Trwa ładowanie...

Przyczyny i leczenie łupieżu

Avatar placeholder
30.12.2018 14:48
Przyczyny i leczenie łupieżu
Przyczyny i leczenie łupieżu

Łupież to bardzo kłopotliwa dolegliwość, która dotyka wielu ludzi. Białe płatki są widoczne na niemal każdym kolorze ubrań, a na czarnym wyglądają jak śnieg. Dolegliwość ta może spowodować spadek poczucia własnej wartości. Osoby mające tłustą skórę głowy często cierpią na łupież ze względu na nadczynność gruczołów wokół korzeni włosów. Wbrew pozorom może on mieć wiele przyczyn, a nie tylko, jak się powszechnie sądzi, być wynikiem przesuszenia skóry głowy.

spis treści

1. Co powoduje łupież?

Oto trzy główne przyczyny powstawania łupieżu:

  1. Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą, która ma wpływ na skórę głowy, twarzy i górnej części ciała. Objawy obejmują łuszczącą, swędzącą i czerwoną skórę głowy. Uważa się, że może ono być wywoływana przez grzyb Malassezia furfur. Do najczęstszych metod leczenia tego schorzenia należy stosowanie kremów i szamponów zawierających ketokonazol, a także doustne przyjmowanie suplementów zawierających kwas omega-3.
  2. 
Łuszczyca jest drugim równie częstym powodem występowania łupieżu. To choroba, która może powodować srebrzyste, łuszczące się plamy skórne w różnych obszarach ciała. Jest to często spotykany problem dotyczący skóry głowy, brwi, łokci, kolan i ramion. Istnieje wiele dostępnych metod leczenia, w tym maści, kąpiele, leczenie światłem, zastrzyki i leki, choć żadna nie daje całkowitego usunięcia objawów.
  3. Przesuszona skóra głowy. Może się łuszczyć i powodować łupież, czasami wpływają na to niektóre kosmetyki lub choroby skóry głowy.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Dowiedz się więcej

2. Sposoby na łupież

  • Zrób swojej skórze głowy masaż: podgrzej oliwę z oliwek i zabierz się do dzieła.
  • Przygotuj płukankę: zalej suszoną pokrzywę jedną szklanką gorącej i używaj naparu do ostatniego płukania włosów. Do jego sporządzenia możesz również użyć suszonego tymianku. Postępuj z nim analogicznie jak z naparem z pokrzywy.
  • Doskonałym środkiem przeciwdziałającym powstawaniu łupieżu jest ekstrakt z olejku herbacianego. Zakup olejek albo szampon, który go zawiera.

Jak wiadomo, łupież to bardzo uciążliwa dolegliwość, dlatego zamiast się męczyć, wypróbuj powyższe sposoby. Najważniejsze jest, aby zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, gdyż to one mogą być powodem schorzenia. Pamiętaj, że skóra musi być odżywiana od wewnątrz, dlatego to, co jesz, jest takie ważne. Warto też wzbogacić swoja dietę w niektóre produkty.

  • Jedz łososia i inne ryby zawierające kwas omega-3.
  • Uwzględnij spożywanie żywności zawierającej witaminy B6, E i A.
  • Spożywaj dania, które zawierają lecytynę, np. soję.
  • Postaraj się, aby w twojej diecie znalazły się produkty bogate w cynk: jaja, chude mleko, ostrygi.

Domowe sposoby na łupież i właściwa dieta przeciwłupieżowa pomogą zwyciężyć walkę z łupieżem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Łupież Gilberta
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze