Trwa ładowanie...

Nowa nadzieja w wykrywaniu chorób szpiku

Naukowcy przekonują, że staje się możliwe wczesne i nieinwazyjne wykrycie zwłóknienia szpiku za pomocą obrazowania rezonansem magnetycznym. Aktualnym standardem diagnozowania rzadkich chorób szpiku kostnego jest analiza biopsji.

Katya Ravid, profesor medycyny i biochemii na Uniwersytecie w Bostonie wraz ze swoim zespołem opublikowała te odkrycia w magazynie „Blood cancer journal”. ****

Zwłóknienie szpiku jest rzadkim schorzeniem, które powoli ewoluuje w kierunku nowotworu - w takiej sytuacji komórki krwi (które są produkowane przez szpik kostny) nie są w stanie pełnić swojej prawidłowej funkcji.

Nowa metoda diagnostyki szpiku kostnego
Nowa metoda diagnostyki szpiku kostnego (Shutterstock)

Choroba ta może wystąpić w każdym wieku, jednak typowo rozwija się po 50 roku życia. Postęp choroby powoduje zmęczenie i osłabienie, a także często występuje powiększenie wątroby i śledziony.

Chociaż dokładne przyczyny zwłóknienia szpiku są nieznane, to badania wskazują na możliwe mutacje w obrębie genów JAK2, MPL, CALR, oraz TET2 w komórkach macierzystych krwi. Inne geny również mogą być zaangażowane w powstanie tej choroby. Dostępne są nieliczne badania, które szacują występowanie zwłóknienia szpiku. Przegląd artykułów i magazynów, sugeruje, że może to dotyczyć 0,3-1,5 osoby na każde 100 tysięcy mieszkańców w Europie, Australii i Północnej Ameryce.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala...

zobacz galerię

W patogenezie samoistnego włóknienia szpiku (PMF) dochodzi do stopniowych zmian w obrębie szpiku, w których w końcowym stadium występuje nadmierne odkładania się włókien retikulinowych oraz koleganowych co stopniowo pogarsza jego funkcje i znajduje odbicie w produkcji niewłaściwych komórek krwi. Jak donoszą najnowsze badania, MRI może wykazać wstępne włóknienie szpiku i inne zaawansowane stany.

Obecnym standardem diagnozowania zwłóknienia szpiku kostnego jest inwazyjna biopsja i analiza tkanek szpiku kostnego, aby określić populacje komórek oraz depozyty retikuliny. W swoim artykule naukowcy przekonują, że wcześniejsze badania skupiały się na użyciu rezonansu magnetycznego w celu wykrycia zwłóknienia szpiku, ale według ich wiedzy, nikt nie zajmował się wykrywaniem stanu wstępnego włóknienia szpiku.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi
5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi [5 zdjęć]

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera,...

zobacz galerię

Celem badania było wykazanie, czy przy użyciu rezonansu T2, będzie możliwe wykrycie zwłóknienia szpiku na mysim modelu choroby i znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy użycie tej metody będzie zasadne we wczesnych i zaawansowanych etapach choroby. Naukowcy odkryli, że za pomocą rezonansu magnetycznego mogą wykryć zarówno zaawansowane stadia choroby, jak i tak zwane wstępne włóknienie szpiku.

Jedną z cech wczesnego włóknienia szpiku jest pojawienie się megakariocytów, które według badaczy dają odpowiedni sygnał dla rezonansu magnetycznego. Jak zaznaczają, wyniki ich badania mogą okazać się pomocne w określeniu, czy konieczna jest biopsja szpiku czy wystarczy przeprowadzić rezonans magnetyczny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.