Trwa ładowanie...

Rak skóry powinien zostać uznany za chorobę zawodową? Rolnicy zagrożeni

Rak skóry w niektórych profesjach powinien zostać uznany za chorobę zawodową
Rak skóry w niektórych profesjach powinien zostać uznany za chorobę zawodową (Getty Images)

Nowotwory skóry jako choroby zawodowe są uznawane tylko w przypadku profesji związanych z ekspozycją na czynniki chemiczne. Zdaniem ekspertów do listy czynników należałoby dopisać promieniowanie UV.

spis treści

1. Kto jest najbardziej narażony na nowotwór w miejscu pracy?

Do grup zawodowych, które są szczególnie narażone na raka skóry, zalicza się m.in. rolników, pilotów, budowlańców, żołnierzy, sportowców czy rybaków. Każdy z tych zawodów ma związek z pracą na powietrzu i ekspozycję na słońce.

"Dlatego na liście nowotworów pochodzenia zawodowego powinny pojawiać się także te spowodowane promieniowaniem UVA/UVB. Na razie ich tam nie ma" - mówiła dr hab. Anna Małgorzata Czarnecka z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie podczas XI Letniej Akademii Onkologicznej.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: Nie ma dowodów, że śmiertelność po szczepionce wśród seniorów jest większa"

W wielu krajach Europy i świata, promieniowanie UV jest czynnikiem, z powodu którego rak skóry uznany jest za chorobę zawodową. W Polsce nie. Tymczasem eksperci nie pozostawiają wątpliwości – warunki pracy mogą powodować choroby nowotworowe.

Do grup zawodowych, które są szczególnie narażone na raka skóry zalicza się m.in. rolników
Do grup zawodowych, które są szczególnie narażone na raka skóry zalicza się m.in. rolników (Getty Images)

2. Jakie nowotwory są w Polsce uważane za zawodowe?

W polskim wykazie chorób zawodowych znajdują się pewne nowotwory, które wynikają z czynników rakotwórczych występujących w miejscu pracy. Należą do nich

Wymienione są również niektóre nowotwory skóry.

Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że wszystkie nowotwory skóry jako choroby zawodowe – zgodnie z polskim prawem – mogą zostać uznane tylko w związku z ekspozycją na czynniki chemiczne w miejscu pracy. Tymczasem do ustawy należałoby dopisać także promieniowanie UV, tak, jak jest to np. w Niemczech.

"Jaki byłby praktyczny efekt takiej zmiany? Wiele zawodów, np. rolnicy, nie jest obecnie objętych obowiązkową opieką profilaktyczną, co oznacza, że brakuje przekazu, w jaki sposób mają się bronić przed konsekwencjami zdrowotnymi wykonywanej pracy. Po zmianie prawa to musiałoby się zmienić" - podkreśliła na łamach portalu rynekzdrowia.pl prof. Marta Wiszniewska z Kliniki Chorób Zawodowych i Zdrowia Środowiskowego Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Eksperci podkreślają, że zmiana przepisów jest konieczna, ponieważ umożliwi objęcie pracowników z grup ryzyka obowiązkową opieką profilaktyczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze