Trwa ładowanie...

Pierwsze ofiary śmiertelne małpiej ospy w RPA. Choroba atakuje lokalnie

Avatar placeholder
Dominika Najda 13.06.2024 13:31
Wirus znów atakuje. Pierwsze ofiary śmiertelne na terenie RPA
Wirus znów atakuje. Pierwsze ofiary śmiertelne na terenie RPA (Getty Images)

W Republice Południowej Afryki laboratoryjnie potwierdzone zostało osiem przypadków małpiej ospy. Dwóch pacjentów nie żyje. To pierwsze ofiary śmiertelne wirusa na terenie RPA.

spis treści

1. Małpia ospa w RPA

Joe Phaahla, minister zdrowia Republiki Południowej Afryki, poinformował, że pierwszym zmarłym pacjentem był 37-letni mężczyzna. Pozostałe zgłoszone przypadki małpiej ospy na terenie kraju również dotyczą mężczyzn w wieku 30-39 lat.

Jak zaznacza Joe Phaahla, żaden z pacjentów w ostatnim czasie nie podróżował do regionów, które zmagają się z ogniskami małpiej ospy. Sugeruje to, że choroba wirusowa rozprzestrzenia się lokalnie.

Zobacz film: "Rak piersi"

- Wszystkie pięć przypadków zostało sklasyfikowanych jako ciężkie, wymagające hospitalizacji. Osoby dotknięte chorobą cierpiały na choroby współistniejące i zostały zidentyfikowane jako mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami - informował.

Dziś rano (tj. 13.06.2024) poinformowano o kolejnym zgonie - 38-letniego mężczyzny. Ponadto zarejestrowano trzy kolejne infekcje. Ich stan przez lekarzy jest określany jako ciężki.

2. Choroba odzwierzęca

W Republice Konga ogłoszono epidemię małpiej ospy po tym, jak zarejestrowano 19 przypadków. Z kolei w sąsiadującej Demokratycznej Republice Konga od stycznia 2023 roku odnotowano ponad 20 tys. zachorowań.

Małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca, która objawia się gorączką, bólem głowy oraz mięśni. Pojawiają się też charakterystyczne wypryski, które wyglądem przypominają te towarzyszące ospie wietrznej.

Chorobą można zarazić się przez bliski kontakt z zainfekowaną osobą, w tym kontakty seksualne. Dotychczas nie odnotowano bezobjawowych przypadków. Przeciwko małpiej ospie nie istnieje też szczepionka.

"Poza Afryką do dnia 24 maja 2022 r. potwierdzono 131 przypadków i 106 podejrzeń. (...) Obecnie nie ma celowanego leczenia. Stosuje się leczenie objawowe, aktualnie dostępnymi środkami zaradczymi w razie potrzeby" - czytamy na stronie gov.

Endemicznie małpia ospa występuje w 9 afrykańskich krajach.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze