Diagnostyka opryszczki narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych jest chorobą przenoszoną drogą płciową, wywoływaną przez wirusa opryszczki pospolitej (herpes simplex virus HSP). Aktywacja wirusa może powodować ból i uczucie dyskomfortu, które negatywnie wpływają na jakość życia.
- 1. Objawy opryszczki narządów płciowych
- 1.1. Objawy opryszczki u kobiet
- 1.2. Objawy opryszczki u mężczyzn
- 2. Jak zdiagnozować opryszczkę narządów płciowych?
- 3. Przyczyny opryszczki narządów płciowych
- 4. Nawroty opryszczki narządów płciowych
- 5. Powikłania opryszczki narządów płciowych
- 6. Leczenie opryszczki narządów płciowych
1. Objawy opryszczki narządów płciowych
Objawy opryszczki narządów płciowych pojawiają się jedynie u 10% osób zarażonych wirusem. Są one bardzo bolesne w miejscach infekcji (narządy płciowe, pośladki, uda) i czasem towarzyszą im gorączka, bóle głowy i bóle brzucha.
1.1. Objawy opryszczki u kobiet
Pierwszymi objawami opryszczki są swędzenie, pieczenie oraz ból przy oddawaniu moczu. W okolicach sromu pojawiają się zaczerwienienia, a następnie małe pęcherzyki, które po pęknięciu tworzą niewielkie bolesne rany, owrzodzenia. Po około 2-3 tygodniach owrzodzenia goją się, pozostawiając niewielkie blizny. Czasami objawom towarzyszą upławy.
U niektórych kobiet opryszczka może się pojawić na wargach sromowych, a nawet na szyjce macicy, co dodatkowo utrudnia diagnozę, ponieważ objawy nie są widoczne gołym okiem.
1.2. Objawy opryszczki u mężczyzn
U mężczyzn objawy są z reguły mniej bolesne, a leczenie przebiega szybciej (około 10 dni). Opryszczka na penisie i na napletku pojawia się najczęściej. Jednak najbardziej uciążliwa i długa w leczeniu jest opryszczka występująca na jądrach.
2. Jak zdiagnozować opryszczkę narządów płciowych?
Ze względu na podobieństwo objawów, opryszczka narządów płciowych może być mylona z innymi chorobami, dotykającymi narządy rozrodcze (grzybica, infekcje dróg moczowych i inne), dlatego tylko lekarz może postawić wiarygodną i pewną diagnozę.
Istnieją dwie metody badania na obecność wirusa HSP: pobranie wymazu z miejsca podejrzanego zakażeniem za pomocą waciku i/lub badanie krwi.
Bardzo ważne jest, aby zgłosić się do lekarza od razu po zauważeniu pierwszych objawów: owrzodzenia, bólu lub po prostu uczucia dyskomfortu w okolicach narządów płciowych, ponieważ każde opóźnienie utrudnia diagnozę.
3. Przyczyny opryszczki narządów płciowych
Pierwszy kontakt organizmu z wirusem ma miejsce w czasie stosunku seksualnego, z penetracją lub bez, zarówno z osobą, u której widoczne są objawy opryszczki, jak również z nosicielem wirusa, który nie ma objawów. Wirus może być przenoszony również z ust na narządy płciowe i na odwrót. Stanowi to od 1 do 30% przypadków opryszczki narządów płciowych.
4. Nawroty opryszczki narządów płciowych
Po zarażeniu wirus opryszczki narządów płciowych pozostaje w organizmie na zawsze. Wirus pozostaje w formie utajonej i uaktywnia się w mniej lub bardziej regularnych odstępach czasu, pojawiając się w tym miejscu, w którym doszło do zakażenia. Częstotliwość i intensywność nawrotów zależy od predyspozycji konkretnej osoby i związane są najczęściej z obniżoną odpornością organizmu.
5. Powikłania opryszczki narządów płciowych
Powikłania opryszczki narządów płciowych mogą być poważne, szczególnie, gdy wirus przeniesie się na oczy lub gdy zarażona jest kobieta ciężarna, która może przenieść wirusa na dziecko w czasie porodu.
6. Leczenie opryszczki narządów płciowych
Każde opóźnienie może utrudniać diagnostykę choroby. Jest zatem bardzo istotne, żeby skonsultować się z lekarzem od razu po wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów.
Istnieją skuteczne metody, pozwalające na złagodzenie bólu, zmniejszenie zaraźliwości oraz częstotliwości uaktywniania się wirusa. Im szybciej zostaną one zastosowane, tym są skuteczniejsze. Należy więc pamiętać o wizycie u lekarza niezwłocznie po pojawieniu się pierwszych objawów opryszczki, a nawet w wypadku podejrzenia zakażenia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.