Oczekiwanie na kolejny atak świńskiej grypy

W tym roku październik nie był dla nas łaskawy – na grypę zachorowało dwa razy więcej osób niż w tym samym miesiącu w zeszłym roku. Przełom jesieni i zimy może z kolei przynieść powrót epidemii grypy A/H1N1.

spis treści

1. Atak grypy

W tym roku Polacy wcześniej zaczęli chorować na grypę. Zazwyczaj najwięcej zachorowań odnotowuje się w styczniu i lutym, natomiast w tym roku już w październiku rozchorowało się dwa razy więcej osób niż rok wcześniej. Może to wynikać z niechęci do szczepień przeciw grypie. W zeszłym roku pojawiło się wiele kontrowersji odnośnie skuteczności szczepionek, przez co wielu Polaków nie zdecydowało się na nie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Świńska grypa

Grypa H1N1 to podtyp wirusa grypy typu A. Należy do niego również tzw. hiszpanka. Być może z początkiem zimy zaobserwujemy kolejny atak świńskiej grypy. Kobiety w ciąży, dzieci, osoby cierpiące na cukrzycę oraz otyłość najbardziej narażone są na zachorowania i powikłania A/H1N1. Z tego względu osoby te powinny się zabezpieczyć przyjmując szczepionkę przeciw świńskiej grypie. Chociaż udaje się ratować życie osób, które zarażą się grypą A/H1N1, jednak bezpieczniejszym i skuteczniejszym rozwiązaniem jest szczepienie. Wbrew pogłoskom, szczepionki nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, a mogą przynieść wiele korzyści.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy