Trwa ładowanie...

Mogą doprowadzić do udaru i raka. Lekarze apelują o ostrożność

Avatar placeholder
26.06.2024 07:46
Niekorzystne skutki suplementacji
Niekorzystne skutki suplementacji (Getty Images)

Badania opublikowane w czasopiśmie ''JAMA'' ujawniły, że suplementy diety nie zmniejszają ryzyka chorób sercowo-naczyniowych czy nowotworów, a ich nadużywanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

spis treści

1. Niekorzystne skutki suplementacji

Badania przeprowadzone przez amerykańską Grupę Zadaniową ds. Usług Prewencyjnych (USPSTF) wykazały, że suplementy wielowitaminowe nie mają wpływu na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych ani nowotworów.

Raport badaczy wykazał, że składniki takie jak witamina E i beta-karoten przyjmowane w nadmiarze, mogą nawet zwiększać ryzyko niektórych schorzeń, w tym krwotocznego udaru mózgu i raka płuc, szczególnie u palaczy i osób narażonych na azbest.

Zobacz film: "Suplement diety a lek. Co warto wiedzieć przed ich użyciem"

Suplementy diety mogą wchodzić w interakcje z lekami na receptę, osłabiając ich działanie lub prowokując niepożądane reakcje. Na przykład nadmiar witaminy D może przyczynić się do zwapnienia naczyń u pacjentów przyjmujących leki kardiologiczne.

Z kolei roślinne składniki suplementów, takie jak np. dziurawiec, mogą zmniejszać skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

- Najnowszy raport jest potwierdzeniem informacji, które lekarze znają od bardzo dawna. Wraz z pojawieniem się witamin w formie, którą można zakupić w aptece, pojawiły się także informacje, które dowodziły, że nie są to preparaty sprawiające, że ludzie stają się zdrowsi, młodsi i piękniejsi. I choć są niezbędne do funkcjonowania organizmu człowieka, jasne było, że ich nadmiar prowadzi do hiperwitaminoz, które mogą poważnie uszkadzać narządy. Dotyczy to głównie tych witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach i nie są wydalane z moczem ( witaminy A, D, E oraz K – przyp. red.) – mówił dla WP abcZdrowie dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny ze Szpitala Wolskiego w Warszawie oraz były prezes Urzędu Rejestracji Leków.

2. Zagrożenia związane z selenem

Selen, choć często promowany jako środek zapobiegający rakowi, w rzeczywistości może zwiększać ryzyko nowotworu prostaty oraz cukrzycy typu 2, jeśli jest przyjmowany w nadmiernych ilościach.

Badania wskazują, że suplementacja selenu powyżej zalecanych dawek może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych, w tym do oporności tkanek na insulinę.

3. Zanim zaczniesz przyjmować suplementy

Eksperci zalecają ostrożność w stosowaniu suplementów diety. Zamiast szukać cudownych rozwiązań w postaci multiwitamin, lepiej skupić się na zdrowej diecie bogatej w naturalne źródła witamin i minerałów oraz regularnych badaniach profilaktycznych.

Konieczna jest także konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, szczególnie w przypadku istniejących schorzeń czy przyjmowania leków na receptę.

Eksperci apelują o większe zaangażowanie instytucji państwowych w działania edukacyjne oraz o zaostrzenie przepisów dotyczących reklam suplementów, które często wprowadzają konsumentów w błąd, przypisując im właściwości, które nie znajdują potwierdzenia w rzetelnych badaniach naukowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze