Trwa ładowanie...

Probiotyki - doustnie czy dopochwowo?

Probiotyki to bardzo ważny element terapii antybiotykowej, leczenia i profilaktyki biegunek, ale także odbudowy mikroflory bakteryjnej pochwy. W pochwie powinno się znajdować kilka szczepów bakterii – pałeczek kwasu mlekowego. Dzięki nim pH w pochwie jest kwaśne i jest zachowana równowaga mikrobiologiczna. To przekłada się na odporność na różnego rodzaju infekcje i podrażnienia.

Aby znormalizować biocenozę pochwy można stosować probiotyki w różnej formie, na przykład:

  • probiotyki w tabletkach stosowane doustnie,
  • probiotyki w globulkach stosowane dopochwowo,
  • probiotyki w żelach do stosowania w okolicach intymnych.
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Probiotyki w tabletkach doustnych kolonizują przewód pokarmowy i wtórnie dostają się do pochwy. Taka terapia jest dość długotrwała, jeśli ma osiągnąć skuteczność, ale jej efekty utrzymują się dłużej. Najszybciej działają specyfiki dopochwowe, gdyż one bezpośrednio oddziałują na mikroflorę pochwy. W ciągu kilku dni są w stanie całkowicie zmienić biocenozę pochwy na prawidłową. Jeśli jednak w pochwie znajdują się już bakterie czy grzyby chorobotwórcze, preparaty dopochwowe będą nieskuteczne. Wtedy lepiej sprawdzają się preparaty doustne, które mają oprócz tego bardziej długotrwałe działanie. Najlepiej jest zastosować zarówno terapię doustną jak i dopochwową. W przypadku podrażnień miejscowych pochwy, wystarczą preparaty dopochwowe, najlepiej probiotyki w formie żelu, które szybko złagodzą dolegliwości.

O probiotykach doustnych i dopochwowych mówi dr hab. Romuald Dębski, ginekolog.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza