Trwa ładowanie...

Problem 35 proc. Polaków. Lekarz zdradza patent, dzięki któremu będziesz spać jak dziecko

 Karolina Rozmus
07.08.2023 18:25
Czego nie robić przed snem?
Czego nie robić przed snem? (Getty Images)

Choć większość z nas zdaje sobie sprawy z tego, że sen jest kluczowy dla homeostazy organizmu, to niewiele osób jest w stanie samodzielnie uporać się z problemami, które nadchodzą wieczorem. "Doktor Snu" ma kilka rad, jak pokonać bezsenność.

spis treści

1. Nie dosypiasz? Takie problemy sobie fundujesz

Według Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku problem bezsenności dotykał jednej czwartą naszej populacji, dziś to ok. 35 proc. Nawet połowa z nas może mieć różne zaburzenia snu.

Jednak bezsenność nie jest jednostką chorobową, ale objawem, dlatego tak ważne jest zarówno wyeliminowanie problemu, jak i ustalenie jego źródła. Bagatelizowanie problemu może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. To nie tylko zmęczenie, spadek koncentracji, ból głowy czy rozdrażnienie.

Dorosły człowiek powinien spać od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę
Dorosły człowiek powinien spać od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę (Pixabay)
Zobacz film: "Jedna nieprzespana noc. Przerażające skutki"

Skutki braku odpowiedniej ilości snu to również:

  • większe ryzyko chorób przewlekłych – w tym cukrzycy typu 2 czy chorób sercowo-naczyniowych,
  • przyrost masy ciała,
  • spadek odporności,
  • zaburzenia mikrobiomu jelitowego,
  • zwiększone ryzyko chorób otępiennych.

Choć nie da się precyzyjnie określić optymalnej długości snu potrzebnej, by organizm mógł się skutecznie zregenerować, to uznaje się, że dorosły człowiek powinien spać średnio siedem do dziewięciu godzin na dobę.

Niedawne ustalenia badaczy dowodzą również, że także zbyt długi sen nie jest dla nas zdrowy i może być czynnikiem ryzyka rozwoju niektórych schorzeń.

2. Zaśniesz w kilka chwil. Pamiętaj o kilku zasadach

"Doktor snu", czyli dr Michael Breus to psycholog kliniczny, który od ćwierć wieku leczy swoich pacjentów z zaburzeń snu. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu oraz autorem książek, ale swoich pacjentów edukuje także za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Ekspert wyjaśnia, że dla dobrego snu bardzo ważne zachowanie rutynowego harmonogramu obejmującego długość naszego snu, a także stałych pór kładzenia się do łóżka i wstawania z niego. Ponadto radzi, by na półtorej godziny przed snem odłożyć na bok wszystkie ekrany – w tym smartfon czy tablet, lepiej także nie patrzeć w telewizor. Emitowane niebieskie światło zaburza bowiem wytwarzanie melatoniny kluczowej dla snu. Dodatkowo szkodliwe jest przeglądanie social mediów, ponieważ powodują nadmierne pobudzenie i utrudniają wyciszenie się wieczorem.

Według dra Breusa będziesz spać jak dziecko, jeśli:

  • obniżysz temperaturę powietrza w sypialni,
  • zadbasz o odpowiednią porcję ruchu każdego dnia, zwłaszcza na świeżym powietrzu,
  • weźmiesz gorącą kąpiel lub prysznic, które mają działanie odprężające i według badań poprawiają także jakość snu,
  • nie będziesz pić alkoholu na trzy godziny przed snem, a kofeinę odstawisz o godzinie 14,
  • zaczniesz medytować,
  • będziesz utrzymywać sypialnię w czystości – bałagan, nieświeża pościel i mało zachęcające wnętrze nie sprzyjają wysypianiu się.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze