Odchudzanie jako postanowienie noworoczne

Po okresie świątecznego objadania, po sylwestrowej zabawie niejedno z nas zastanawia się, co by tu zmienić w Nowym Roku. Większość z nas stawia sobie za zadanie: „Schudnę: 5, 10, 15 kg”, „Będę żył zdrowiej”, „Nie będę palił”, „Zacznę uprawiać sport”, „Zgubię fałdkę na brzuchu”... To jest nasza lista życzeń na kolejny rok.

Realizacja noworocznych postanowień

10 sposobów na szczupłe ciało (galeria)

10 sposobów na piękne ciało Brak czasu, brak motywacji, brak pieniędzy… O nie! Jest dużo wymówek, przez które nie możemy schudnąć. Kobiety niezmiennie...

Kiedy zabieramy się do jej realizacji, zadajemy sobie pytanie, kiedy zacząć? 


Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Dietetyk odpowie: „Najlepiej od razu”! Z psychologicznego punktu widzenia to sukcesy motywują nas do dalszych działań. Jeśli osiągniemy część zamierzonego celu, jesteśmy zmotywowani , żeby dalej dążyć do sukcesu. I tak, jeśli schudniemy pierwsze 5 kg, zgubimy 5 cm w talii, przebiegniemy 3 km – te pierwsze sukcesy zmotywują nas do zrzucenia dalszych 5 kg, zgubienia już 10 cm w talii i przebiegnięcia 10 km.

Zaczynając odchudzanie, musimy oszacować utratę masy ciała w czasie, tj. zdrowo chudniemy od 0,5 do 1 kg na tydzień. Czyli jeśli mamy do zrzucenia około 10 kg, aby cieszyć się szczuplejszą sylwetką na wiosnę, odchudzanie powinniśmy zacząć już w styczniu. Najlepiej racjonalnie rozplanować sobie odchudzanie i konsekwentnie dążyć do celu. Jednakże w procesie odchudzania musimy również uwzględnić nasz styl życia i osobowość.

Jeśli np. jesteśmy bardzo towarzyscy, nie możemy w tym czasie zamknąć się w domu. Lepiej wówczas, abyśmy pozwalali sobie na małe co nieco raz na jakiś czas, aniżeli bardzo skrupulatnie stosowali się do zasad odchudzania. Zupełne wykluczenie produktów, które bardzo lubimy bądź wiążą się one dla nas z życiem towarzyskim, prowadzi do frustracji. Wówczas nasze odchudzanie może skończyć się „po głodzie” rzuceniem na produkty, za którymi tęsknimy. Lepiej więc nieco dłużej dążyć do wymarzonej sylwetki, a przy tym „normalnie żyć”, takie efekty odchudzania będą wówczas trwałe. Ważne jest również, abyśmy ustalili sobie realne cele do osiągnięcia. Gdy całe życie byliśmy pulchni, a teraz ważymy ponad 100 kg, sukcesem dla nas będzie 20 kg mniej.

Rozsądne wypełnianie noworocznych postanowień

Trzeba wziąć pod uwagę również, czy stosowaliśmy wcześniej niskoenergetyczne diety czy też głodówki, które spowalniają naszą przemianę materii. Otóż wszelkie diety, które z zasadami zdrowego odżywiania nie mają nic wspólnego, najczęściej „zjadają” naszą masę mięśniową. Stąd między innymi obniżona przemiana materii. Ponadto organizm, który otrzymuje przez dłuższy czas za mało energii w stosunku do potrzeb, przestawia się na oszczędzanie, dlatego gdy po niemądrej diecie zaczynamy „zjadać więcej energii”, przybieramy na wadze – efekt jo-jo. Trudno wówczas przestawić organizm z oszczędzania na spalanie. W takich sytuacjach szczególnie istotna jest aktywność fizyczna. Jeśli jesteśmy „weteranami” odchudzania, czyli przeszliśmy kilka diet, musimy uzbroić się w cierpliwość i zarezerwować sobie więcej czasu na osiągnięcie właściwej dla nas sylwetki.

Najlepiej byłoby, gdyby wraz z wyznaczeniem celu w odchudzaniu do zdrowej diety dołączyła również aktywność fizyczna. W zdrowym ciele zdrowy duch! Dzięki aktywności fizycznej możemy zwiększać wydatek energii, dzięki czemu możemy nieco szybciej chudnąć. Poza tym bardzo korzystnie wpływa ona na naszą psychikę, odbiera chęć na łakocie. No i świetnie kształtuje naszą sylwetkę, bo samą dietą nie odessiemy tłuszczyku z partii, na których szczególnie nam zależy. Najwłaściwiej jest wykonywać tę aktywność, którą lubimy. Gdy kilkanaście razy dziennie uprawiamy daną ulubioną aktywność, złapiemy bakcyla i bez niej nie będziemy już mogli żyć.

A kolejny rok na pewno przywitamy ze świetną sylwetką i przede wszystkim w zdrowiu. A zatem jeśli chcemy schudnąć do wiosny 10 kg, należy zacząć odchudzanie już styczniu. Rozpoczynając dietę i treningi od postanowień noworocznych i realizując je do czerwca, mamy szansę schudnąć w zdrowy sposób nawet 20 kg. 
Dzięki temu w lato pozostanie nam już tylko cieszyć się szczupłą sylwetką i świętować sukces, zajadając się truskawkami ze śmietaną, oczywiście light.

mgr Małgorzata Piszewska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Jensen B. Poradnik dietetyczny - prawidłowa dieta receptą na zdrowie, Mada, Warszawa 2000, ISBN 83-86170-61-1
  • Hołub B. Poradnik dietetyczny dla kobiet, Wektor, Warszawa 2005, ISBN 83-906830-9-1
  • Stanway P. Zdrowa dieta - zdrowe życie, Medium, Warszawa 1998, ISBN 83-87863-15-7
  • Biernat J. Żywienie a uroda, Astrum, Wrocław 2006, ISBN 83-7277-239-8

Psychologia w odchudzaniu

Komentarze (4)
~kasia2a
~kasia2a ponad rok temu

jak ktoś zaczyna odchudzanie w nowym roku to mogę polecić zastosowanie figurena slim, rok temu odchudzałam się z jego pomocą i zrzuciłam 16 kg, po świętach niestety znowu przybrałam na wadze 5 kg i kupuje jedno opakowanie figureny bo wiem że mi pomoże.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Psychologia w odchudzaniu
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Psychologia w odchudzaniu
Psychologia w odchudzaniu

Produkty, od których możesz być uzależniony ze względu na znak zodiaku

Produkty, od których możesz być uzależniony ze względu na znak zodiaku

Sprawdź, na uzależnienie od jakich produktów wskazuje data urodzenia Istnieje związek pomiędzy datą urodzenia, znakiem zodiaku a grupą produktów, do których możemy mieć szczególną słabość, zwany uzależnieniem. Zgodnie z doniesieniami serwisu Spoon University,...

Psychologia w odchudzaniu

Odchudzanie a motywacja

Motywacja w odchudzaniu jest niezwykle ważna. Na początku walki z nadwagą często myślimy, że efekty odchudzania pojawią się dość szybko. Proces (...) . Nie można jednak wątpić. Trzeba systematycznych ćwiczeń, regularnej...

Psychologia w odchudzaniu

Silna wola w odchudzaniu

może mieć swoje własne sposoby na przetrwanie kryzysu, ważne, aby silna wola w odchudzaniu była dla nas priorytetem. Szerstiennikow M. Psychologia (...) Podczas stosowania diety zdarzają się momenty kryzysowe. Trudno...

Psychologia w odchudzaniu

Poradnik dla wiecznie odchudzających się

Poradnik dla wiecznie odchudzających się

Diet coaching pomoże ci stracić na wadze bez efektu jo-jo. Zmiana stosunku do jedzenia jest kluczowa dla trwałej utraty zbędnych kilogramów.

Psychologia w odchudzaniu

Radzenie sobie z otyłością

Radzenie sobie z otyłością

Rozpoczynanie diety głodówką może wpłynąć negatywnie na nastrój i motywację osoby starającej się zrzucić wagę. Takie nastawienie nie wróży dobrze całemu procesowi walki z otyłością.