Trwa ładowanie...

Wpływ wolnych rodników na pracę serca

Wolne rodniki nie mają dobrej prasy, w ciągu ostatnich lat było głośno o ich negatywnym wpływie na organizm człowieka. Nowe badania rzucają jednak inne światło na wolne rodniki, sugerując, że mogą one spełniać istotne dla człowieka funkcje.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki to jeden z produktów przemiany materii. Są one produkowane w organizmie również pod wpływem takich czynników, jak promieniowanie UV. Wolne rodniki są bardzo podatne na wchodzenie w reakcje z innymi związkami, dlatego też mogą stać się przyczyną uszkodzeń składników komórek, w tym tłuszczów i DNA. To właśnie wolne rodniki posądza się o przyspieszanie procesu starzenia się i sprzyjanie rozwojowi wielu chorób. Ze względu na ten pogląd dużą popularność zdobyły suplementy diety zawierające zwalczające wolne rodniki przeciwutleniacze, w tym witaminę E i C.

2. Właściwości wolnych rodników

Ostatnio coraz więcej badań wskazuje, że wolne rodniki spełniają ważne funkcje w organizmie. Udowodniono między innymi, iż poprzez stymulowanie owulacji wpływają korzystnie na płodność kobiety. Oprócz tego biorą one udział w wielu ważnych procesach zachodzących w organizmie i wspomagają funkcje wielu narządów.

3. Wolne rodniki a praca serca

Zespół badawczy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska odkrył, iż wolne rodniki odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu serca. Ich działanie polega na pobudzaniu serca w sytuacjach stresowych do zwiększenia mocy, z jaką pompuje krew. Dzieje się tak, gdyż pod wpływem stresu współczulny układ nerwowy aktywuje receptory beta-adrenergiczne na włóknach mięśnia sercowego, w wyniku czego włókna te silniej się kurczą, przyspieszając tym samym bicie serca. Uczeni udowodnili, że pobudzeniu receptorów beta-adrenergicznych towarzyszyło zwiększeniu produkcji wolnych rodników w mitochondriach komórkowych, które to stymulowały włókna mięśniowe do skurczów. Z kolei podanie przeciwutleniaczy skutkowało osłabieniem skurczów.

4. Przeciwutleniacze i wolne rodniki

Odkrycie szwedzkich naukowców może pomóc w wyjaśnieniu przyczyn wielu chorób serca. Uczeni wskazują bowiem, że chociaż wolne rodniki są nam potrzebne, to zbyt duża ich ilość działa na nasz organizm niekorzystnie. Dzieje się tak na przykład w stanach przewlekłego stresu. W tym przypadku wysoki poziom wolnych rodników utrzymuje się przez długi czas, zwiększając ryzyko arytmii i niewydolności serca. Z drugiej strony niekorzystne jest przyjmowanie w nadmiarze suplementów diety zawierających przeciwutleniacze. Stosując je w umiarze reguluje się poziom wolnych rodników w organizmie, jednak przedawkowanie może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.