Trwa ładowanie...

Poziom cukru mierzony... bez krwi. Innowacyjne metody kontrolowania cukrzycy

Avatar placeholder
15.03.2021 16:47
Płatna współpraca z marką Abbott
(Mat. partnera)

Cukrzyca, o której pierwsze wzmianki datowane są na początek XVI wieku, śmiertelną chorobą pozostawała przez wieki. Dopiero odkrycie insuliny i pierwsze udane terapie za jej pomocą na początku lat 20-tych XX wieku sprawiły, że śmiertelność zaczęła sukcesywnie spadać – a o wadze tych wydarzeń najlepiej świadczy fakt, że zostały docenione Nagrodą Nobla. Cukrzyca, pozostając chorobą niebezpieczną, w dzisiejszych czasach może być całkowicie pod kontrolą, a prawie pół miliarda diabetyków na całym świecie (szacunki WHO) może prowadzić normalne życie.

Kluczem do tego jest kontrolowanie cukrzycy - panowanie nad poziomem cukru we krwi. Innymi słowy, dbanie, by jego zawartość mieściła się w granicach norm, bez ryzyka hiperglikemii (podwyższonego poziomu) lub hipoglikemii (tzw. niedocukrzenia).

Kontrola poziomu cukru

Poziom cukru mierzony tradycyjnie wymaga... cóż, krwi. Jest to bolączka (dosłownie!) diabetyków, którzy kilka lub kilkanaście razy dziennie wprowadzają do glukometrów pasek z kroplą krwi z opuszki palca. Urządzenie po analizie podaje wynik, dzięki któremu chory w przypadku nadmiaru lub niedoboru cukru powinien zareagować, czy to przez wstrzyknięcie sobie insuliny, czy przez zjedzenie czegoś. Proces nie jest skomplikowany, jednak kłucie (po kilka-kilkanaście razy dziennie) swoich palców nie należy do komfortowych czynności. Dodatkowo, tradycyjne glukometry dostarczają pacjentowi wiedzy na temat stężenia glukozy w konkretnym momencie. Diabetyk nie otrzymuje wszechstronnych informacji dotyczących zmian stężenia glukozy w przeszłości ani trendów zmiany stężenia odnośnie przyszłości. Bez takich informacji łatwo przegapić istotne zmiany (hipoglikemie i hiperglikemie) a także trudno dokonać modyfikacji (leczenia, posiłków, stylu życia).

Kontrolowanie cukrzycy - innowacje podnoszące komfort

Postęp technologiczny przyniósł rewolucję także dla diabetyków, a innowacyjne, „bezkrwawe” metody mierzenia poziomu cukru znacząco podnoszą komfort życia i ułatwiają funkcjonowanie.

Metod tych jest kilka, a uwagę przykuwa zwłaszcza ciągłe monitorowanie glikemii systemem FreeStyle Libre – gdzie oprócz samego urządzenia mierzącego poziom cukru, producent przygotował cały system usprawniający i ułatwiający kontrolowanie cukrzycy:

• sensor i dedykowany czytnik lub bezpłatną aplikację na telefon,

• dodatkową aplikację na telefon w celu przekazywania informacji o wynikach (do najbliższych lub lekarza),

• system przechowywania i zdalnego udostępniania danych,

• szczegółowe raporty, wspomagając samego diabetyka.

Poznanie sposobu, w jaki zmieniała się glikemia, umożliwia użytkownikom i lekarzom podjęcie odpowiednich działań i skorygowanie leczenia.

FreeStyle Libre – sensor i aplikacja na telefon

Nowoczesny monitoring oparty o specjalne, dedykowane sensory, nie wymaga codziennego, uciążliwego kłucia opuszków. Sensor aplikowany jest raz na 14 dni; założenie sensora na ramię jest błyskawiczne i nie wymaga udziału osób trzecich. Za pomocą specjalnego jednorazowego aplikatora diabetyk umieszcza sensor na skórze ramienia, a pod skórę jednocześnie wprowadzane jest małe, sterylne, miękkie włókno. Dzięki małym rozmiarom sensor pozostaje niewidoczny pod ubraniem, a także nie powoduje dyskomfortu przy jego założeniu, ani podczas noszenia. Sensor automatycznie dokonuje pomiarów stężenia glukozy - poprzez zbliżenie czytnika lub telefonu do sensora następuje transfer danych. Dostęp do danych może mieć opiekun, rodzina, a także diabetolog prowadzący chorego.

Zobacz film: "FreeStyle LibreLink - uprość kontrolę glikemii"

FreeStyle Libre - co mówią pomiary, czyli analityka

Wyniki pomiarów stężenia glukozy w systemie FreeStyle Libre przedstawiane są za pomocą specjalnych raportów, które wykraczają daleko poza zapamiętywanie ostatnich rezultatów. System grupuje i zestawia dane z sensora, by stworzyć diagram dotyczący średnich wyników na przestrzeni czasu. Pozwala to na wyłapanie wzorców i identyfikację zmiennych mających wpływ na poziom cukru, które mogą się powtarzać. Dzięki temu kontrola nad przebiegiem choroby jest jeszcze bardziej skuteczna, użytkownik jest w stanie zrozumieć przyczyny i zapobiegać sytuacjom potencjalnie niebezpiecznym.

LibreLinkUp i LibreView– udostępnij swoje wyniki

Wyjątkowo użytecznym elementem całego systemu – zwłaszcza w czasach pandemii, gdzie kontakty z innymi narażają na zakażenie koronawirusem – jest możliwość podzielenia się wynikami z wybranymi osobami. Dzięki temu opiekunowie czy najbliżsi mogą wspierać chorego w terapii niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Urządzenie bezpiecznie można stosować nawet u dzieci, już od 4 roku życia, i kobiet w ciąży. Bezpiecznie przechowywane repozytorium danych oparte jest na chmurze internetowej, a dane są automatycznie przesyłane do bliskich czy lekarza, za pomocą aplikacji w telefonie.

Cukrzyca – choroba XXI wieku

Cukrzyca jeszcze do niedawna uznawana była przez WHO za epidemię XXI wieku. Badania wskazują, że w samej tylko Polsce cierpi na nią ok 3 milionów osób, a kolejne 5 milionów jest w grupie wysokiego ryzyka. Pandemia koronawirusa pozostałe problemy zdrowotne przesunęła na dalszy plan, ale nie możemy o nich zapominać – a na pewno nie zapominają osoby, które na co dzień się z nimi mierzą. Innowacyjne rozwiązania, takie jak system FreeStyle Libre, stanowią milowy krok we wsparciu diabetyków, pomagając zapewnić skuteczną kontrolę poziomu cukru, unikać rozwoju jej niebezpiecznych powikłań i jednocześnie zmienić codzienne życie pacjentów.

ADC-36210 v1.0

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Płatna współpraca z marką Abbott
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze