Trwa ładowanie...

Pełnia Mroźnego Księżyca. Dla wielu to może być ciężka noc

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
27.11.2023 14:19
Jak pełnia wpływa na nasze zdrowie?
Jak pełnia wpływa na nasze zdrowie? (Getty Images)

Pełnia księżyca dla wielu osób oznacza zaburzenia snu - mają trudności z zasypianiem i często skarżą się na nocne koszmary. Badania naukowe wykazały, że rzeczywiście poszczególne fazy księżyca mają wpływ na nasze samopoczucie. Przed nami jedna z trudniejszych nocy - pełnia Mroźnego Księżyca.

spis treści

1. Mroźny Księżyc wyzwala złe emocje

Nadchodząca 27 listopada pełnia Księżyca jest nazywana pełnią Bobrów albo Mroźnym Księżycem. Symboliczne określenia nawiązują do zmiany aury następującej po listopadowej pełni, przymrozkami i końcem okresu prac polowych, z kolei nawiązanie do bobrów odnosi się do zachowań zwierząt, które w tym okresie budują tamy, by schronić się na zimę.

Fazom księżyca od wieków przypisywano wpływ na organizm człowieka. Wielu uważa, że pełnia powoduje problemy ze snem, a u niektórych również wzmożony apetyt na seks.

Astrolodzy wskazują, że listopadowa pełnia w sposób szczególny wiąże się z wysokim poziomem emocji, w tym okresie łatwiej przyjdzie nam wyrażanie swoim uczyć, ale też wiele wcześniejszych napięć może ulec eskalacji. Nerwowa atmosfera może udzielać się nie tylko osobom wrażliwym na zmiany faz księżyca.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Pełnia Mroźnego Księżyca
Pełnia Mroźnego Księżyca (Getty Images)

2. Potwierdzili, że pełnia wpływa na zaburzenia snu

Czy zmiana faz księżyca rzeczywiście może wpływać na nasze samopoczucie? Potwierdzeniem są wyniki analizy przeprowadzonej przez amerykańskich badaczy.

Naukowcy obserwowali zachowania plemienia Toba-Qom w argentyńskiej prowincji Formosa monitorując ich sen. Okazało się, że większość uczestników badania spała krócej i bardziej niespokojnie nie tylko podczas pełni, ale również trzy-pięć dni przed nią. Badania opublikowano na łamach "Science Advances".

Podobne wnioski płyną z innych badań dotyczących z kolei jakości snu studentów z Seattle. W ich przypadku również potwierdzono podobne zmiany - jak w eksperymencie przeprowadzonych w Argentynie. Jako jedną z możliwych przyczyn wskazują związek z nasilonym światłem księżyca, które może zaburzać prawidłowy sen.

Kolejna pełnia Księżyca czeka nas za miesiąc - 27 grudnia. To będzie ostatnia pełnia w roku. Jest nazywana Zimnym Księżycem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze