Polacy łykają je profilaktycznie. Można zniszczyć wątrobę, jelit, nerki
Temat pasażerów na gapę spędza sen z oczu wielu osobom, co sprawia, że coraz częściej myślimy o profilaktycznym odrobaczaniu. Zwłaszcza że niektóre z leków przeciwpasożytniczych są w aptekach dostępne bez recepty i to już dla dzieci po pierwszym roku życia. Dr Durajski przestrzega przed pochopnym działaniem.
1. Najczęstsze choroby pasożytnicze w Polsce
Lek. Łukasz Durajski, pediatra i internista, konsultant WHO, członek American Academy of Pediatrics (AAP) opublikował w mediach społecznościowych post. Krótkie wideo dotyczy stosowania przez pacjentów leków przeciwpasożytniczych na własną rękę.
- Wiele osób uważa, że przyjmowanie leków przeciwpasożytniczych na wszelki wypadek to dobre rozwiązanie - mówi lekarz w nagraniu.
Wyjaśnia, że to błąd, bo Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakwalifikowała Polskę do krajów "o niskim ryzyku zarażenia pasożytami".
- Na przykład owsica, która jest najczęstszym pasożytem występującym w Polsce, dotyczy zaledwie dziesięciu procent pacjentów - zaznacza dr Durajski.
Jaja owsików trafiają do przewodu pokarmowego np. poprzez spożywanie niemytych warzyw i owoców czy brak higieny rąk. Stamtąd wędrują do jelita grubego, gdzie w końcowym odcinku przewodu pokarmowego rozpoczynają cykl rozwojowy. Po osiągnięciu dojrzałości samice owsików składają jaja w odbytnicy. Towarzyszący zakażeniu owsicą świąd i drapanie się sprzyja z kolei dalszemu roznoszeniu jaj pasożyta.
Drugi najczęstszy pasożyt, to glista ludzka, która również zasiedla jelita. Inne choroby pasożytnicze mają związek z obecnością w przewodzie pokarmowym tasiemca, który pasożytuje w jelicie czy lamblii, która kolonizuje dwunastnicę.
2. Uważaj na leki, mogą uszkadzać wątrobę i nerki
Choć w niesprzyjających okolicznościach pasożyty mogą prowadzić do niedrożności jelit, anemii, a nawet zakażać układ nerwowy, to podstawę do leczenia powinny każdorazowo stanowić badania zlecone przez lekarza. Niestety lęk przed pasożytami i trwająca od kilku lat moda na regularne odrobaczanie się, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
- Leki przeciwpasożytnicze, tak jak inne leki, wiążą się ze skutkami ubocznymi. W tym przypadku będziemy mieli przede wszystkim do czynienia z uszkodzeniem wielonarządowym, może dojść do zaburzeń jelitowych, uszkodzenia wątroby czy chociażby uszkodzenia nerek - wylicza dr Durajski.
Inne działania niepożądane, jakie mogą wystąpić, to bóle głowy, gorączka, a nawet łysienie. Dr Durajski przestrzega, że systematyczne stosowanie leków przeciwpasożytniczych może również prowadzić do lekooporności.
- Tym samym, w momencie gdy będziemy potrzebowali pomocy, leki mogą nie zadziałać - wyjaśnia i stanowczo podkreśla, że jeśli obserwujemy u siebie objawy, które mogą sugerować infekcję pasożytniczą, to w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.