Trwa ładowanie...

Praca na urlopie macierzyńskim

Praca pomimo ciąży
Praca pomimo ciąży

Kobieta może pracować na umowę zlecenie podczas urlopu macierzyńskiego, pod warunkiem, że nie koliduje...

zobacz galerię

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Oczekiwanie na urodzenie dziecka to dla wielu kobiet czas obfitujący w napięcie i niepewność. Stresujące są zwłaszcza ostatnie tygodnie ciąży, kiedy dochodzą do głosu strach przed porodem i wątpliwości, czy aby na pewno wszystko rozwiąże się pomyślnie dla mamy i maluszka. Stąd wiele ciężarnych kobiet wykorzystuje urlop macierzyński w celu ochrony swojego zdrowia pod koniec ciąży, a tym samym stworzenia optymalnych warunków do właściwego przebiegu porodu. Urlop macierzyński wykorzystują także w celu powrotu do sił po urodzeniu dziecka. Z prawa do urlopu macierzyńskiego może skorzystać również ojciec dziecka. Wiele kobiet często zastanawia się, czy w tym czasie mogą pracować na umowę zlecenie. Czy praca na macierzyńskim nie jest sprzeczna z prawem? Od kiedy liczy się urlop macierzyński?

spis treści

1. Urlop macierzyński według Kodeksu pracy W Kodeksie pracy nie ma przepisu, który jasno rozstrzygałby, że praca w czasie urlopu macierzyńskiego jest dozwolona. Warto pamiętać, że z takiego urlopu mogą skorzystać tylko kobiety zatrudnione na umowę o pracę. Teoretycznie kobieta może pracować na umowę zlecenie, pod warunkiem że nie koliduje to z celem udzielonego urlopu, czyli dbaniem o zdrowie i powrotem do sił. Każdy przypadek jest inny i trudno generalizować, zwłaszcza że Kodeks pracy nie zabrania jednoznacznie podejmowania przez kobietę pracy na umowę zlecenie w czasie urlopu macierzyńskiego.

2. Od kiedy urlop macierzyński?

Urlop macierzyński zaczyna się z dniem porodu, pod warunkiem że kobieta nie skorzystała z niego przed urodzeniem dziecka (przed porodem można być przez dwa tygodnie na urlopie macierzyńskim). Po urodzeniu jednego dziecka pracownicy przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. W przypadku ciąży bliźniaczej kobieta może skorzystać z 31 tygodni urlopu macierzyńskiego. W roku 2011 przysługuje również prawo do 2 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W latach następnych dodatkowy urlop macierzyński po urodzeniu jednego dziecka będzie powiększany o:

  • 2012-2013 – 4 tygodnie,
  • od 2014 – 6 tygodni.

Jeśli kobieta jest zatrudniona na umowę o pracę, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, który wynosi 100% wysokości jej wynagrodzenia przed ciążą. Ponadto, jeśli ciężarna zachoruje lub otrzyma od ginekologa zwolnienie związane z przebiegiem ciąży, ma również prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% wynagrodzenia (średnie wynagrodzenie z 12 ostatnio przepracowanych miesięcy).

3. O czym warto wiedzieć na urlopie macierzyńskim?

Jeśli myślisz o macierzyństwie, pamiętaj o tym, że:

  • twój pracodawca nie ma prawa pytać cię o to, czy jesteś w ciąży lub czy ją planujesz. Niezgodne z prawem jest także podpisywanie zobowiązań, że w czasie zatrudnienia nie zajdziesz w ciążę;
  • jeśli spodziewasz się dziecka, poinformuj o tym pracodawcę. Nie może on wówczas wypowiedzieć ci umowy o pracę ani zatrudniać cię w nocy lub po godzinach. Ponadto bez zgody kobiety w ciąży nie można wysłać jej w delegację lub zmienić jej miejsce pracy z dala od miejsca zamieszkania. Ciężarna nie może wykonywać czynności, które mogłyby narazić ją na utratę zdrowia lub zaszkodzić dziecku;
  • kobieta w ciąży nie może być zwolniona z pracy, chyba że ma umowę na okres krótszy niż miesiąc lub kiedy firma ogłasza upadłość lub jest likwidowana;
  • w przypadku umowy o pracę na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zostaje ona przedłużona do dnia urodzenia dziecka. Wówczas w dniu porodu taka umowa wygasa, a kobiecie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Nie należy jej się natomiast urlop macierzyński i wychowawczy;
  • pracodawca nie może oddelegować pracownicy w ciąży na inne stanowisko ani zmniejszyć jej wysokości wynagrodzenia. Ogólnie nie wolno mu działać na niekorzyść ciężarnej, chyba że w grę wchodzi zwolnienie dyscyplinarne, czyli z rażącej winy ciężarnej, na przykład jeśli dopuściła się ona kradzieży mienia firmy.

Praca na macierzyńskim to dla wielu kobiet raczej konieczność podyktowana względami finansowymi, a nie chęć świadomego rozwoju kariery. W czasie urlopu macierzyńskiego kobiety preferują raczej stopniowe wracanie do sił i opiekowanie się dzieckiem. Większość kobiet zwraca uwagę na fakt, że bezpośrednio po porodzie zwyczajnie nie czują się na siłach, aby pracować. Są pochłonięte dbałością o maluszka oraz skupiają się na własnym zdrowiu. Jeśli jednak jesteś kobietą, która chce lub musi pomyśleć o pracy na urlopie macierzyńskim, pamiętaj, że choć Kodeks pracy nie precyzuje jednoznacznie, czy podjęcie pracy zarobkowej jest dozwolone, każdy przypadek może być rozpatrywany indywidualnie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.