Trwa ładowanie...

Nietrzymanie moczu i infekcje układu moczowego w okresie letnim

 Agnieszka Gotówka
12.03.2024 08:36
Płatna współpraca z marką Valentis
Nietrzymanie moczu i infekcje układu moczowego w okresie letnim
Nietrzymanie moczu i infekcje układu moczowego w okresie letnim (Adobe Stock)

Lato to czas odpoczynku, błogie chwile jednak nierzadko uprzykrzają nam infekcje układu moczowego. We znaki dają się też inne problemy, wśród których najbardziej krępujące jest nietrzymanie moczu. Jak sobie z tym poradzić? I jak sobie pomóc nie tylko w czasie wakacji?

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu?

W teorii wydaje się to proste: nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek z pęcherza, które najczęściej przybiera formę:

  • wysiłkowego nietrzymania moczu,
  • naglącego nietrzymania moczu,
  • nietrzymania moczu z przepełnienia.

W pierwszym przypadku do wycieku moczu dochodzi podczas nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (podczas schylania się, kichania, kaszlu, wysiłku fizycznego). Jest to wynik niewydolności aparatu mięśniowo-więzadłowego, do którego przyczyniają się m.in. ciąże, liczne porody (zwłaszcza drogami natury), urazy oraz zaburzenia hormonalne (zwłaszcza niskie stężenie estrogenów, stąd problem ten bardzo często dotyczy kobiet w okresie menopauzy).

Naglące nietrzymanie moczu ma z kolei związek z gwałtownym uczuciem parcia na mocz. W jego przebiegu dochodzi do niezależnego od ludzkiej woli skurczu wypieracza pęcherza moczowego. Nieco rzadziej rozpoznawane jest nietrzymanie moczu z przepełnienia, które charakteryzuje się kroplową utratą moczu. Niekiedy ma ono związek z zażywanymi lekami. Występuje też w następstwie niektórych chorób, np. polineuropatii cukrzycowej.

W praktyce jednak mamy do czynienia z chorobą wstydliwą, która choć nie zagraża życiu, stanowi poważną dysfunkcję. Obniża nastrój, powoduje wycofanie się z życia społecznego i zawodowego. Generuje lęk, zakłopotanie i wstyd. Sprawia, że nawet podczas urlopu nie możemy złapać chwili wytchnienia. Wpadamy zatem w pułapkę: unikamy picia, by nie narazić się na zawstydzenie związanie z niekontrolowanym wyciekiem moczu, przez co czujemy się osłabieni, a w skrajnych przypadkach doprowadzamy do odwodnienia. Jak temu zaradzić?

Leczenie nietrzymania moczu

W pierwszej kolejności warto pozbyć się poczucia zawstydzenia: nietrzymanie moczu to dolegliwość powszechna. Częściej dotyczy kobiet, zwłaszcza po 50. roku życia. Nie bagatelizujmy jej i w chwili pojawienia się pierwszych objawów zgłośmy się do lekarza (urologa lub ginekologa).

Pijmy też odpowiednią ilość wody (ok. 2 l na dobę). Unikajmy kofeiny i alkoholu, bo działają drażniąco na pęcherz moczowy. Z tego samego powodu dobrze jest zadbać o lekkostrawną i zróżnicowaną dietę, by nie dopuścić do powstania zaparć. Latem jest to szczególnie proste: uwzględnijmy w jadłospisie świeże warzywa i owoce, np. w postaci sałatek lub koktajli.

Ważna jest też higiena osobista. Szczególnie w upalne dni zadbajmy o to, by zakładać bawełnianą bieliznę i przewiewną odzież. Sztuczne materiały nie zapewniają cyrkulacji powietrza, mogą też powodować dyskomfort i powodować obtarcia.

Będąc na basenie lub nad wodą, unikajmy noszenia mokrego stroju kąpielowego. Tuż po wyjściu z wody warto wziąć prysznic i zmienić ubranie na suche.

Warto też stosować sprawdzoną suplementację, np. Incontinox. Jest to preparat dostępny bez recepty, który zawiera składniki na bazie ekstraktów roślinnych, m.in. ekstrakt z nasion dyni zwyczajnej standaryzowany na zawartość adenozyny i enterodiolu, ziela skrzypu zwyczajnego, mącznicy lekarskiej i żurawiny. Pomagają utrzymać prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego i dróg moczowych oraz mięśni.

W ziołolecznictwie stosuje się je od wieków w dolegliwościach układu moczowego (również związanych z infekcją). W połączeniu ze zmianą stylu życia oraz ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie dna miednicy (ćwiczenia Kegla) może przynieść pozytywne efekty.

(Materiał Partnera)

Infekcje intymne a nietrzymanie moczu

Incontinox jest też dobrym wsparciem w przypadku nietrzymania moczu będącego wynikiem infekcji intymnej. A te latem zdarzają się częściej niż w innych porach roku, czemu sprzyja m.in. nadmierna higiena, noszenie bielizny z tworzyw sztucznych oraz częstsze przebywanie na kąpieliskach, gdzie może dojść do zakażenia bakteryjnego. Im bowiem większa wilgotność okolic intymnych, tym większe ryzyko namnażania się bakterii i grzybów.

W ramach profilaktyki pamiętajmy więc o:

  • noszeniu bielizny oddychającej, najlepiej bawełnianej,
  • właściwej higienie okolic intymnych, m.in. myciu delikatnymi, nieperfumowanymi płynami,
  • korzystaniu wyłącznie z własnych ręczników i przyborów toaletowych,
  • regularnej zmianie środkówhigienicznych (np. podpasek i wkładek),
  • odpowiednim nawadnianiu organizmu,
  • unikaniu bezpośredniego siadania na piasku lub płycie basenu.

Nietrzymanie moczu, zwłaszcza w połączeniu z infekcją intymną, to problem, który skutecznie uprzykrzy nam urlop. Warto temu zapobiec. Zadbajmy zatem nie tylko o prawidłową dietę i higienę, ale też sięgnijmy po sprawdzony suplement z naturalną mocą ziół.

Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Płatna współpraca z marką Valentis
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze