Trwa ładowanie...

Polscy naukowcy mają lek na chroniczne zmęczenie po COVID-19? Dr Chudzik: Skokowa poprawa wydolności

Avatar placeholder
27.07.2021 17:49
Polscy naukowcy mają lek na chroniczne zmęczenie po COVID-19? Dr Chudzik: To dopiero pierwszy, ale bardzo obiecujący krok
Polscy naukowcy mają lek na chroniczne zmęczenie po COVID-19? Dr Chudzik: To dopiero pierwszy, ale bardzo obiecujący krok (Getty Images)

Syndrom chronicznego zmęczenia po COVID-19 jest jednym z największych problemów współczesnej medycyny. Może dotyczyć nawet połowy ozdrowieńców i sprawia, że kiedyś zdrowe i aktywne osoby nagle stają są niezdolne do pracy. Wygląda na to, że naukowcy z Łodzi wiedzą, jak pomóc takim pacjentom. Właśnie zakończyli wstępne badania nad suplementem, który może przynieść skokową poprawę samopoczucia.

spis treści

1. Chroniczne zmęczenie po COVID-19

Już od dłuższego czasu lekarze alarmują, że long COVID jest obecnie największym wyzwaniem dla całego systemu ochrony zdrowia. Szacuje się, że przedłużający się COVID może dotyczyć nawet 70 proc. ozdrowieńców.

Jak opowiada dr Michał Chudzik, kardiolog, który w ramach projektu STOP COVID prowadzi w Łodzi badanie nad powikłaniami u osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, syndrom chronicznego zmęczenia jest najczęstszym objawem long COVID.

Zobacz film: "Model francuski czy brytyjski w walce z pandemią?"
Chroniczne zmęczenie po COVID-19
Chroniczne zmęczenie po COVID-19 (Getty Images)

- Zgłasza go nawet połowa naszych pacjentów. Połowa z tych osób dodatkowo cierpi również na mgłę mózgową - mówi ekspert.

Co więcej, w większości przypadków są to osoby, które wcześniej nie miały żadnych chorób towarzyszących, ale po COVID-19 okazało się, że nie są zdolni do wykonywania pracy, a często nawet prostych obowiązków domowych.

Mimo intensywnych badań prowadzonych na całym świecie, wciąż nie udało się opracować farmakologicznego leczenia. Wygląda jednak na to, że zespół pod kierownictwem dr. Chudzika odkrył cząstkę, która może znacznie poprawić stan pacjentów z long COVID.

2. "Skokowa poprawa wydolności"

Mowa o cząstce 1-MNA (1-metylonikotynamid), której działanie kilkanaście lat temu zostało odkryte i opatentowane również przez polskich naukowców. Cząsteczka ta jest wytwarzana przez ludzki organizm w wyniku przetwarzania witaminy B3. Naturalnie występuje w algach wakame oraz liściach zielonej herbaty.

Jak wyjaśnia dr Chudzik, wśród wszystkich substancji wybór akurat padł na tę ze względu na jej szerokie spektrum oddziaływania na organizm.

- Nie wierzę, że jakaś jedna witamina może wyleczyć long COVID. W tym przypadku potrzebne jest coś, co będzie miało szerokie spektrum działania, wpływając na stan całego organizmu - wyjaśnia ekspert. - Jeśli popatrzymy na procesy energetyczne komórki, to zobaczymy, że 1-MNA odgrywa ogromną rolę. Innymi słowy, ta cząstka aktywuje enzymy, które zmniejszają zmęczenie i wydłużają długość życia komórki. Zresztą, naturalnie występuje w tych produktach, które właśnie się kojarzą z dietą długowieczności - dodaje.

W badaniach dr. Chudzika wzięło udział 60 ozdrowieńców, u których zdiagnozowano syndrom chronicznego zmęczenia. Grupę tę podzielono na dwie części, z której jedna przyjmowała 1-MNA w dawce suplementowej.

- W przypadku wszystkich chorych wykonaliśmy ocenę wydolności fizycznej za pomocą testu 6-minutowego marszu. Miesiąc później wykonaliśmy ponowne badanie, które wykazało, że 92 proc. osób przyjmujących 1-MNA miało znaczną poprawę kondycji fizycznej. W ankiecie zgłaszali lepsze samopoczucie, zanotowano również dwukrotną poprawę w teście 6-minutowego marszu - wyjaśnia dr Chodzik.

3. To początek drogi do skutecznego leczenia long COVID

Ekspert jednak studzi emocje i podkreśla, że choć wyniki badania są bardzo obiecujące, jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o "leku na long COVID".

- Nasze badanie jest przeprowadzone na małej grupie pacjentów i jest tylko wstępem albo sygnałem, że jest coś na rzeczy i być może warto to zbadać dokładniej. Na pewno jest potrzeba przeprowadzenia szerszych i randomizowanych badań. Jeśli nasze wstępne wnioski się potwierdzą, dopiero wówczas możemy mówić o substancji, która pomaga w leczeniu long COVID - wyjaśnia dr Chudzik.

Na razie badania polskich naukowców jeszcze nie zostały zrecenzowane, ale publikacja na serwisie MedRxiv już wzbudziła duże zainteresowanie. Naukowcy mają nadzieję, że to pomoże znaleźć sponsorów, co pozwoli prowadzić dalsze badania. Jak opowiada dr Chudzik, cząstka 1-MNA podawana w dawkach leczniczych, czyli wyższych niż te stosowane w suplementach oraz w połączeniu z innymi witaminami czy suplementami, mogłaby wykazać jeszcze lepsze efekty.

4. Nie panaceum, a część terapii

Dr Chudzik również podkreśla, że suplementacja 1-MNA nawet jeśli zostanie uznana za środek skuteczny w walce z long COVID, będzie jednym z wielu elementów terapii.

- Powrót do sprawności musi być procesem. Konieczny jest ruch, zdrowa dieta, rehabilitacja oraz konsultacje psychologiczne. Każdy z tych elementów daje poprawę, ale jeśli to połączymy, zobaczymy skumulowany efekt - wyjaśnia ekspert.

Bez takiej terapii syndrom zmęczenia po COVID-19 może trwać nawet do 6 miesięcy. Natomiast pod nadzorem specjalistów z programem rehabilitacji okres dolegliwości można skrócić do jednego miesiąca.

Zobacz także: COVID-19 u osób zaszczepionych. Polscy naukowcy zbadali, kto choruje najczęściej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze