Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Odbudowa zęba na korzeniu - charakterystyka, licówki, korony, przeciwwskazania

Avatar placeholder
23.04.2021 09:56
Odbudowa zęba na korzeniu - charakterystyka, licówki, korony, przeciwwskazania
Odbudowa zęba na korzeniu - charakterystyka, licówki, korony, przeciwwskazania

Odbudowa zęba na korzeniu daje możliwość uzyskania pięknego i zadbanego uśmiechu nawet wtedy, kiedy nasze zęby nie wyglądają dobrze. Każdemu człowiekowi zależy na ładnym uśmiechu i mocnych zębach. Brzydkie zęby świadczą o chorobach lub braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Stomatologia estetyczna proponuje wiele skutecznych rozwiązań tego problemu. Jednym z nich jest odbudowa zęba na korzeniu.

spis treści

1. Odbudowa zęba na korzeniu

W odczuciu pacjenta sam zabieg odbudowy zęba na korzeniu nie różni się zbytnio niczym od założenia zwykłej plomby. Odbudowa zęba na korzeniu daje możliwość uratowania zęba. Z odbudową zęba na korzeniu mamy do czynienia w sytuacji zniszczenia tylko części widocznej, czyli korony zęba, podczas gdy korzeń pozostaje nienaruszony. Osłabiony ząb potrzebuje dodatkowej podpory i utrzymania dla wypełnienia. Utrata zęba jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. Jednak, kiedy korona zęba ulegnie zniszczeniu lub całkowitej degradacji, stomatolg usuwa jedynie koronę, a korzeń pozostaje dalej w dziąśle.

Czasami zdarza się tak, że trzeba wykonać leczenie kanałowe, a następnie można zastosować skuteczne metody odtwórcze zęba. Niestety, zabieg, jakim jest odbudowa zęba na korzeniu nie jest refundowany przez NFZ. Jednak niektóre etapy odbudowy zęba na korzeniu podlegają refuncacji, jak np. wspomniane wyżej leczenie kanałowe zęba.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Licówki na zębach

Jedną z metod odbudowy zęba na korzeniu są licówki dentystyczne. Jest to metoda najmniej inwazyjna. Polega na przyklejeniu płatków porcelanowych na przednią powierzchnię zębów. Ten sposób odbudowy zęba na korzeniu w protetyce, gdy wygląd zębów psują przebarwienia, szpary lub duża liczba plomb. Licówki pozwalają na zmianę koloru lub kształtu zęba.

Licówki są coraz chętniej wykorzystywane w stomatologii estetycznej. Przeciwwskazaniem do ich założenia są choroby dziąseł. Ta metoda odbudowy zęba na korzeniu jest dość trwała - licówki utrzymują się od 5 d o10 lat.

3. Korony porcelanowe

Koronę porcelanową w odbudowie zęba na korzeniu sosuje się, kiedy ząb jest martwy lub bardzo zniszczony. Licówka naklejana jest tylko na przednią powierzchnię zęba, korona natomiast w całości otula ząb. Korona oprócz funkcji czysto estetycznych pełni także funkcję ochronną. Chroni osłabiony ząb przed złamaniem i dalszą próchnicą.

Korony jako metoda odbudowy zęba na korzeniu polecane są w sytuacji nie tylko znacznego zniszczenia zęba, ale też, gdy zależy nam na poprawie estetyki uzębienia. Zdarzyć się może także, że ubytek w zębie jest zbyt duży. Wtedy protetyk może wykonać wkład korzeniowo-koronny. W tej sytuacji przed nałożeniem korony umieszcza się w uprzednio wyleczonym korzeniu zęba śrubę mocującą.

Zobacz także:

4. Powikłania odbudowy zęba na korzeniu

Jeśli tylko nasze zęby są w złym stanie, to oczywiście warto wybra zabieg odbudowy zęba na korzeniu. Warto pamiętać, że podczasu odbudowy zęba na korzeniu zostaje w dziąśle nasz naturalny korzeń. Jak w przypadku wykonywania każdego zabiegu, tak i w tym istnieje ryzyko powikłań odbudowy zęba na korzeniu. Zęby i cały układ żucia to elementy podlegające dynamicznym zmianom i nigdy nie można zagwarantować stuprocentowego, długotrwałego powodzenia zabiegu.

Warto jednak pamiętać, że alternatywą dla odbudowy zęba jest jego wyrwanie, a to można zrobić w każdej chwili. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do odbudowy zęba na korzeniu. Są to:

  • duże zniszczenia wywołane przez próchnicę,
  • bruksizm
  • złe nawyki (m.in. obgryzanie paznokci),
  • wady zgryzu,
  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze