Opieka nad dzieckiem

Maluch z babcią powinna być powierzona odpowiedzialnej i godnej zaufania osobie. Decyzję o tym, kto to będzie, kobieta chcąca wrócić do pracy musi podjąć, zanim zakończy się urlop macierzyński i nastąpi czas powrotu do pracy. Tymczasem związek matki z dzieckiem jest tak szczególny, że trudno zastąpić go innym. Dlatego dylemat, komu mama może powierzyć opiekę nad dzieckiem, spędza wielu kobietom sen z powiek. Idealnym rozwiązaniem wydaje się pomoc babci dziecka. Warto jednak wiedzieć, że poza wieloma plusami oddania dziecka pod opiekę babci, istnieją także minusy takiej opieki.

1. Mama wraca do pracy

Kobieta, zanim zdecyduje się na powrót do pracy po szesnastu tygodniach urlopu macierzyńskiego, powinna w pierwszej kolejności zastanowić się, czy jej powrót jest naprawdę konieczny. Warto spokojnie porozmawiać z pracodawcą o warunkach przedłużenia urlopu macierzyńskiego. Dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które wahają się przed powrotem do pracy lub mają taką możliwość, jest wzięcie urlopu wychowawczego - po to, aby pierwszy rok życia dziecka spędzić właśnie z nim. Jeśli jednak mama chce lub musi stawić się w pracy zaraz po urlopie macierzyńskim, należy pomyśleć o dobrym opiekunie dla dziecka. Zwłaszcza że musi być także świadoma, że jej dziecko będzie przeżywało rozstanie z nią.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Opieka nad dzieckiem
Opieka nad dzieckiem

Babcie często rozpieszczają wnuki i pozwalają im na wiele rzeczy, do których rodzice mają krytyczne nastawienie.

zobacz galerię

Nowy

opiekun dziecka powinien więc zapewnić maleństwu przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Okazuje się, że osoby, które nie zaznały bliskości od swoich opiekunów, w późniejszym życiu mają mniejsze lub większe problemy z nawiązywaniem bliższych relacji. Małe dzieci warto zostawiać z kimś godnym zaufania, na przykład z kimś takim, jak babcia.

2. Babcia z wnuczkiem

Powodem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest fakt, że babcia nie jest obcą osobą dla dziecka. To ktoś znany mamie i dziecku, kto kocha dziecko i dobrze się nim zaopiekuje. Niestety bywa tak, że dziecko przebywające częściej z babcią, zwiąże się bardziej z nią niż z rodzicami. Dla malucha to prawidłowe i naturalne zachowanie, które jest efektem zaspokojenia jego fizjologicznej potrzeby bliskości. Trudne zaś dla rodziców, a zwłaszcza dla mamy.

Warto dobrze przemyśleć, czy babcia da sobie radę z naszym dzieckiem - z tego względu, że opieka nad dzieckiem dla kobiety po 50. roku życia może być dla niej zbyt dużym wyzwaniem i pracą ponad jej siły. Zastanówmy się też, czy umiemy dogadać się z babcią naszego dziecka na wielu płaszczyznach? Często bowiem młode mamy boją się zwrócić uwagę babci, zwłaszcza teściowej, jeśli opieka nad dzieckiem w wykonaniu babci nie przebiega po myśli młodej mamy. Właśnie z tych powodów warto ustalić od samego początku kilka zasad, które mogą znacznie ułatwić obopólne relacje i pozytywnie wpłynąć na dziecko. Warto ustalić, że jeśli babcia opiekuje się wnuczkiem w naszym domu, powinna dostosować się do zasad w nim panujących. Należy też porozmawiać z babcią wychowującą wnuka czy wnuczkę o tym, by nie tolerowała niegrzecznych zachowań dziecka i nie pobłażała im. Dobrze jest też ustalić wcześniej godziny, w jakich pomoc babci jest niezbędna i bezwzględnie ich przestrzegać. Warto czasem przymknąć oko na wszelkie ustalenia, jeśli po naszym dziecku widać, jak wielką radość sprawia mu przebywanie z babcią. Jeśli jednak pojawią się jakieś nieporozumienia międzypokoleniowe między babcią a mamą dziecka, należy je natychmiast rozwiązywać. Najlepiej w spokojnej, ale rzeczowej rozmowie. Pod żadnym pozorem mama nie powinna krytykować babci w obecności dziecka. Powinna także zwracać uwagę, czy aby opieka nad dzieckiem nie jest zbyt ciężka dla babci i zadbać o ewentualne zastępstwo. Być może po kilku dniach opieki babci nad naszym dzieckiem spostrzeżemy, że jednak istnieje konieczność oddania dziecka do żłobka lub zatrudnienia niani.

Dziadkowie mają często tendencję do rozpieszczania wnuków i pozwalania im na wiele rzeczy, do których rodzice mają krytyczne nastawienie. Warto więc zwracać uwagę, czy dziecko nie zaczyna wykorzystywać tego przeciwko rodzicom. Wychowanie dziecka to w końcu kredyt na przyszłość. Warto dbać o utrzymywanie dobrych relacji rodzinnych i pamiętać o tym, żeby wynagradzać babcię za opiekę nad wnukiem drobnymi prezentami i dobrym słowem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!