Niezwykły wpływ flawonoidów na cerę naczyniową

Flawonoidy to grupa związków roślinnych z powodzeniem wykorzystywana w kosmetyce. Odnotowano, że posiadają one zbawienny wpływ na cerę naczyniową. Rozmaite kosmetyki na bazie flawonoidów mogą bowiem zredukować nieestetyczny rumień skóry i wzmocnić naczynka krwionośne.

Co to są flawonoidy?

Flawonoidy to zróżnicowana grupa barwników roślinnych o silnych właściwościach przeciwutleniających. Substancje te warunkują kolor owoców, warzyw i kwiatów. Wiele spośród tych związków posiada również właściwości przeciwalergiczne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, a nawet przeciwnowotworowe.

Czy warto inwestować w suplementy upiększające?

Antyoksydacyjne działanie flawonoidów

Reakcje rodnikowe, powstające na skutek działania promieniowania słonecznego czy zanieczyszczeń środowiska, stanowią jedną z głównych przyczyn starzenia się naszej skóry. Te reaktywne związki mogą uszkadzać komórki zlokalizowane w jej obrębie, a nawet powodować uszkodzenia ich DNA. Z tego względu tak ważne jest regularne stosowanie kosmetyków zawierających przeciwutleniacze, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami. Co więcej, składniki te mogą również korzystnie wpływać na cerę naczyniową.

Poza stosowaniem kosmetyków z przeciwutleniaczami warto również dodatkowo wzbogacić ich działanie poprzez stosowanie suplementów diety zawierających w składzie te substancje biologicznie czynne.

Wpływ flawonoidów na naczynia krwionośne

Flawonoidy hamują działanie enzymu kolagenazy, który prowadzi do rozpadu kolagenu stanowiącego ważny składnik ściany naczyń krwionośnych. Dzięki temu, związki te pośrednio wzmacniają naczynia krwionośne.

Kolejny ważny element działania flawonoidów to ochrona utleniania witaminy C. Substancja ta jest bardzo podatna na niekorzystne działanie wolnych rodników. Warto wiedzieć, że odgrywa ona ważną funkcję w naszej skórze, gdyż uczestniczy w procesie tworzenia nowego kolagenu – składnika, który warunkuje odporność ściany naczyń krwionośnych. Uogólniając, flawonoidy poprzez zabezpieczenie witaminy C przed rozpadem, w tym przypadku również mają pośredni wpływ na ochronę ściany naczyń krwionośnych.

Ponadto, istnieją badania kliniczne prowadzone na grupie osób o cerze naczynkowej bądź z trądzikiem różowatym, które potwierdziły redukcję zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry u danej grupy, która stosowała kosmetyki zawierające te związki.

Stosowanie kosmetyków zawierających flawonoidy może mieć korzystny wpływ na cerę naczynkową. W związku z tym warto zwracać uwagę na to, aby w składzie naszych kosmetyków znajdowały się ekstrakty roślinne, które stanowią bogate źródło flawonoidów.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cera naczynkowa
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

zaskórniki

~malenstwo22 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Cera naczynkowa
Kosmetyki dla cery naczynkowej

Jak dbać o cerę naczynkową?

Rumieńce na twarzy pojawiają się, jeżeli stresujemy się czymś, lub gdy na dworze jest za gorąco albo jemy pikantną sałatkę. Jeżeli po chwili skóra na twarzy wraca do normy, to wszystko jest w porządku. Jeśli wstydliwe rumieńce nie chcą zniknąć, trzeba...

Cera naczynkowa

Pielęgnacja cery naczynkowej

Cera naczynkowa - pielęgnacja wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków, zdrowej (/dieta-dla-cery-naczynkowej) oraz zabiegów w gabinecie kosmetycznym. (/cera-naczynkowa) jest bardzo delikatna i cienka. Naczynka krwionośne na takiej skórze są nieelastyczne,...

Cera naczynkowa

Pękające naczynka na twarzy

Widoczna sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych na powierzchni cery to częsty problem kosmetyczny. Mogą one być wynikiem jakiegoś urazu, (/starzenie-sie)bądź po prostu stanowić charakterystyczną cechę skóry naczyniowej. Czy można w jakiś sposób zaradzić...