Trwa ładowanie...

"Ból był ciężki do wytrzymania. Miałam problem z podstawowymi czynnościami" - opowiada 20-latka, która przeszła małpia ospę

20-latka pokazuje blizny po małpiej ospie i przypomina, że choroba nie dotyka tylko mężczyzn
20-latka pokazuje blizny po małpiej ospie i przypomina, że choroba nie dotyka tylko mężczyzn (TikTok)

W skali od jeden do 10, oceniam ból na 87 - opowiada Camile Seaton, która zachorowała na małpią ospę. Wysypka pojawiła się najpierw na twarzy, a potem rozprzestrzeniła na resztę ciała. Od choroby minął miesiąc, ale ślady na ciele pozostały.

spis treści

1. Wypryski pojawiły się najpierw na twarzy

20-latka relacjonuje na TikToku, że pierwsze zmiany zauważyła na twarzy 11 lipca, wtedy zakładała, że to trądzik. W ciągu kilku dni liczba pęchęrzy zaczęła się zwiększać, to skłoniło ją do wizyty w szpitalu. Testy potwierdziły, że przyczyną jest wirus małpiej ospy. Wysypka z twarzy zaczęła się rozprzestrzeniać na resztę ciała.

- Zmiany na twarzy pojawiły się jako pierwsze, guzki pozostały na mojej twarzy przez całe półtora tygodnia. A kiedy twarz zaczęła się goić, krosty zaczęły się pojawiać na reszcie ciała - opowiada Camile Seaton.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Camile Seaton relacjonowała przebieg choroby na TikToku
Camile Seaton relacjonowała przebieg choroby na TikToku (TikTok)

Najbardziej zaskoczyło ją to, że zmiany na skórze były bardzo bolesne, do tego stopnia, że kobieta miała problem z wykonaniem podstawowych czynności. Dodatkowo pojawiły się inne dolegliwości grypopodobne: gorączka, bóle głowy oraz mięśni i stawów.

- Miałam dużo wyprysków na rękach, więc ciężko było mi cokolwiek zrobić. Nie mogłam trzymać nawet telefonu. Nie mogłam złożyć ubrań. To było niezwykle trudne - przyznała kobieta w rozmowie z CBS. 20-latka relacjonowała przebieg swojej choroby w mediach społecznościowych walcząc ze stereotypowym przekonaniam, że małpią ospą można się nią zarazić wyłącznie przez seks. W jej przypadku do zakażenia doszło inną drogą.

@imadeyouscream Replying to @rememberstuffwithme #monkeypox #greenscreen ♬ original sound - milf city.

2. 20-latka z Georgii zachorowała na małpią ospę

Camile Seaton przyznaje, że choroba była dla niej ogromnym zaskoczeniem. Większość przypadków zachorowań na małpią ospę dotyczy mężczyzn, ale lekarze podkreślają, że choroba może dotknąć każdego. Są notowane przypadku zakażeń również wśród kobiet i dzieci. Camile Seaton jest jednym z takich rzadkich przypadków. Kiedy tylko dowiedziała się, że jest chora postanowiła odizolować swoją trzyletnią córkę, dzięki temu dziewczynka się od niej nie zaraziła.

- Mamy do czynienia z nową pandemią, która rozwija się na naszych oczach. Zachorowania są potwierdzane już nie tylko w środowisku homoseksualnych mężczyzn, ale też kobiet i dzieci, co pokazuje, że wirus błyskawicznie przenosi się nie tylko poprzez kontakty seksualne - przypominał w rozmowie z WP abcZdrowie dr n.med. Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. Zagrożeń Epidemicznych.

20-latka przypuszcza, że musiała się zarazić wirusem małpiej ospy w pracy na stacji benzynowej
20-latka przypuszcza, że musiała się zarazić wirusem małpiej ospy w pracy na stacji benzynowej (TikTok)

3. Małpia ospa - jakie są objawy?

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Przenosi się przez bliski kontakt z osobą zakażoną, czyli chorobą można się zarazić np. przez podanie ręki, uścisk albo pocałunek z osobą zakażoną. Jest jeszcze pośrednia droga przenoszenia wirusa poprzez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami wspólnego użytku, których dotykała osoba chora.

Dotychczas na świecie potwierdzono ponad 30 tysięcy przypadków w blisko 80 krajach.

Choroba zaczyna się od dolegliwości grypopodobnych i powiększenia węzłów chłonnych. Najczęstsze objawy choroby to gorączka, bóle głowy i wysypka skórna,, która z reguły zaczyna się twarzy, a potem rozprzestrzenia się na resztę ciała. Choroba trwa od dwóch do czterech tygodni.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze