Trwa ładowanie...

Nie oczekuj, że Fitbit poprawi twoje zdrowie i pomoże zrzucić kilogramy

Zgodnie z największym przeprowadzonym do tej pory badaniem tej bardzo modnej technologii, noszenie urządzeń (jak np. Fitbit) służących do pomiaru aktywności fizycznej lub korzystanie z aplikacji o takim przeznaczeniu może pomóc liczyć kroki, ale nawet w przypadku obietnicy nagrody pieniężnej za brak satysfakcji prawdopodobnie nie poprawi twojego stanu zdrowia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Urządzenia służące do pomiaru aktywności fizycznej nie są gwarancją sukcesu
Urządzenia służące do pomiaru aktywności fizycznej nie są gwarancją sukcesu (123rf)

Naukowcy twierdzą, że choć Fitbit może mieć wpływ na zwiększenie aktywności fizycznej poprzez liczenie kroków, to może to nie wystarczyć, aby pomóc w spadku wagi lub poprawie ogólnego stanu zdrowia.

"Są to przede wszystkim urządzenia pomiarowe" - powiedział Eric Finkelstein, profesor na uniwersytetach w Duke i w Singapurze, który prowadził badania. "Wiedza, o tym że jesteśmy aktywni nie przekłada się na zwiększenie aktywności i taka informacja szybko przestaje być dla nas istotna."

Finkelstein i jego współpracownicy przetestowali Fitbit Zip na grupie 800 dorosłych mieszkańców Singapuru, dzieląc ich na cztery grupy. Ponad połowa z tych osób miała nadwagę lub otyłość, a około jedna trzecia była aktywna.

ZOBACZ TAKŻE:

Grupa kontrolna dostała informacje na temat ćwiczeń, ale nie Fitbit, natomiast druga grupa otrzymała urządzenie. Wszyscy ci uczestnicy otrzymali również 2,92$ na tydzień. Badani w pozostałych dwóch grupach dostali urządzenie i około 11$ za każdy tydzień, gdy zarejestrują między 50 000, a 70 000 kroków. Jedna z grup miała pieniądze na cele charytatywne, podczas gdy druga dostała gotówkę na własne potrzeby.

Po upływie sześciu miesięcy, osoby, które otrzymały Fitbit i wypłatę gotówki wykazały największy wzrost aktywności fizycznej. Jednak po roku, 90 procent uczestników zrezygnowała z urządzenia.

Aktywność fizyczna noszących Fitbit nie spadła w ciągu roku, w takim samym stopniu jak to miało miejsce w przypadku osób, które nie otrzymały urządzenia, ale wyższy poziom aktywności nie wystarczył, aby zaszły jakiekolwiek zmiany w masie ciała lub ciśnieniu tętniczym.

"Podobne urządzenia mogą zachęcić ludzi do podjęcia kolejnych kroków, ale wciąż wydaje się, że takie przypadkowe działania są niewystarczające, aby rzeczywiście poprawić swój stan zdrowia" - powiedział Finkelstein. Potrzeba więcej "aktywnych działań", czyli np. szybkiego marszu lub bardziej rygorystycznych ćwiczeń.

Badanie zostało opłacone przez Ministerstwo Zdrowia w Singapurze i opublikowane w internecie, a następnie w czasopiśmie „Lancet Diabetes & Endocrinology”.

Wyniki tego badania wydają się potwierdzać wcześniejszą analizę, opublikowaną w zeszłym miesiącu w „Journal of American Medical Association”. W tamtym badaniu, przeprowadzonym na przestrzeni dwóch lat, naukowcy odkryli, że dodanie takiego urządzenia do monitorowania aktywności do diety i programu fitness nie powoduje większej utraty wagi.

Ci uczestnicy, którzy nie nosili urządzenia stracili około 5 funtów więcej niż ci, którzy je nosili, ale obie grupy schudły i poprawiły nawyki żywieniowe, sprawność oraz poziom aktywności.

Fitbit w oświadczeniu będącym odpowiedzią na wyniki badania opublikowanego we wtorek, powiedział: "Jesteśmy pewni pozytywnych wyników zaobserwowanych przez miliony użytkowników naszego produktu". W dalszej części oświadczenia dodano jednak, że trwa proces usprawniania jego działania.

Finkelstein stwierdził, że niektóre z nowszych modeli urządzeń posiadają bardziej zaawansowane funkcje, takie jak zachęta do ćwiczeń i odwołania do mediów społecznościowych, ale nadal uważa, że jest mało prawdopodobne, aby ludzie radykalnie zmieniali swój styl życia bez bardziej kompleksowego podejścia.

Niektórzy eksperci stwierdzili, że wyniki były rozczarowujące i mało zaskakujące.

"Nie powinniśmy być tak naiwni, aby wierzyć, że zakładając komuś elegancko wyglądający gadżet tak po prostu zmieni on głęboko zakorzenione nawyki stylu życia" - powiedział Emmanuel Stamatakis, ekspert aktywności fizycznej na Uniwersytecie w Sydney, który nie brał udziału w badaniu.

Wielu badaczy twierdzi, że Fitbit może być bardziej przydatny, jeżeli zostanie one specjalnie skierowany do ludzi prowadzących niezdrowy tryb życia.

"Ludzie, którzy są aktywni, nie potrzebują motywacji i nie potrzeba im żadnych urządzeń" - powiedział Lars Bo Andersen z norweskiego uniwersytetu w Sogn og Fjordane.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza