? Wiele zawodów, np. rolnicy, nie jest obecnie objętych obowiązkową opieką profilaktyczną, co oznacza, że brakuje przekazu, w jaki sposób mają się bronić przed konsekwencjami zdrowotnymi wykonywanej pracy. Po zmianie prawa to musiałoby się zmienić" - podkreśliła na łamach portalu rynekzdrowia.pl prof. Marta Wiszniewska z Kliniki Chorób Zawodowych i Zdrowia Środowiskowego Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.
Eksperci podkreślają, że zmiana przepisów jest konieczna, ponieważ umożliwi objęcie pracowników z grup ryzyka obowiązkową opieką profilaktyczną.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.