Trwa ładowanie...

Porównanie objawów zakażenia wariantem Delta - osoby zaszczepione i niezaszczepione. Różnica jest istotna

Zaszczepione osoby o 92-96 proc. rzadziej trafiają do szpitala z powodu COVID niż niezaszczepieni
Zaszczepione osoby o 92-96 proc. rzadziej trafiają do szpitala z powodu COVID niż niezaszczepieni (Getty Images)

Ból głowy, katar i kichanie to objawy najczęściej zgłaszane przez osoby, które zachorowały na COVID-19, mimo szczepienia. Porównanie dolegliwości towarzyszących infekcji wśród niezaszczepionych i osób, które przyjęły dwie dawki szczepień, pokazuje wyraźną różnicę w przebiegu infekcji w obu grupach.

spis treści

1. Jakie objawy zgłaszają najczęściej zakażeni wariantem Delta?

Dane zebrane w Wielkiej Brytanii dzięki aplikacji ZOE pokazują, jak wygląda przebieg zakażenia koronawirusem u osób niezaszczepionych i zaszczepionych. Wśród osób, które przyjęły obie dawki szczepionek, przebieg infekcji wydaje się dużo łagodniejszy i przypomina przeziębienie.

Najczęściej zgłaszane objawy zakażenia wariantem Delta w grupie osób zaszczepionych (po dwóch dawkach):

Zobacz film: "Wzrasta średnia liczba zakażeń w Polsce. Fiałek: Idziemy w górę i to jest bardzo niebezpieczne"
  • ból głowy (jest to objaw dominujący - zgłasza go ponad 69 proc. zakażonych),
  • katar,
  • kichanie,
  • ból gardła,
  • suchość w ustach,
  • utrata apetytu,
  • ból stawów.

Lekarze z Wielkiej Brytanii analizując te dane, zwracają uwagę na to, że wśród zaszczepionych dość często zgłaszanym symptomem było kichanie. To objaw, który do tej pory częściej kojarzyliśmy z alergią niż z COVID-19.

Jakie dolegliwości zgłaszają najczęściej zakażeni, którzy nie przyjęli szczepień? Były to:

  • ból głowy,
  • ból gardła,
  • katar,
  • gorączka,
  • uporczywy kaszel,
  • utrata węchu i smaku,
  • biegunka.

2. Jak przebiega COVID u osób zaszczepionych?

Eksperci analizując różnicę nasilenia objawów w przebiegu infekcji u zaszczepionych i niezaszczepionych, wskazują po raz kolejny, że dzięki szczepieniom minimalizujemy ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji, a także późniejszych powikłań, które mogą się ciągnąć miesiącami.

- Wiemy, że zaszczepione osoby o 92-96 proc. rzadziej trafiają do szpitala z powodu COVID niż niezaszczepieni. Wiemy też, że o 2,3 dnia krócej spędzają chorzy w łóżku, o 6 dni krócej mają jakiekolwiek symptomy, jeśli już je wykształcą, a symptomy, jak gorączka i dreszcze są u nich obecne o 58 proc. rzadziej. Wiemy też, że o 67-88 proc. rzadziej chorują objawowo na COVID przy wariancie Delta - zauważa Maciej Roszkowski, psychoterapeuta, popularyzator wiedzy na temat COVID-19.

Magdalena Kubiak, popularyzatorka wiedzy społecznej na temat zjawiska epidemii i wakcynacji, zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt związany ze szczepieniami.

- Dzięki zaszczepionym minimalizowana jest także transmisja wirusa, zaś niezaszczepieni są rezerwuarem dla nowych mutacji. Każde nowe mutacje, oddalają szanse na ustabilizowanie epidemii i jednocześnie zwiększają szansę na cięższy przebieg choroby u poszczególnych jednostek, zmniejszając też ochronę wynikającą ze szczepień - wyjaśnia.

- To, że wirus będzie nam uciekał jest pewne, zwłaszcza w słabo zaszczepionych populacjach. Taka jest specyfika zjawiska epidemii. To jest wyścig z czasem, a tempo wakcynacji ma ogromne znaczenie. Dlatego, mówiąc dosłownie, niezaszczepieni są tak bardzo niebezpieczni w populacji i zagrażają całym społeczeństwom. Trzeba wreszcie nazywać rzeczy po imieniu: inaczej nie wygramy z epidemią. I takie są smutne fakty, że niezaszczepieni nam to uniemożliwiają - dodaje Kubiak.

3. Zakażenia u zaszczepionych w Polsce. Resort zdrowia podaje dane

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do tej pory odnotowano 8559 zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od przyjęcia pełnej dawki. To, jak podaje resort zdrowia, oznacza, że zaledwie 0,61 proc. w pełni zaszczepionych zakaziło się koronawirusem.

Ministerstwo podało też dane dotyczące zgonów wśród osób w pełni zaszczepionych. Do tej pory odnotowano 636 takich przypadków wśród pacjentów, którzy przyjęli pełny schemat szczepień. Resort zdrowia podkreśla, że odnotowane zgony nie były związane ze szczepieniem.

Pisaliśmy ostatnio również o wynikach badań polskich naukowców, w których wzięły udział 4 szpitale z Wrocławia, Poznania, Kielc oraz Białegostoku. Wynika z nich, że od 27 grudnia 2020 r. do 31 maja 2021 r. trafiło do nich 92 pacjentów, którzy wymagali hospitalizacji mimo zaszczepienia. Dla porównania - w tym okresie do tych placówek przyjęto łącznie 7552 niezaszczepionych pacjentów z COVID-19.

- Oznacza to, że wśród wszystkich hospitalizacji pacjenci zaszczepieni stanowili zaledwie 1,2 proc. To naprawdę rewelacyjny wynik – mówił w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej UM w Poznaniu, biolog oraz popularyzator nauki, główny autor badania.

Badania potwierdziły, że większość z pacjentów, którzy wymagali leczenia w szpitalu, mimo przyjęcia dwóch dawek szczepienia, stanowiły osoby, które przeszły przeszczep oraz przyjmowały silne leki immunosupresyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze