Trwa ładowanie...

Nowy szczep wirusa mpox zbiera śmiertelne żniwo. Takie są objawy

Avatar placeholder
27.06.2024 13:08
Nowa, śmiertelna mpox. Dzieci umiera dwa razy więcej niż dorosłych
Nowa, śmiertelna mpox. Dzieci umiera dwa razy więcej niż dorosłych (Getty Images)

Nowy, wywodzący się z Demokratycznej Republiki Konga wirus mpox zaczyna rozprzestrzeniać się na inne kraje. Lekarze ostrzegają, że jest on groźny dla każdego zakażonego, a w szczególności dla dzieci i kobiet w ciąży.

spis treści

1. Czym jest wirus mpox?

Patogen ten, określany wcześniej jako “małpia ospa”, wywołuje typowe, choć zaostrzone objawy infekcji wirusowej, do których należą gorączka, bóle mięśniowe, bóle głowy ze specyficzną za ospy wysypką. Groźne są jednak powikłania, które u niektórych pacjentów obejmowały problemy z oczami i wzrokiem, zmiany na skórze i narządach płciowych. Wśród kobiet w ciąży z kolei odnotowano nawet przypadki poronień.

Co ciekawe, wirus ten przenosi się drogą płciową, ale naukowcy są zdania, że posiada on także zdolność transmisji poprzez bliski kontakt ze skórą, co potwierdzają przypadki zakażeń wśród dzieci w wieku szkolnym.

Zobacz film: "Legionella na Podkarpaciu. Co może być źródłem zakażenia?"

Światowi eksperci ds. zdrowia twierdzą, że nowy wariant ma szansę rozprzestrzenić się na inne kraje, a nawet kontynenty, dlatego mówi się, że mpox może być jednym z najgroźniejszych szczepów tego typu w historii.

2. Śmiertelna małpia ospa

Według statystyk zgromadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), przez pięć pierwszych miesięcy bieżącego roku w Demokratycznej Republice Konga (DRC) odnotowano blisko 8 tys. zakażeń, wśród których nastąpiły 384 zgony.

Warto tu jednak podkreślić, że prawie połowę wszystkich zmarłych stanowiły dzieci poniżej 15. roku życia, składając się na wskaźnik śmiertelności na poziomie 4 proc. u dorosłych i aż 10 proc. u dzieci.

Wirus, rozprzestrzeniony już na wszystkie regiony Demokratycznej Republiki Konga, ma dużą szansę przekroczyć granicę, bo kolejne przypadki zachorowań wykryto niedawno na terenach bezpośrednio sąsiadujących z Rwandą, Burundi i Ugandą.

Światową epidemię wirusa mpox w 2022 udało się opanować dzięki szczepieniom, jednak w obecnym ognisku przypadków, czyli Demokratycznej Republice Konga, dostęp do szczepionek i leczenia jest słaby.

Zdaniem badaczy, obecny patogen jest jednak o wiele bardziej śmiercionośny niż odmiana z 2022 i wykazuje o wiele większe zdolności do transmisji wśród ludzi, bo wykracza poza możliwość zakażenia drogą płciową.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze