Trwa ładowanie...

Nie myjesz zębów? Grozi ci udar

Naukowcy dowiedli, że osoby, które nie myją zębów częściej cierpią na choroby przyzębia. Te z kolei są powiązane z występowaniem udaru mózgu.

1. Krwawienie z dziąseł to objaw choroby przyzębia

Autor badań dr Souvik Sen z Uniwersytetu w Południowej Karolinie uważa, że zapalenie dziąseł sprzyja postępowi miażdżycy i degradacji naczyń krwionośnych, a tym samym może doprowadzić do udaru mózgu.

Ból zębów i krwawienie z dziąseł to sygnały ostrzegawcze
Ból zębów i krwawienie z dziąseł to sygnały ostrzegawcze (iStock)

Zobacz film: "Sprawdź, czy jesteś narażony na udar mózgu"

W pierwszym etapie badań obserwacjami objęto 1145 osób w wieku około 76 lat, które nie przechodziły udaru mózgu. Poddano ich skanowaniu mózgu MRI i pomiaru zatorów w tętnicach mózgowych. Lekarze dentyści ocenili też stan i nasilenie chorób dziąseł.

W badaniu wykluczono osoby, u których choroba dziąseł była na tyle poważna, że spowodowała utratę zębów. Okazało się, że tętnice w mózgu były zablokowane u 1 na 10 pacjentów. U osób z zapaleniem dziąseł dwukrotnie częściej diagnozowano jakąś formę zwężenia tętnic niż u osób niecierpiących na chorobę przyzębia.

Naukowcy doszli do wniosku, że po uwzględnieniu czynników ryzyka, takich jak wiek, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu, osoby z zapaleniem dziąseł są 2-4 razy bardziej narażone na zakrzep tętnic mózgowych.

Choroby przyzębia są powiązane z miażdżycą
Choroby przyzębia są powiązane z miażdżycą (iStock)

Drugi etap badań objął 265 pacjentów po udarze w wieku około 64 lat. I tu także okazało się, że choroba przyzębia szła w parze z wystąpieniem udaru.

Zdaniem ekspertów, zapalenie dziąseł wpływa na krwiobieg i powoli uszkadza działanie naczyń krwionośnych. Codzienne mycie zębów jest najłatwiejszym sposobem uniknięcia tych powikłań.

Autorzy badań twierdzą, że potrzeba dalszych, pogłębionych analiz nad leczeniem chorób przyzębia a minimalizowaniem ryzyka wystąpienia udaru.

2. Parodontoza to częsta choroba dziąseł

Choroba przyzębia to infekcja wywołana przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Jednym z najczęstszych objawów świadczących o tym schorzeniu jest krwawienie z dziąseł. Jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, to choroba może zaatakować tkanki podtrzymujące kość żuchwy. To z kolei może spowodować wypadanie zębów.

Konsekwencją parodontozy może być wypadanie zębów
Konsekwencją parodontozy może być wypadanie zębów (iStock)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza