Nie pakuj dziecku drugiego śniadania!

Pakując dziecku drugie śniadanie do torby, myślisz, że dbasz w ten sposób o jego zdrowie. Niestety, pakowany pokarm może być niebezpieczny dla dzieci. Według ostatnich badań, umieszczanie jedzenia w różnorodnych opakowaniach niebezpiecznie podnosi jego temperaturę, co może sprowadzić na dziecko jedną z chorób przenoszonych przez pokarm.

Czy pakowane drugie śniadanie jest zdrowe?

Naukowcy z Teksasu odwiedzili dziewięć ośrodków opieki nad dziećmi. Tam sprawdzili temperaturę 705 pakowanych pokarmów na około godzinę przed śniadaniem. Każdy zestaw miał co najmniej jeden produkt łatwo psujący się. Mimo iż około 45% dzieci posiadało chłodzące opakowanie na drugie śniadanie, tzw. lunchbox, a śniadanie 12% dzieci zostało umieszczone w mrożących opakowaniach, wyniki badań były alarmujące.

Soki ekologiczne

Badacze podzielili produkty psujące się na trzy kategorie: mięso, nabiał i warzywa. W wyniku badań okazało się że około 97,4% mięs, 99% nabiału i 95,8% warzyw miało zbyt wysoką temperaturę. Niewystarczająco chłodne pożywienie jest zaproszeniem dla patogenów przenoszonych przez pokarm. Patogeny te rozmnażają się w ciepłym i wilgotnym otoczeniu. Bakterie przenoszone przez pokarm mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dzieci, dlatego tak ważne jest, aby przechowywać ich śniadania w bezpiecznej temperaturze, a więc maksymalnie w 40 stopniach Celsjusza.

Jak zadbać o bezpieczne śniadanie?

Rodzice mają do wyboru kilka rozwiązań. Po pierwsze, mogą całkowicie wyeliminować żywność psującą się z drugich śniadań dzieci. Zamiast mięsa można zapakować dzieciom kanapki z masłem orzechowym, świeże owoce i warzywa, suszone owoce, krakersy oraz pełnoziarniste pieczywo.

Jeśli już zdecydujecie się na dodanie do lunchu produktów spożywczych łatwo ulegających psuciu, umieśćcie pokarm w odpowiednim opakowaniu. Jakim? Otóż zwróćcie uwagę na to, czy opakowanie przepuszcza powietrze i czy odpowiednio chłodzi pokarm (dzięki woreczkom z lodem). Jeśli dziecko może skorzystać w szkole z kuchni, zaleć mu umieszczanie śniadania w lodówce. W ten sposób pożywienie nie podgrzeje się i nie stanie się siedliskiem dla mikrobów chorobotwórczych.

Ostatnim rozwiązaniem może być całkowita rezygnacja z pakowanych pokarmów. Zamiast przygotowywać dziecku kanapki do szkoły, pozwól mu zakupić jedzenie na miejscu. Jedzenie podawane w szkołach musi być dobrej jakości, gdyż od tego zależy reputacja sklepiku i całej placówki.

Natalia Świtalska, ponad rok temu

Karmienie niemowlęcia

Komentarze (2)
~yhy
~yhy ponad rok temu

Dawno sie tak nie usmialam :) bardzo realistyczne w Polsce. Można pomarzyć o schowaniu jedzenia do szkolnej lodowki jeśli takowa istnieje, szkolnym sklepiku bez drożdżuwek itd proszę dać taki pojemnik z kostkami lodu 6 latkowi, pewnie z ciekawości otworzy i wyleje wodę na siebie. Może lepiej zeby wogole nie jadlo niż ma sie truc

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Karmienie niemowlęcia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Karmienie niemowlęcia
Karmienie niemowlęcia

Sól w diecie dziecka

Sól w diecie dziecka

Produkty stałe podawane dzieciom zawierają tyle samo soli co pożywienie dla dorosłych. Duże stężenie soli w diecie niemowląt prowadzi do rozwoju wielu chorób i przyczynia się do niewydolności nerek.

Karmienie niemowlęcia

Nie podawaj dziecku soli!

Nie podawaj dziecku soli!

Sól, zwana też przez niektórych „białą śmiercią", jest w tej chwili sporym problemem w cywilizowanych społeczeństwach. Zjadamy jej po prostu zdecydowanie za dużo w stosunku do faktycznych potrzeb naszego organizmu. Co gorsze, takie same nawyki żywieniowe...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie butelką

Karmienie butelką to kolejny krok po karmieniu piersią. Butelka do karmienia to jedno z podstawowych akcesoriów młodej mamy. Istnieje wiele rodzajów (...) butelek, a wśród nich wykonane ze szkła, plastiku,...

Karmienie niemowlęcia

Zadbaj o figurę swojego dziecka!

Jeśli twoje dziecko ma nadwagę, zastanawiasz się pewnie, jak mu pomóc. Wielu rodziców w takiej sytuacji nie robi nic i nie porusza tematu zbędnych kilogramów, mimo iż martwią się o zdrowie dziecka. Jednak specjaliści są zdania, że nie jest to najlepsze...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie dziecka do 3 lat

Karmienie dziecka do 3 lat

Mleko to pierwszy pokarm dziecka. Najlepiej, by było to mleko matki. Jeśli kobieta nie karmi piersią, należy podawać mleko modyfikowane.

Karmienie niemowlęcia

Dziecko karmione piersią

Dziecko karmione piersią

Karmienie piersią jest niezwykle ważnym aktem zaufania i bliskości między matką i dzieckiem.

Karmienie niemowlęcia

Samodzielny bobas

Samodzielny bobas

Karmienie piersią tworzy między matką a dzidziusiem mocną więź. Odstawienie dziecka od piersi musi odbyć się w sposób naturalny - jeżeli maluchowi sprawia to przyjemność, nie ma powodu, aby śpieszyć się z tą decyzją.

Karmienie niemowlęcia

Niedobór witamin u dzieci

Niedobór witamin u dzieci

Nieodpowiednia ilość składników pokarmowych w diecie dziecka może powodować poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Warto pamiętać, że dzieciństwo to okres intensywnego wzrostu i rozwoju organizmu.

Karmienie niemowlęcia

Grymaszenie przy jedzeniu

Grymaszenie przy jedzeniu

Jeśli twoje dziecko jest wybredne, a podczas każdego posiłku musisz namawiać je, by przełknęło choćby kilka kęsów, pora posiłków z pewnością nie należy do twoich ulubionych momentów w ciągu dnia.

Karmienie niemowlęcia

Zatwardzenie u dziecka

Zatwardzenie u dziecka

Zatwardzenie u dzieci powoduje uczucie dyskomfortu. Rodzice powinni pomóc dziecku. Najprostszym sposobem leczenia zatwardzeń jest zmiana diety.