Trwa ładowanie...

Powrót do pracy

Wszystkie pracujące mamy wiedzą, że powrót do pracy zawodowej po urlopie macierzyńskim może być bardzo trudny. Kiedy mama wraca do pracy po urodzeniu dziecka, czeka ją sporo sytuacji stresogennych, związanych z samą pracą, jak i z dzieckiem pozostawionym pod opieką ojca dziecka, babci, niani lub w żłobku. Zapewnienie właściwej opieki nad dzieckiem to niewątpliwy problem dla młodej mamy, równie trudny jak praca po urlopie macierzyńskim. Jak sobie z tym poradzić? Czy mama w pracy ma szansę spełnić się zarówno w macierzyństwie, jak i w życiu zawodowym? I co najważniejsze – jak to osiągnąć?

spis treści

1. Kiedy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Stres przed powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim to problem ponad jednej czwartej kobiet, które urodziły dziecko. Boją się one zwolnienia z pracy, m.in. z uwagi na to, że nie są już tak dyspozycyjne, jak oczekiwałby tego pracodawca. I rzeczywiście, jak wynika ze statystyk – 16% młodych mam traci pracę. Na szczęście coraz więcej pracodawców respektuje obowiązujące prawo i jeśli twój pracodawca należy do tych wzorowych, bez problemu obejmiesz stanowisko, które zajmowałaś jeszcze w czasie ciąży. To, kiedy wrócisz do pracy po urlopie macierzyńskim, zależy przede wszystkim od ciebie. Większość mam decyduje się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim już po kilku miesiącach do roku czasu od urodzenia dziecka. Te, które decydują się wydłużyć swój powrót do pracy, biorą zazwyczaj urlop wychowawczy po urlopie macierzyńskim. I według prawa, muszą go otrzymać. Także ojciec dziecka może wziąć urlop po narodzinach dziecka.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Niektóre mamy zostają z dzieckiem w domu 2-3 lata, co wpływa niezwykle korzystnie na rozwój dziecka i więzi między nim a matką. Jednak urlop wychowawczy pozbawia mamę prawa do wynagrodzenia, więc może być powodem rozterek finansowych. Inną sprawą jest fakt, że trudniej jest wrócić na rynek pracy po kilku latach, a tym samym sprawnie wdrożyć się w obowiązki. Rozważając swoją decyzję o powrocie do pracy, weź także pod uwagę, że kilkumiesięczne dziecko jest na tyle małe, że dość łatwo przystosuje się do nowej sytuacji, w której mama nie jest cały czas przy nim. Kilkuletni szkrab będzie dużo bardziej protestował, kiedy zechcesz je opuścić na kilka godzin dziennie.

2. Opieka nad dzieckiem po powrocie do pracy

Powrót po urlopie macierzyńskim do pracy nie oznacza, że niewystarczająco dbasz o dziecko. Każda kobieta ma prawo realizować się w życiu zawodowym. Większość młodych mam jest przekonana, że dziecko uschnie z tęsknoty lub nie będzie miało zapewnionej odpowiedniej opieki. Może się jednak okazać, że będziesz zaskoczona, jak dobrze dziecko będzie czuło się pod opieką twojej mamy, teściowej czy męża. Dlatego nie zadręczaj się, tylko zaplanuj odpowiednią opiekę nad dzieckiem, kiedy ciebie nie ma w domu. To pierwszy krok do sukcesu. Mama wraca do pracy? Żaden problem! W tym czasie dzieckiem zajmuje się:

  • tatuś,
  • teściowa,
  • mama,
  • opiekunka,
  • przyjaciółka,
  • żłobek.

Najlepiej w opiece nad dzieckiem sprawdzają się babcie dziecka. Często jednak mieszkają daleko lub zdrowie nie pozwala im zająć się maleństwem. Kolejnym trafnym wyborem jest tatuś dziecka. Jeżeli jednak pracuje, to jego opiekowanie się dzieckiem może wiązać się z częstszym braniem urlopu. Z pewnością pracodawcy nie spodoba się ten pomysł. Jeśli jednak ojciec dziecka może pracować w domu, to po szczegółowym treningu możesz bez obaw pozostawić dziecko pod jego czułą opieką. Jeśli wszystkie powyższe opcje są z jakichś powodów niemożliwe do zrealizowania, pozostaje ci pomoc zewnętrzna, czyli żłobek lub niania. Obecnie w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w państwowych żłobkach nie ma wystarczająco miejsc dla wszystkich dzieci, a żłobki prywatne to dość duży wydatek. Ponadto, jeśli uda ci się dostać miejsce, dziecko na pewno będzie zestresowane nowym otoczeniem. Dlatego postaraj się na początku być z nim i stopniowo go oswajać ze żłobkiem.

Ostatnią deską ratunku, w sytuacji, kiedy twój maluch nie dostanie się do żłobka, jest niania. Pamiętaj, aby zawsze poradzić się kogoś, kto już korzystał z jej usług. Najlepiej popytać o doświadczoną opiekunkę wśród innych młodych rodziców. Każda mama w pracy ma swoje pomysły na zapewnienie dobrej opieki dziecku podczas jej nieobecności.
O powrocie do pracy po upływie co najmniej roku lub trzech lat od urodzenia dziecka decyduje fakt przebywania rodzica na urlopie wychowawczym. Zanim zdecydujesz się na taki krok, powinnaś wiedzieć wszystko o urlopie wychowawczym, szczególnie pod względem prawnym. Urlop wychowawczy przysługuje obojgu rodzicom od momentu urodzenia dziecka do ukończenia przez niego czterech lat, pod warunkiem, że rodzice mają co najmniej sześciomiesięczny staż pracy. Urlop wychowawczy jest nieodpłatny, można się tylko ubiegać o zasiłek, jeśli dochód na osobę jest niższy niż 504 zł. Rozważ zatem wszystkie za i przeciw, nim podejmiesz ostateczną decyzję.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Powrót do pracy
Powrót do pracy (Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza