Rak piersi: podobnie skuteczne metody leczenia różnią się w kosztach

Różne rodzaje leczenia chemioterapią nowotworu piersi znacznie różnią się, a wyższe ceny nie zawsze oznaczają większą skuteczność. Jest to główne stwierdzenie, które jest wynikiem badań opublikowanego online w 2016 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej na dorocznym spotkaniu w Chicago.

Jeśli pacjenci i lekarze rozumieją i znają koszty leczenia chemioterapią, mogą dokonywać bardziej świadomych wyborów i negocjować je.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Onkologicznego (American Cancer Society), szacuje się, że w ciągu roku zdiagnozowano  246,660 nowych przypadków złośliwego raka piersi. Przynajmniej 35 procent pacjentów zostało poddanych chemioterapii łącznie z leczeniem operacyjnym lub  radioterapią.

Naukowcy z centrum onkologicznego (M.D. Anderson Cancer Center) Uniwersytetu w Teksasie badali roszczenia ubezpieczeniowe 14,643 amerykańskich kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi latach 2008-2012.

Wszystkie kobiety były w pełni objęte ubezpieczeniem zdrowotnym przez okres 2 lat, od 6 miesięcy przed diagnozą do 18 miesięcy. Wszystkie z nich przeszły chemioterapię w ciągu 3 miesięcy od diagnozy. Żadna z kobiet miała nawrotu nowotworu w okresie 12 miesięcy od diagnozy.

Naukowcy, kierowani przez dr Sharon Giordano, profesor Onkologii Klinicznej Piersi z katedry Badań Usług Medycznych, przyjrzeli się średnim sumom kosztów leczenia w 2013 roku. Przeanalizowano koszty leczenia z i bez trastuzumabu.

Trastuzumab jest przeciwciałem przeciwko zewnątrzkomórkowej domenie receptora HER-2, który ulega nadekspresji w pewnych rodzajach komórek raka. Łącząc się z receptorem, hamuje przekazywanie informacji o podziałach komórkowych do jądra komórki, przez co spowalnia rozwój nowotworu.

Wyniki pokazują, że nawet wśród zabiegów chemioterapii o zbliżonej skuteczności, koszty są znacznie zróżnicowane, a niektóre kobiety pokrywają wysokie koszty opieki medycznej z własnej kieszeni.  

Podczas leczenia, które nie zawierało trastuzumabu, ubezpieczenie pokryło koszty równe średnio 82.260$. Koszty różniły się nawet o 20.354$ w porównaniu z najczęściej stosowanymi metodami leczenia nowotworów. Średnie koszty z kieszeni chorych wynosiły ponad 2.727$, dla 1 na 4 pacjentów ponad  4.712$, a dla 1 na 10 chorych więcej niż 7.041$.

Podczas leczenia, które zawierało trastuzumab, ubezpieczenie pokryło koszty równe średnio 160.590$. W porównaniu z najczęściej stosowanymi metodami leczenia, koszty wzrosły do 46.936$. Średnie koszty z kieszeni chorych wynosiły około 3.381$. Jeden na 4 pacjentów zapłacił więcej niż 5.604$, a 1 na 10 zapłacił średnio  8.384$.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży. Estrogen zawarty w tabletkach skutecznie zmniejsza...

Dr Giordano wyraża zaniepokojenie rosnącymi kosztami opieki onkologicznej opłacanej przez fundusz zdrowia, a także obciążeniami finansowymi pacjentów.

Giordano chce, aby lekarze dokładnie omawiali koszty leczenia pacjentów, a także aby chorzy na nowotwór otrzymywali opiekę najwyższej wartości, jeśli tego chcą. Potrzeba dyskusji, aby pomóc pacjentom wybrać najlepszą opcję.  

Dr Giordano wiąże nadzieję z podniesieniem świadomości o wysokich kosztach leczenia wśród pacjentów, tak, aby lekarze mogli współpracować bardziej efektywnie z pacjentami, żeby znaleźć najlepsze rozwiązanie leczenia.

Kolejnym wnioskiem płynącym z przeprowadzonego badania jest to, że kobiety bez ubezpieczenia prywatnego muszą zapłacić dużo więcej.

Badanie nie obejmuje kosztów nowych terapii, a niektóre wnioski mogą być uwzględnione błędnym klasyfikacjom. Nie było również informacji o typach nowotworów, stadium choroby i cechach etnicznych pacjenta.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Chemioterapia w leczeniu raka piersi
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Chemioterapia w leczeniu raka piersi
Chemioterapia w leczeniu raka piersi

Chemioterapia przy raku piersi a ciąża

powstanie przerzutów. Leczenie uzupełniające chemioterapią raka piersi należy rozpocząć w ciągu kilku tygodni po chirurgicznym wycięciu guza (...) on około 3% przypadków raka piersi....

Chemioterapia w leczeniu raka piersi

Rodzaje chemioterapii raka piersi

jest następowy jego przeszczep. Jest to terapia bardzo ryzykowna i jeszcze na etapie badań klinicznych. Leczenie farmakologiczne raka piersi Często w leczeniu raka chemioterapią...

Chemioterapia w leczeniu raka piersi

Kiedy stosuje się chemioterapię w raku piersi?

Chemioterapia jest to leczenie systemowe mające na celu zniszczenie niewykrywalnych w standardowych badaniach ognisk nowotworowych. Wczesne zastosowanie leczenia może zabezpieczyć przed powstaniem przerzutów raka do innych...

Chemioterapia w leczeniu raka piersi

Chemioterapia po raku piersi

i wytworzenie lepszych warunków do jego operacyjnego usunięcia. Chemioterapia do leczenia raka piersi z przerzutami - jeżeli doszło (...) się eksperymentalnie w wybranych ośrodkach. Leki w chemioterapii Przegląd...

Leczenie raka piersi

Wyleczalność raka piersi (WIDEO)

Wyleczalność raka piersi (WIDEO) Odtwórz wideo

Wyleczalność raka piersi jest mocno związana z momentem wykrycia choroby, z jej zaawansowaniem w chwili rozpoczęcia leczenia. Wcześnie wykryty rak (...) piersi może być całkowicie wyleczony,...

Rak piersi - charakterystyka, przyczyny, profilaktyka

Rak obu piersi

, jako dwa niezależne raki, mimo możliwych podobieństw. Metody leczenia obejmują: całkowitą amputację obu piersi (w przypadku zaawansowania miejscowego (...) w obustronnym raku...

Leczenie raka piersi

Metody leczenia raka (WIDEO)

Metody leczenia raka (WIDEO) Odtwórz wideo

Ocenia się, że 20% zachorowań na nowotwory stanowi rak piersi. Choroba ta najczęściej prowadzi do poważnych konsekwencji, a w efekcie śmierci (...) , dlatego tak ważna jest profilaktyka w skład której wchodzą takie elementy...