Powrót do pracy

Wszystkie pracujące mamy wiedzą, że powrót do pracy zawodowej po urlopie macierzyńskim może być bardzo trudny. Kiedy mama wraca do pracy po urodzeniu dziecka, czeka ją sporo sytuacji stresogennych, związanych z samą pracą, jak i z dzieckiem pozostawionym pod opieką ojca dziecka, babci, niani lub w żłobku. Zapewnienie właściwej opieki nad dzieckiem to niewątpliwy problem dla młodej mamy, równie trudny jak praca po urlopie macierzyńskim. Jak sobie z tym poradzić? Czy mama w pracy ma szansę spełnić się zarówno w macierzyństwie, jak i w życiu zawodowym? I co najważniejsze – jak to osiągnąć?

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Kiedy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Stres przed powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim to problem ponad jednej czwartej kobiet, które urodziły dziecko. Boją się one zwolnienia z pracy, m.in. z uwagi na to, że nie są już tak dyspozycyjne, jak oczekiwałby tego pracodawca. I rzeczywiście, jak wynika ze statystyk – 16% młodych mam traci pracę. Na szczęście coraz więcej pracodawców respektuje obowiązujące prawo i jeśli twój pracodawca należy do tych wzorowych, bez problemu obejmiesz stanowisko, które zajmowałaś jeszcze w czasie ciąży. To, kiedy wrócisz do pracy po urlopie macierzyńskim, zależy przede wszystkim od ciebie. Większość mam decyduje się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim już po kilku miesiącach do roku czasu od urodzenia dziecka. Te, które decydują się wydłużyć swój powrót do pracy, biorą zazwyczaj urlop wychowawczy po urlopie macierzyńskim. I według prawa, muszą go otrzymać. Także ojciec dziecka może wziąć urlop po narodzinach dziecka.

Niektóre mamy zostają z dzieckiem w domu 2-3 lata, co wpływa niezwykle korzystnie na rozwój dziecka i więzi między nim a matką. Jednak urlop wychowawczy pozbawia mamę prawa do wynagrodzenia, więc może być powodem rozterek finansowych. Inną sprawą jest fakt, że trudniej jest wrócić na rynek pracy po kilku latach, a tym samym sprawnie wdrożyć się w obowiązki. Rozważając swoją decyzję o powrocie do pracy, weź także pod uwagę, że kilkumiesięczne dziecko jest na tyle małe, że dość łatwo przystosuje się do nowej sytuacji, w której mama nie jest cały czas przy nim. Kilkuletni szkrab będzie dużo bardziej protestował, kiedy zechcesz je opuścić na kilka godzin dziennie.

Opieka nad dzieckiem po powrocie do pracy

Powrót po urlopie macierzyńskim do pracy nie oznacza, że niewystarczająco dbasz o dziecko. Każda kobieta ma prawo realizować się w życiu zawodowym. Większość młodych mam jest przekonana, że dziecko uschnie z tęsknoty lub nie będzie miało zapewnionej odpowiedniej opieki. Może się jednak okazać, że będziesz zaskoczona, jak dobrze dziecko będzie czuło się pod opieką twojej mamy, teściowej czy męża. Dlatego nie zadręczaj się, tylko zaplanuj odpowiednią opiekę nad dzieckiem, kiedy ciebie nie ma w domu. To pierwszy krok do sukcesu. Mama wraca do pracy? Żaden problem! W tym czasie dzieckiem zajmuje się:

  • tatuś,
  • teściowa,
  • mama,
  • opiekunka,
  • przyjaciółka,
  • żłobek.

Najlepiej w opiece nad dzieckiem sprawdzają się babcie dziecka. Często jednak mieszkają daleko lub zdrowie nie pozwala im zająć się maleństwem. Kolejnym trafnym wyborem jest tatuś dziecka. Jeżeli jednak pracuje, to jego opiekowanie się dzieckiem może wiązać się z częstszym braniem urlopu. Z pewnością pracodawcy nie spodoba się ten pomysł. Jeśli jednak ojciec dziecka może pracować w domu, to po szczegółowym treningu możesz bez obaw pozostawić dziecko pod jego czułą opieką. Jeśli wszystkie powyższe opcje są z jakichś powodów niemożliwe do zrealizowania, pozostaje ci pomoc zewnętrzna, czyli żłobek lub niania. Obecnie w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w państwowych żłobkach nie ma wystarczająco miejsc dla wszystkich dzieci, a żłobki prywatne to dość duży wydatek. Ponadto, jeśli uda ci się dostać miejsce, dziecko na pewno będzie zestresowane nowym otoczeniem. Dlatego postaraj się na początku być z nim i stopniowo go oswajać ze żłobkiem.

Ostatnią deską ratunku, w sytuacji, kiedy twój maluch nie dostanie się do żłobka, jest niania. Pamiętaj, aby zawsze poradzić się kogoś, kto już korzystał z jej usług. Najlepiej popytać o doświadczoną opiekunkę wśród innych młodych rodziców. Każda mama w pracy ma swoje pomysły na zapewnienie dobrej opieki dziecku podczas jej nieobecności.
O powrocie do pracy po upływie co najmniej roku lub trzech lat od urodzenia dziecka decyduje fakt przebywania rodzica na urlopie wychowawczym. Zanim zdecydujesz się na taki krok, powinnaś wiedzieć wszystko o urlopie wychowawczym, szczególnie pod względem prawnym. Urlop wychowawczy przysługuje obojgu rodzicom od momentu urodzenia dziecka do ukończenia przez niego czterech lat, pod warunkiem, że rodzice mają co najmniej sześciomiesięczny staż pracy. Urlop wychowawczy jest nieodpłatny, można się tylko ubiegać o zasiłek, jeśli dochód na osobę jest niższy niż 504 zł. Rozważ zatem wszystkie za i przeciw, nim podejmiesz ostateczną decyzję.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Powrót do pracy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Powrót do pracy
Powrót do pracy

Spacer z nianią

Spacer z nianią

Przy doborze niani najważniejsze jest to, aby sprawdzić, jakim jest ona człowiekiem i czy ma dobre podejście do dzieci.

Powrót do pracy

Niania do dziecka

Zwykle, kiedy mama wraca do pracy i nie ma z kim zostawić dziecka, staje się to dla niej problemem. Jednym z pomysłów opieki nad dzieckiem (...) do pracy. Doświadczenie i referencje są istotne, ale ważniejsze jest to,...

Powrót do pracy

Odpowiedni wiek do żłobka

Odpowiedni wiek do żłobka

Psychologowie są zdania, że nie warto spieszyć się z zapisywaniem dziecka do żłobka. Lepiej poczekać, aż maluch skończy przynajmniej pierwszy rok życia.

Powrót do pracy

Nowe umiejętności dziecka

Nowe umiejętności dziecka

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim niejednokrotnie odbiera nam możliwość uczestniczenia w ważnych i pierwszych chwilach naszego dziecka.

Powrót do pracy

Maluch z babcią

Maluch z babcią

Babcie często rozpieszczają wnuki i pozwalają im na wiele rzeczy, do których rodzice mają krytyczne nastawienie.

Powrót do pracy

Opieka nad dzieckiem

musi podjąć, zanim zakończy się urlop macierzyński i nastąpi czas powrotu do pracy. Tymczasem związek matki z dzieckiem jest tak szczególny, że trudno (...) do pracy Kobieta, zanim zdecyduje się na...

Powrót do pracy

Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Dziecko w żłobku czy pod opieką mamy? To częsty dylemat rodziców, którzy muszą wracać do pracy, a nie mogą liczyć na pomoc babci lub nie stać (...) otoczeniem, może - paradoksalnie - wpłynąć pozytywnie na system obronny organizmu naszego...

Powrót do pracy

Rozstanie z dzieckiem

w tym, czy uda nam się je pokonać czy nie. Jak przetrwać rozstanie z dzieckiem po powrocie do pracy i co zrobić, by dziecko jak najmniej dotkliwie przeszło (...) rozłąkę z mamą? Co po urlopie macierzyńskim? Kiedy...

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Niebezpieczeństwa operacji zaćmy (WIDEO)

Niebezpieczeństwa operacji zaćmy (WIDEO) Odtwórz wideo

nowej, sztucznej soczewki. Są to zabiegi mało inwazyjne i wiążące się z niewielkim ryzykiem. Pozwalają na szybką rekonwalescencję i powrót do pracy (...) obciążająca dla pacjenta, a także aby pozwalała na szybką rehabilitację...