Od 2017 roku niektóre leki na katar tylko na receptę
Zmiany w aptekach w związku z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Od stycznia 2017 roku niektórych tabletek i syropów na katar, bóle zatok i kaszel nie kupimy bez recepty.
1. Nowelizacja ustawy
W nowelizacji ustawy znalazł się zapis o zmianie lekarstw ze statusu OTC, czyli wydawanych bez recepty, na wydawane tylko po przepisaniu przez lekarza. Reforma dotyczy leków zawierających więcej niż 720 mg pseudoefedryny, 150 mg kodeiny oraz 360 mg dekstrometorfanu. To kolejne ograniczenie w dostępnosci tych środków - w 2015 roku wprowadzono limit zakupu (pacjent może kupić tylko jedno opakowanie).
2. Przeciwdziałanie narkomanii
Nowy projekt nie zakłada jednak, że z aptek znikną duże opakowania leków z pseudoefedryną. Ich wielkość zależy od decyzji podmiotu odpowiedzialnego. Są to niektóre leki stosowane na katar, bóle zatok i kaszel. Jak wynika z kontroli przygranicznych inspektoratów farmaceutycznych, wiele osób przyjmowało je w połączeniu z alkoholem.
Środki wykorzystywano do odurzania się. Interesowały się nimi nie tylko osoby uzależnione, ale także przemytnicy i twórcy narkotyków. Z leków zawierających czystą pseudoefedrynę można stworzyć bowiem silne substancje narkotyzujące.
Kontrole inspektoratów odbywają się regularnie. Zdarza się, że apteki zakładane są tylko w jednym celu – otrzymania leków z pseudoefedryną. Statystyki porażają. W jednej z aptek sprzedano aż 960 tys. opakowań tego rodzaju środków w ciągu roku. Na Dolnym Śląsku znaleziono natomiast aptekę, w której jednego dnia sprzedano 900 takich opakowań.
Przeczytaj koniecznie
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
- Te choroby biorą się z powietrza. Zobacz, jak sobie z nimi radzić
- Gwiazda na placu budowy! Tego jeszcze nie było
- Zęby mówią więcej niż myślisz. Sprawdź, co możesz od nich „usłyszeć”
3. Skutki reformy
Według ekspertów zajmujących się tym tematem, zmiana statusu leków na te wydawane na receptę przyczyni się do wydłużenia kolejek do gabinetów lekarskich. Osoba przeziębiona wybierze bowiem jedną wizytę lekarską, podczas której uzyska receptę na lek z dużą dawką pseudoefedryny, niż kilkukrotne oczekiwanie na swoją kolej w aptece.
Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że nie dojdzie do wydłużenia się kolejek. Od 2015 roku trwają prace nad kompleksową reformą systemu. Są one wdrażane stopniowo, by nie zaszkodzić zdrowiu pacjentów.
Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", z nowelizacji zadowolona jest policja. Funkcjonariusze twierdzą, że to ograniczy działalność producentów narkotyków i przemytników. Znane są też sytuacje, w których osoby wydobywają leki z pseudoefedryną z blistrów, a opakowania pozostawiają w lasach.
Podobne ograniczenia zastosowano w Czechach, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Wprowadzone limity w tych krajach przynoszą pozytywne skutki.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.