Trwa ładowanie...

Polacy łykają je profilaktycznie. Można zniszczyć wątrobę, jelit, nerki

 Karolina Rozmus
28.05.2024 10:42
Zaburzenia jelitowe, uszkodzenia wielonarządowe. Pomyśl dwa razy, zanim się odrobaczysz
Zaburzenia jelitowe, uszkodzenia wielonarządowe. Pomyśl dwa razy, zanim się odrobaczysz (Getty Images / Instagram)

Temat pasażerów na gapę spędza sen z oczu wielu osobom, co sprawia, że coraz częściej myślimy o profilaktycznym odrobaczaniu. Zwłaszcza że niektóre z leków przeciwpasożytniczych są w aptekach dostępne bez recepty i to już dla dzieci po pierwszym roku życia. Dr Durajski przestrzega przed pochopnym działaniem.

spis treści

1. Najczęstsze choroby pasożytnicze w Polsce

Lek. Łukasz Durajski, pediatra i internista, konsultant WHO, członek American Academy of Pediatrics (AAP) opublikował w mediach społecznościowych post. Krótkie wideo dotyczy stosowania przez pacjentów leków przeciwpasożytniczych na własną rękę.

- Wiele osób uważa, że przyjmowanie leków przeciwpasożytniczych na wszelki wypadek to dobre rozwiązanie - mówi lekarz w nagraniu.

Wyjaśnia, że to błąd, bo Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakwalifikowała Polskę do krajów "o niskim ryzyku zarażenia pasożytami".

Zobacz film: "Umyj przed jedzeniem. Pozbądź się zanieczyszczeń"

- Na przykład owsica, która jest najczęstszym pasożytem występującym w Polsce, dotyczy zaledwie dziesięciu procent pacjentów - zaznacza dr Durajski.

Jaja owsików trafiają do przewodu pokarmowego np. poprzez spożywanie niemytych warzyw i owoców czy brak higieny rąk. Stamtąd wędrują do jelita grubego, gdzie w końcowym odcinku przewodu pokarmowego rozpoczynają cykl rozwojowy. Po osiągnięciu dojrzałości samice owsików składają jaja w odbytnicy. Towarzyszący zakażeniu owsicą świąd i drapanie się sprzyja z kolei dalszemu roznoszeniu jaj pasożyta.

Profilaktyczne stosowanie leków przeciwpasożytniczych może być niebezpieczne
Profilaktyczne stosowanie leków przeciwpasożytniczych może być niebezpieczne (Getty Images)

Drugi najczęstszy pasożyt, to glista ludzka, która również zasiedla jelita. Inne choroby pasożytnicze mają związek z obecnością w przewodzie pokarmowym tasiemca, który pasożytuje w jelicie czy lamblii, która kolonizuje dwunastnicę.

2. Uważaj na leki, mogą uszkadzać wątrobę i nerki

Choć w niesprzyjających okolicznościach pasożyty mogą prowadzić do niedrożności jelit, anemii, a nawet zakażać układ nerwowy, to podstawę do leczenia powinny każdorazowo stanowić badania zlecone przez lekarza. Niestety lęk przed pasożytami i trwająca od kilku lat moda na regularne odrobaczanie się, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

- Leki przeciwpasożytnicze, tak jak inne leki, wiążą się ze skutkami ubocznymi. W tym przypadku będziemy mieli przede wszystkim do czynienia z uszkodzeniem wielonarządowym, może dojść do zaburzeń jelitowych, uszkodzenia wątroby czy chociażby uszkodzenia nerek - wylicza dr Durajski.

Inne działania niepożądane, jakie mogą wystąpić, to bóle głowy, gorączka, a nawet łysienie. Dr Durajski przestrzega, że systematyczne stosowanie leków przeciwpasożytniczych może również prowadzić do lekooporności.

- Tym samym, w momencie gdy będziemy potrzebowali pomocy, leki mogą nie zadziałać - wyjaśnia i stanowczo podkreśla, że jeśli obserwujemy u siebie objawy, które mogą sugerować infekcję pasożytniczą, to w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze