Wpływ wolnych rodników na pracę serca

Wolne rodniki nie mają dobrej prasy, w ciągu ostatnich lat było głośno o ich negatywnym wpływie na organizm człowieka. Nowe badania rzucają jednak inne światło na wolne rodniki, sugerując, że mogą one spełniać istotne dla człowieka funkcje.

spis treści

1. Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki to jeden z produktów przemiany materii. Są one produkowane w organizmie również pod wpływem takich czynników, jak promieniowanie UV. Wolne rodniki są bardzo podatne na wchodzenie w reakcje z innymi związkami, dlatego też mogą stać się przyczyną uszkodzeń składników komórek, w tym tłuszczów i DNA. To właśnie wolne rodniki posądza się o przyspieszanie procesu starzenia się i sprzyjanie rozwojowi wielu chorób. Ze względu na ten pogląd dużą popularność zdobyły suplementy diety zawierające zwalczające wolne rodniki przeciwutleniacze, w tym witaminę E i C.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Właściwości wolnych rodników

Ostatnio coraz więcej badań wskazuje, że wolne rodniki spełniają ważne funkcje w organizmie. Udowodniono między innymi, iż poprzez stymulowanie owulacji wpływają korzystnie na płodność kobiety. Oprócz tego biorą one udział w wielu ważnych procesach zachodzących w organizmie i wspomagają funkcje wielu narządów.

3. Wolne rodniki a praca serca

Zespół badawczy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska odkrył, iż wolne rodniki odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu serca. Ich działanie polega na pobudzaniu serca w sytuacjach stresowych do zwiększenia mocy, z jaką pompuje krew. Dzieje się tak, gdyż pod wpływem stresu współczulny układ nerwowy aktywuje receptory beta-adrenergiczne na włóknach mięśnia sercowego, w wyniku czego włókna te silniej się kurczą, przyspieszając tym samym bicie serca. Uczeni udowodnili, że pobudzeniu receptorów beta-adrenergicznych towarzyszyło zwiększeniu produkcji wolnych rodników w mitochondriach komórkowych, które to stymulowały włókna mięśniowe do skurczów. Z kolei podanie przeciwutleniaczy skutkowało osłabieniem skurczów.

4. Przeciwutleniacze i wolne rodniki

Odkrycie szwedzkich naukowców może pomóc w wyjaśnieniu przyczyn wielu chorób serca. Uczeni wskazują bowiem, że chociaż wolne rodniki są nam potrzebne, to zbyt duża ich ilość działa na nasz organizm niekorzystnie. Dzieje się tak na przykład w stanach przewlekłego stresu. W tym przypadku wysoki poziom wolnych rodników utrzymuje się przez długi czas, zwiększając ryzyko arytmii i niewydolności serca. Z drugiej strony niekorzystne jest przyjmowanie w nadmiarze suplementów diety zawierających przeciwutleniacze. Stosując je w umiarze reguluje się poziom wolnych rodników w organizmie, jednak przedawkowanie może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy