Trwa ładowanie...

Odpowiednio spędzany czas przed komputerem lub smartfonem przez nastolatków nie pogarsza ich samopoczucia

Avatar placeholder
17.01.2017 14:03
Odpowiednio spędzany czas przed komputerem lub smartfonem przez nastolatków nie pogarsza ich samopoczucia
Odpowiednio spędzany czas przed komputerem lub smartfonem przez nastolatków nie pogarsza ich samopoczucia

Rodzice i pediatrzy mogą martwić się skutkami czasu spędzanego przed ekranami urządzeń elektronicznych przez nastolatków, ale nowe odkrycia przeprowadzone wśród ponad 120 tysięcy młodzieży z Wielkiej Brytanii wskazują, że związek między czasem spędzonym przez ekranem i dobrym samopoczuciem jest słaby nawet przy wysokiej częstotliwości przesiadywania przed ekranem przez nastolatków.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Association for Psychological Science”.

"Ekrany cyfrowe są obecnie nieodłącznym elementem współczesnego dzieciństwa. Nasze wyniki sugerują, że umiarkowane korzystanie przez młodzież z urządzeń cyfrowych nie ma wykrywalnego wpływu na ich samopoczucie” - mówi naukowiec Andrzej Przybylski z University of Oxford, główny autor badania.

Przybylski oraz współautor badania Netta Weinstein z Cardiff University zauważyli krytyczną lukę między tym, co ludzie uważają na temat wpływu czasu ekranowego u nastolatków i tym, co badania naukowe rzeczywiście pokazują.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Odpowiedni spędzany czas przed komputerami i smartfonami przez młodzież wcale nie działa na ich niekorzyść
Odpowiedni spędzany czas przed komputerami i smartfonami przez młodzież wcale nie działa na ich niekorzyść

Aby rozwiązać tę lukę, naukowcy postanowili przeanalizować dane dotyczące czasu spędzonego przed ekranem przez nastolatków zebrane z reprezentatywnej krajowej grupy brytyjskich nastolatków, z wykorzystaniem otwartych i przejrzystych metod badawczych.

Nastolatkowie odpowiadali na pytania, ile czasu dziennie spędzają na oglądaniu telewizji i innych mediów, grając w gry komputerowe i konsolowe, korzystając z portali społecznościowych i innych czynnościach wykonywanych przy pomocy smartfona i komputera.

W przeciwieństwie do argumentu, że szkodliwe skutki technologii prawdopodobnie wzrosną wraz ze wzrostem użytkowania, Przybylski i Weinstein wysnuli hipotezę, że może istnieć czas, spędzony przed ekranem, który nie niesie szkód dla zdrowia, a nawet może wpływać na dobre samopoczucie wśród nastolatków, poprzez zapewnienie możliwości kontaktów z rówieśnikami i rozwijaniu umiejętności społecznych.

Jak rozmawiać z nastolatkiem? - wskazówki dla rodziców
Jak rozmawiać z nastolatkiem? - wskazówki dla rodziców [10 zdjęć]

Rodzice często rozmawiają z nastoletnim dzieckiem, pouczając je, co zazwyczaj odnosi odwrotny skutek

zobacz galerię

Prawie wszyscy badani, bo łącznie około 99,9 procent z uczestniczącej w doświadczeniu młodzieży podali, że każdego dnia spędzają czas korzystając z co najmniej jednego rodzaju technologii cyfrowej. Nastolatkowie zgłaszali, że spędzają więcej czasu przed ekranami w dni weekendowe niż w dni powszednie.

Częściej korzystali ze swoich smartfonów w porównaniu z oglądaniem telewizji, graniem w gry komputerowe czy przeglądanie internetu.

Dane dotyczące wszystkich urządzeń cyfrowych oraz korzystania z nich zarówno w dni powszednie jak i weekendy, wykazały tendencje zgodne z wysnutą przez naukowców hipotezą.

5 naturalnych sposobów na poprawę samopoczucia
5 naturalnych sposobów na poprawę samopoczucia [6 zdjęć]

Ile czasu obecnie spędzasz na łonie natury? W dzisiejszych czasach większość chwil spędzamy w czterech

zobacz galerię

Samopoczucie młodzieży korzystającej z urządzeń elektrycznych zwiększało się, aż do pewnego momentu. Po tym punkcie, zwiększający się czas spędzony przed ekranem wiązał się z obniżeniem samopoczucia.

Używając metod statystycznych, naukowcy odkryli, że w dni powszednie, szczyt korzystania z minitorów przez młodzież wynosi około 1 godziny i 40 minut grania w gry kompterowe lub około 1 godziny 57 minut korzystania z smartfona lub około 3 godziny i 41 minuty oglądania filmów lub około 4 godziny i 17 minut korzystania z internetu.

Na podstawie tych ustaleń, naukowcy podsumowują, że jest mało prawdopodobne, aby umiarkowane korzystanie z komputerów i smartfonów miało wykazywać realne zagrożenie dla samopoczucia nastolatków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze