Trwa ładowanie...

Tak wygląda małpia ospa na skórze. "Ta cecha jest bardzo rzadka w innych chorobach"

 Karolina Rozmus
05.08.2022 23:44
Według badaczy skutkiem infekcji mogą być owrzodzenia na skórze
Według badaczy skutkiem infekcji mogą być owrzodzenia na skórze (Getty Images)

Liczba przypadków małpiej ospy rośnie na całym świecie. W Europie pojawiły się także pierwsze zgony spowodowane infekcją. Tymczasem eksperci alarmują, że wytypowali kolejne objawy, które mogą się pojawić na skórze w wyniku zakażenia wirusem z rodziny Poxviridae. Są bardzo charakterystyczne i mogą powodować owrzodzenia.

spis treści

1. Objawy małpiej ospy – nowe ustalenia badaczy

Jest kilka typowych objawów dla małpiej ospy
Jest kilka typowych objawów dla małpiej ospy

W przebiegu małpiej ospy pierwszymi symptomami mogą być objawy grypopodobne jak gorączka, bóle mięśni oraz stawów i osłabienie. Dodatkowo u chorego pojawia się obrzęk węzłów chłonnych. W kolejnych dniach infekcji zauważalna jest typowa dla małpiej ospy wysypka – początkowo przypomina plamki, później widać grudki i pęcherzyki, a na następnych etapach krosty przeobrażają się w strupki.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Najnowsze wyniki analiz, opublikowane na łamach "British Journal of Dermatology" wskazują, że to nie jest jednak jedyny obraz choroby na skórze.

Przyjrzawszy się 185 przypadkom infekcji, naukowcy odkryli, że obecnie do najczęstszych objawów małpiej ospy należą duże, skupione najczęściej w jednym miejscu białe krosty o charakterze litym. W przeciwieństwie do typowych zmian nie są wypełnione ropą. Co więcej - krosty mogą przekształcać się w owrzodzenia.

Badacze podkreślają, że niewiele chorób daje dokładnie taką postać skórną.

- Ta cecha występuje bardzo rzadko w innych chorobach, więc jest bardzo wyraźnym objawem małpiej ospy – tłumaczy dr Ignacio García Doval, koordynator badań z Hiszpańskiej Akademii Dermatologii.

- Nasze badania pokazują, że objawy są nietypowe i istnieją dowody na to, że jest to spowodowane kontaktem skóry ze skórą podczas seksu – dodaje.

2. Małpia ospa rozprzestrzenia się w Europie

Naukowcy apelują do pracowników ochrony zdrowia, by zwracali uwagę na objawy skórne u pacjentów, które mogą sugerować małpią ospę.

Może to być szczególnie istotne teraz, gdy wirus coraz szybciej rozprzestrzenia się po Europie – Brazylia i Hiszpania odnotowały pierwsze poza kontynentem afrykańskim zgony z powodu infekcji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że prawdopodobnie to nie koniec ponurych statystyk.

- Wraz z ciągłym rozprzestrzenianiem się małpiej ospy w Europie spodziewamy się większej liczby zgonów – powiedziała Catherine Smallwood z WHO. - Naszym celem musi być szybkie przerwanie transmisji w Europie i zatrzymanie tej epidemii - dodała.

Ekspertka zauważyła również, że choć u większości chorych małpia ospa ustępuje samoistnie, to może powodować także "poważne komplikacje".

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze