Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Opieka nad dzieckiem - powrót do pracy, komu powierzyć

Avatar placeholder
30.03.2021 12:07
Opieka nad dzieckiem - powrót do pracy, komu powierzyć
Opieka nad dzieckiem - powrót do pracy, komu powierzyć (Shutterstock)

Maluch powinien być powierzony odpowiedzialnej i godnej zaufania osobie. Decyzję o tym, kto to będzie, kobieta chcąca wrócić do pracy musi podjąć, zanim zakończy się urlop macierzyński i nastąpi czas powrotu do pracy. Tymczasem związek matki z dzieckiem jest tak szczególny, że trudno zastąpić go innym.

Dlatego dylemat, komu mama może powierzyć opiekę nad dzieckiem, spędza wielu kobietom sen z powiek. Idealnym rozwiązaniem wydaje się pomoc babci dziecka. Warto jednak wiedzieć, że poza wieloma plusami oddania dziecka pod opiekę babci, istnieją także minusy takiej opieki.

spis treści

1. Opieka nad dzieckiem - powrót do pracy

Kobieta, zanim zdecyduje się na powrót do pracy po szesnastu tygodniach urlopu macierzyńskiego, powinna w pierwszej kolejności zastanowić się, czy jej powrót jest naprawdę konieczny i co w tym wypadku z opieką nad dzieckiem. Warto spokojnie porozmawiać z pracodawcą, jakie są warunki przedłużenia urlopu macierzyńskiego.

Zobacz film: "Jak wybrać dobrą nianię?"

Dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które wahają się przed powrotem do pracy lub mają taką możliwość, jest wzięcie urlopu wychowawczego - po to, aby pierwszy rok życia dziecka spędzić właśnie z nim, sprawując opiekę nad dzieckiem.

Jeśli jednak mama chce lub musi stawić się w pracy zaraz po urlopie macierzyńskim, należy pomyśleć o dobrej opiece dla dziecka. Zwłaszcza że mama musi być także świadoma, że jej dziecko będzie przeżywało rozstanie z nią.

Nowy opiekun dziecka powinien więc zapewnić maleństwu przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Okazuje się, że osoby, które nie zaznały bliskości od swoich opiekunów, w późniejszym życiu mają mniejsze lub większe problemy z nawiązywaniem bliższych relacji. Opiekę nad dzieckiem warto powierzyć komuś godnemu zaufania, na przykład komuś takiemu, jak babcia.

Twój znak zodiaku zdradza, jak mamą będziesz
Twój znak zodiaku zdradza, jak mamą będziesz [14 zdjęć]

Każda przyszła mama, albo już mama, zastanawia się, jak sprawdzi się w tej roli, czy podoła. Czy może

zobacz galerię

2. Opieka nad dzieckiem - komu powierzyć?

Powodem przemawiającym za takim rozwiązaniem opieki nad dzieckiem jest fakt, że babcia nie jest obcą osobą dla dziecka. To ktoś znany mamie i dziecku, kto kocha dziecko i dobrze się nim zaopiekuje. Niestety bywa tak, że dziecko przebywające częściej z babcią, zwiąże się bardziej z nią niż z rodzicami. Dla malucha to prawidłowe i naturalne zachowanie, które jest efektem zaspokojenia jego fizjologicznej potrzeby bliskości. Trudne zaś dla rodziców, a zwłaszcza dla mamy.

Warto dobrze przemyśleć, czy babcia da sobie radę z opieką nad dzieckiem - z tego względu, że opieka nad dzieckiem dla kobiety po 50. roku życia może być dla niej zbyt dużym wyzwaniem i pracą ponad jej siły. Zastanówmy się też, czy umiemy dogadać się z babcią naszego dziecka na wielu płaszczyznach? Często bowiem młode mamy boją się zwrócić uwagę babci, zwłaszcza teściowej, jeśli opieka nad dzieckiem w wykonaniu babci nie przebiega po myśli młodej mamy.

Właśnie z tych powodów warto ustalić od samego początku kilka zasad opieki nad dzieckiem, które mogą znacznie ułatwić obopólne relacje i pozytywnie wpłynąć na dziecko. Warto ustalić, że jeśli babcia opiekuje się dzieckiem w naszym domu, powinna dostosować się do zasad w nim panujących.

Należy też porozmawiać z babcią sprawująca opiekę nad dzieckiem o tym, by nie tolerowała niegrzecznych zachowań dziecka i nie pobłażała im. Dobrze jest też ustalić wcześniej godziny, w jakich pomoc babci jest niezbędna i bezwzględnie ich przestrzegać. Warto czasem przymknąć oko na wszelkie ustalenia, jeśli po naszym dziecku widać, jak wielką radość sprawia mu przebywanie z babcią.

Jeśli jednak pojawią się jakieś nieporozumienia międzypokoleniowe między babcią a mamą dziecka w sprawie opieki nad dzieckiem, należy je natychmiast rozwiązywać. Najlepiej w spokojnej, ale rzeczowej rozmowie. Pod żadnym pozorem mama nie powinna krytykować babci w obecności dziecka. Powinna także zwracać uwagę, czy aby opieka nad dzieckiem nie jest zbyt ciężka dla babci i zadbać o ewentualne zastępstwo.

Być może po kilku dniach opieki nad dzieckiem spostrzeżemy, że jednak istnieje konieczność oddania dziecka do żłobka lub zatrudnienia niani do dziecka.

Zobacz także:

Dziadkowie sprawujący opiekę nad dzieckiem mają często tendencję do rozpieszczania wnuków i pozwalania im na wiele rzeczy, do których rodzice mają krytyczne nastawienie. Warto więc zwracać uwagę, czy dziecko nie zaczyna wykorzystywać tego przeciwko rodzicom. Metody wychowania dzieci są różne.

Wychowanie dziecka to w końcu kredyt na przyszłość. Warto dbać o utrzymywanie dobrych relacji rodzinnych i pamiętać o tym, żeby wynagradzać babcię za opiekę nad dzieckiem drobnymi prezentami i dobrym słowem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze