Trwa ładowanie...

Powikłania po COVID-19. Byli młodzi i sprawni. Od wielu miesięcy walczą ze skutkami zakażenia koronawirusem

Powikłania po COVID-19 mogą się utrzymywać przez wiele miesięcy. Eksperci z Wielkiej Brytanii zauważyli, że aktywni, młodzi ludzie nawet przez 6 miesięcy po zakażeniu narzekają na chroniczne zmęczenie i problemy z oddychaniem. Apelują do lekarzy, aby monitorowali ich stan i długofalowe skutki wywołane przez koronawirusa.

Zobacz film: "Jak przechowywać szczepionkę na grypę? odpowiada dr Paweł Grzesiowski"

1. Po sześciu miesiącach od zakażenia nadal ma problem z oddychaniem

Jeanne Jarvis-Gibson ma 27 lat i studiuje na Uniwersytecie w Liverpoolu. Wcześniej codziennie biegała i nie miała żadnych problemów zdrowotnych. Wszystko zmieniła się w marcu, kiedy zachorowała na COVID-19. Po sześciu miesiącach od ozdrowienia nadal boryka się z problemami z oddychaniem, narzeka też na chroniczne zmęczenie, które powoduje, że nawet spacer jest dla niej ogromnym wysiłkiem.

"Były dni, kiedy bałam się zasnąć, bo miałam obawy, że przestanę oddychać" - wspomina Jeanne Jarvis-Gibson.

Jeanne Jarvis-Gibson zakaziła się wirusem w marcu i nadal boryka się z problemami z oddychaniem
Jeanne Jarvis-Gibson zakaziła się wirusem w marcu i nadal boryka się z problemami z oddychaniem (FB)

"Byłam 27-letnią aktywną kobietą, a wirus i tak we mnie mocno uderzył, wciąż przerażają mnie długotrwałe objawy. Jestem bardzo zmęczona byciem zmęczoną."

2. Długofalowe powikłania po COVID-19: chroniczne zmęczenie i spadek kondycji

O podobnych zmaganiach opowiada również Jess Marchbank - 33-letnia mama dwójki dzieci pochodząca z Devon. Kobieta od wielu miesięcy zmaga się z długotrwałymi skutkami COVID-19.

Jess przyznała w rozmowie z dziennikarzami, że żyje w "otchłani śmierci". Najdotkliwiej odczuwa to, że nie jest w stanie w pełni zająć się swoimi dziećmi, nie ma siły na spacery ani na zabawę ze swoimi pociechami.

Jess od wielu miesięcy po przejściu COVID-19 cierpi na chroniczne zmęczenie
Jess od wielu miesięcy po przejściu COVID-19 cierpi na chroniczne zmęczenie (FB)

"Cierpię na chroniczne zmęczenie, nawet proste czynności takie otworzenie rolet powodują, że potem muszę usiąść i odpocząć".

Kobieta nie może się pogodzić z tym, że problem sprawia jej nawet wejście po schodach.

"Wcześniej byłam sprawna i zdrowa. Chodziłam na siłownie trzy razy w tygodniu i mogłam podnosić ciężary, ale teraz nie mam siły wziąć na ręce mojego dwuletniego synka" - przyznaje zdruzgotana mama. Nadal nie odzyskała też węchu i smaku.

Zobacz także: "Najgorszy był piekący ból od środka". Pacjentki, które przeszły COVID-19 opowiadają o długim powrocie do normalności

Z danych zgromadzonych przez aplikację Covid Symptom Study wynika, że aż 60 tys. Brytyjczyków zmaga się z tzw. długotrwałymi powikłaniami po COVID-19. Wielu z nich odczuwa powikłania nawet przez trzy miesiące po chorobie. Mają problem z oddychaniem, zejściem po schodach, a niektórzy są zmuszeni do poruszania się na wózku inwalidzkim.

"Ocena ryzyka długoterminowych konsekwencji wymaga dłuższego badania, w którym trzeba uwzględnić istniejące wcześniej schorzenia i przebieg samej choroby COVID-19. To niezwykle ważne, żebyśmy byli w stanie zapewninić tym pacjentom najlepszą opiekę zdrowotną w perspektywie długoterminowej" - mówi dr Janet Scott z Centrum Badań nad Wirusami Uniwersytetu MRC w Glasgow.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.