Trwa ładowanie...

Porównanie objawów zakażenia wariantem Delta - osoby zaszczepione i niezaszczepione. Różnica jest istotna

Zaszczepione osoby o 92-96 proc. rzadziej trafiają do szpitala z powodu COVID niż niezaszczepieni
Zaszczepione osoby o 92-96 proc. rzadziej trafiają do szpitala z powodu COVID niż niezaszczepieni (Getty Images)

Ból głowy, katar i kichanie to objawy najczęściej zgłaszane przez osoby, które zachorowały na COVID-19, mimo szczepienia. Porównanie dolegliwości towarzyszących infekcji wśród niezaszczepionych i osób, które przyjęły dwie dawki szczepień, pokazuje wyraźną różnicę w przebiegu infekcji w obu grupach.

spis treści

1. Jakie objawy zgłaszają najczęściej zakażeni wariantem Delta?

Dane zebrane w Wielkiej Brytanii dzięki aplikacji ZOE pokazują, jak wygląda przebieg zakażenia koronawirusem u osób niezaszczepionych i zaszczepionych. Wśród osób, które przyjęły obie dawki szczepionek, przebieg infekcji wydaje się dużo łagodniejszy i przypomina przeziębienie.

Najczęściej zgłaszane objawy zakażenia wariantem Delta w grupie osób zaszczepionych (po dwóch dawkach):

Zobacz film: "Wzrasta średnia liczba zakażeń w Polsce. Fiałek: Idziemy w górę i to jest bardzo niebezpieczne"
 • ból głowy (jest to objaw dominujący - zgłasza go ponad 69 proc. zakażonych),
 • katar,
 • kichanie,
 • ból gardła,
 • suchość w ustach,
 • utrata apetytu,
 • ból stawów.

Lekarze z Wielkiej Brytanii analizując te dane, zwracają uwagę na to, że wśród zaszczepionych dość często zgłaszanym symptomem było kichanie. To objaw, który do tej pory częściej kojarzyliśmy z alergią niż z COVID-19.

Jakie dolegliwości zgłaszają najczęściej zakażeni, którzy nie przyjęli szczepień? Były to:

 • ból głowy,
 • ból gardła,
 • katar,
 • gorączka,
 • uporczywy kaszel,
 • utrata węchu i smaku,
 • biegunka.

2. Jak przebiega COVID u osób zaszczepionych?

Eksperci analizując różnicę nasilenia objawów w przebiegu infekcji u zaszczepionych i niezaszczepionych, wskazują po raz kolejny, że dzięki szczepieniom minimalizujemy ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji, a także późniejszych powikłań, które mogą się ciągnąć miesiącami.

- Wiemy, że zaszczepione osoby o 92-96 proc. rzadziej trafiają do szpitala z powodu COVID niż niezaszczepieni. Wiemy też, że o 2,3 dnia krócej spędzają chorzy w łóżku, o 6 dni krócej mają jakiekolwiek symptomy, jeśli już je wykształcą, a symptomy, jak gorączka i dreszcze są u nich obecne o 58 proc. rzadziej. Wiemy też, że o 67-88 proc. rzadziej chorują objawowo na COVID przy wariancie Delta - zauważa Maciej Roszkowski, psychoterapeuta, popularyzator wiedzy na temat COVID-19.

Magdalena Kubiak, popularyzatorka wiedzy społecznej na temat zjawiska epidemii i wakcynacji, zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt związany ze szczepieniami.

- Dzięki zaszczepionym minimalizowana jest także transmisja wirusa, zaś niezaszczepieni są rezerwuarem dla nowych mutacji. Każde nowe mutacje, oddalają szanse na ustabilizowanie epidemii i jednocześnie zwiększają szansę na cięższy przebieg choroby u poszczególnych jednostek, zmniejszając też ochronę wynikającą ze szczepień - wyjaśnia.

- To, że wirus będzie nam uciekał jest pewne, zwłaszcza w słabo zaszczepionych populacjach. Taka jest specyfika zjawiska epidemii. To jest wyścig z czasem, a tempo wakcynacji ma ogromne znaczenie. Dlatego, mówiąc dosłownie, niezaszczepieni są tak bardzo niebezpieczni w populacji i zagrażają całym społeczeństwom. Trzeba wreszcie nazywać rzeczy po imieniu: inaczej nie wygramy z epidemią. I takie są smutne fakty, że niezaszczepieni nam to uniemożliwiają - dodaje Kubiak.

3. Zakażenia u zaszczepionych w Polsce. Resort zdrowia podaje dane

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do tej pory odnotowano 8559 zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od przyjęcia pełnej dawki. To, jak podaje resort zdrowia, oznacza, że zaledwie 0,61 proc. w pełni zaszczepionych zakaziło się koronawirusem.

Ministerstwo podało też dane dotyczące zgonów wśród osób w pełni zaszczepionych. Do tej pory odnotowano 636 takich przypadków wśród pacjentów, którzy przyjęli pełny schemat szczepień. Resort zdrowia podkreśla, że odnotowane zgony nie były związane ze szczepieniem.

Pisaliśmy ostatnio również o wynikach badań polskich naukowców, w których wzięły udział 4 szpitale z Wrocławia, Poznania, Kielc oraz Białegostoku. Wynika z nich, że od 27 grudnia 2020 r. do 31 maja 2021 r. trafiło do nich 92 pacjentów, którzy wymagali hospitalizacji mimo zaszczepienia. Dla porównania - w tym okresie do tych placówek przyjęto łącznie 7552 niezaszczepionych pacjentów z COVID-19.

- Oznacza to, że wśród wszystkich hospitalizacji pacjenci zaszczepieni stanowili zaledwie 1,2 proc. To naprawdę rewelacyjny wynik – mówił w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej UM w Poznaniu, biolog oraz popularyzator nauki, główny autor badania.

Badania potwierdziły, że większość z pacjentów, którzy wymagali leczenia w szpitalu, mimo przyjęcia dwóch dawek szczepienia, stanowiły osoby, które przeszły przeszczep oraz przyjmowały silne leki immunosupresyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze