Trwa ładowanie...

Prowadzisz siedzący tryb życia? To zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Avatar placeholder
24.06.2020 12:44
Aktywność fizyczna a rak
Aktywność fizyczna a rak (Gettu Images)

W prestiżowym czasopiśmie "JAMA Oncology" opublikowano najnowsze badania. Wyniki nie wróżą dobrze. Siedzący tryb życia może istotnie zwiększać ryzyko zachorowania na raka. To pierwsze badania, które nie pozostawiają wątpliwości, że nawet lekka aktywność fizyczna może wydłużyć nasze życie.

1. Aktywność fizyczna a rak

Dotychczas przeprowadzono wiele badań łączących siedzący tryb życia ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Jednak większość z nich opierała się na informacjach zgłaszanych przez uczestników, którzy mogli być nie do końca szczerzy na temat swojej aktywności lub jej braku.

Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko zachorowania na raka
Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko zachorowania na raka (Getty Images)

Tym właśnie różni się najnowsze badanie opublikowane w "JAMA Oncology". Naukowcy wyposażyli 8 tys. uczestników w urządzenia śledzące, aby uzyskać obiektywne dane na temat ich aktywności.

Zobacz film: "Na nadciśnienie tętnicze choruje 40 proc. Polaków"

Żaden z uczestników w momencie rozpoczęcia badania nie miał raka. Pięć lat po jego zakończeniu naukowcy odkryli, że 268 uczestników zmarło na chorobę nowotworową.

Nawet po uwzględnieniu takich czynników, jak wiek, płeć i status choroby, naukowcy odkryli, że 82 proc. zmarłych na raka prowadziło najbardziej siedzący tryb życia.

2. Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko raka

"To pierwsze badanie, które definitywnie wykazuje silny związek między brakiem aktywności fizycznej a śmiercią z powodu raka" - powiedziała autorka badań prof. Susan Gilchrist, z MD Anderson Cancer Center na University of Texas podczas rozmowy z CNN.

45 proc. uczestników badań to mężczyźni. Średnia wieku wyniosła 69 lat. Wśród zmarłych z powodu raka znalazły się osoby, które również paliły i przechodziły chorobę wieńcową.

Z badań jednak nie wynika jednoznacznie, jakiego rodzaju rak spowodował śmierć uczestników, więc badacze nie wiedzą, czy siedzący tryb życia podnosi poziomy ryzyka dla wszystkich nowotworów, czy tylko niektórych.

3. Jak dużo trzeba ćwiczyć, żeby nie chorować?

Według naukowców nawet lekka aktywność fizyczna może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Codzienny 30-minutowy spacer może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka o 8 proc. 30 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej zmniejszy ryzyko raka o 31 proc.

American Cancer Society zaleca, aby co tydzień podejmować 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej w celu zapobiegania rakowi.

Zobacz także: Chirurg Paweł Kabata o pacjentach z rakiem pominiętych przez system: "Wpadli w systemową przepaść"

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze