Trwa ładowanie...

Pierwszy dzień szkoły – jak przygotować dziecko?

Pierwszy dzień szkoły to bardzo ważne wydarzenie w życiu dziecka. Często wiąże się z obawami i stresem. Sprawdźmy jak odpowiednio przygotować dziecko do pierwszego dnia w szkole.

Zobacz film: "Co jedzą dzieci w szkołach? Odpowiedź może zaskoczyć"

spis treści

1. Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia szkoły?

Przed zabraniem naszego dziecka na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego powinniśmy odpowiednio je przygotować. Oprócz kupna książek istotne jest również przygotowanie mentalne. Jeśli tego nie zrobimy, pierwszoklasista pójdzie do szkoły z płaczem, a w przyszłości będzie mógł wagarować.

2. Pierwszy dzień szkoły – akcesoria

W okresie wakacyjnym warto rozejrzeć się za akcesoriami, które przydadzą się przyszłemu uczniowi. Na biurku postawmy lampkę, gdyż samo oświetlenie sufitowe to za mało. Słabe światło może przyczynić się do problemów ze wzrokiem.

Oczywiście kupując akcesoria nie powinniśmy zapominać o przyborach szkolnych takich jak linijka, nożyczki, flamastry i kredki. W pokoju powinniśmy zawiesić plan lekcji, który można zrobić samodzielnie lub kupić w sklepie.

10 sposobów na zmotywowanie dziecka do nauki
10 sposobów na zmotywowanie dziecka do nauki [10 zdjęć]

Szacunek do osoby, która daje wskazówki, ułatwia ich przyjęcie i wprowadzenie w czyn przez dziecko.

zobacz galerię

3. Pierwszy dzień szkoły – przygotowanie pokoju

Odpowiednie przygotowanie pokoju przyszłego ucznia jest niezwykle istotne. W pokoju powinno się przygotować miejsce na książki, zeszyty oraz akcesoria. Najważniejszymi elementami będą odpowiednie biurko i krzesło, czyli kącik do nauki.

Biurko powinniśmy dostosować do wzrostu ucznia. Gdy dziecko opiera się na biurku przedramionami, powinno mieć prosty kręgosłup. Krzesło dla pierwszoklasisty natomiast powinno być wyposażone w podłokietnik oraz podparcie podtrzymujące plecy. Źle dobrane stanowisko do nauki może w przyszłości skutkować wadami postawy.

4. Jaki plecak dla pierwszoklasisty?

Wybierając plecak, zwróćmy uwagę na to, czy ma usztywniony i wyprofilowany tył. Dobry plecak ma szerokie i miękkie szelki, z możliwością regulacji. Istotne jest także wytrzymałe, wzmocnione dno oraz liczne kieszenie i przegrody na szkolne rzeczy. Dodatkowymi atutami plecaka szkolnego są odblaski i wodoodporny materiał.

5. Pierwszy dzień szkoły – jak uniknąć stresu?

Przed zabraniem dziecka na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego, należy je odpowiednio przygotować psychicznie. Pomoże to uniknąć stresu i płaczu. Zanim zabierzemy pierwszoklasistę do szkoły, porozmawiajmy z nim. Opowiedzmy, jak wygląda pierwszy dzień szkoły i przyszła nauka. Pod żadnym pozorem nie straszmy malucha mówiąc np. o ograniczonym czasie na zabawę lub problemach z nauką.

Aby ułatwić dziecku pierwszy dzień w szkole, możemy opowiedzieć jak wyglądała nasza przygoda z rozpoczęciem nauki w szkole oraz uświadomić, że nie jest to nic strasznego. W okresie wakacyjnym możemy zabrać dziecko do przyszłej szkoły. Tego typu wycieczka pozwoli poznać nowy budynek i otoczenie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Justyna Żebrowska-Naklicka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza