Trwa ładowanie...

Objawy HPV – charakterystyka, przyczyny, profilaktyka

Avatar placeholder
Radosław Rogalski 30.03.2021 20:04
Objawy HPV – charakterystyka, przyczyny, profilaktyka
Objawy HPV – charakterystyka, przyczyny, profilaktyka

HPV to skrót od angielskiej nazwy Human Papilloma Virus (wirus brodawczaka ludzkiego).  Wirus ten jest odpowiedzialny za zdecydowaną większość zachorowań na raka szyjki macicy.  Zazwyczaj chorobę nowotworową poprzedzają charakterystyczne stany przednowotworowe. Warto dowiedzieć się, jakie są objawy HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego.

spis treści

1. Charakterystyka HPV

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego jest niebezpieczne i może mieć groźne dla zdrowia konsekwencje. Dlatego tak ważne jest by zwrócić uwagę na pierwsze objawy HPV. Zlekceważenie symptomów choroby i nie podjęcie leczenia może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Kluczową rolę w diagnostyce wirusa brodawczaka ludzkiego odgrywają okresowe badania profilaktyczne. To właśnie dzięki nim możliwe jest szybkie wykrycie zakażenia wirusem HPV i rozpoczęcie właściwej terapii.

W przypadku zauważenia objawów HPV należy pilnie skonsultować się z ginekologiem.
W przypadku zauważenia objawów HPV należy pilnie skonsultować się z ginekologiem.
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego nie oznacza, że na pewno dojdzie do raka szyjki macicy. Ta groźna choroba wystąpi tylko u niektórych kobiet. Według najnowszych badań kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego ma prawie siedemdziesiąt pięć procent dorosłych osób. Jednak w przypadku zdecydowanej większości nie pojawiają się żadne objawy HPV a zakażenie mija samoistnie w sposób całkowicie bezobjawowy.

Lekarze ustalili, że głównym czynnikiem powodującym pojawienie się raka szyjki macicy jest przetrwały stan zapalny HPV o dużym potencjale onkogennym. Zakłada się, że choroba nowotworowa w obrębie szyjki macicy w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego pojawia się po około pięciu latach. W tedy też zazwyczaj pojawiają się pierwsze objawy HPV.

2. Przyczyny zakażenia wirusem brodawczaka

Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi głównie droga płciową. Zakażona może być praktycznie każda osoba, która uprawiła seks. Narażone są nawet osoby, które od lat mają tylko jednego partnera, ponieważ wirus brodawczaka ludzkiego może się uaktywnić po bardzo długim czasie. Zdarza się również, że do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi podczas porodu, w takiej sytuacji przenosi się on z matki na dziecko. Dlatego bardzo ważne jest by wykonywać regularnie badania profilaktyczne i natychmiast reagować, gdy pojawią się objawy HPV. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia stanów przednowotworowych oraz raka szyjki macicy są między innymi:

  • wczesna inicjacja seksualna,
  • zmiany partnerów seksualnych,
  • zaniedbywanie higieny osobistej,
  • palenie tytoniu,
  • korzystanie z hormonalnych doustnych środków antykoncepcyjnych,
  • niedobór witaminy A,
  • osłabienie układu immunologicznego.

TO MUSISZ WIEDZIEĆ

3. Profilaktyka HPV

Rak szyjki macicy jest bardzo groźną chorobą. Najlepszym sposobem walki z nią jest profilaktyka. Dzięki badaniom takim jak cytologia i kolposkopia możliwe jest wczesne wykrycie objawów HPV. Umożliwiają one bardzo szybkie postawienie jednoznacznej diagnozy. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne poszerzenie diagnostyki o badanie mikrokolpohisteroskopowe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze