Trwa ładowanie...

Rak płuc a e-papierosy. Są wyniki nowych badań

Amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badań dotyczących wpływu e-papierosów na organizm palacza. Ich zdaniem wdychanie nikotyny w aerozolu może wywoływać raka, tak samo jak tradycyjne palenie.

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy"

1. Badania pokazują wpływ e-papierosów na organizm

Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego prowadzili przez rok obserwację 40 myszy laboratoryjnych. Zwierzęta wdychały nikotynę przez 4 godziny dziennie 5 dni w tygodniu. Doświadczenie trwało przez rok. Z kolei w grupie kontrolnej 20 myszy oddychało zwykłym powietrzem, a 20 aerozolem, ale bez nikotyny (mieszanką glikolu propylenowego i gliceryny).

"9 z 40 myszy wdychających nikotynę dostało raka płuc a 5 zmarło. Nowotwór stwierdzono też u jednej z mysz wdychających aerozol bez nikotyny. Co więcej połowa zwierząt palących e-papierosy miała powiększony pęcherz moczowy" – mówi Moon-Shong Tang jeden z autorów badania.

Poza tym naukowcy wykryli w ciałach myszy wdychających nikotynę nitrozoaminy. To szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, które mają działanie kancerogenne. To zdaniem badaczy kolejny jasny dowód na to, że palenie e-papierosów może wywoływać raka.

W ciągu roku zmarło pięć myszy z grupy narażonej na wpływ nikotyny i po dwie z grup kontrolnych.

2. Wpływ e-papierosów na organizm można ocenić dopiero po dekadzie

Amerykańskie rewelacje to kolejne dowody na wpływ e-papierosów na organizm palaczy, którzy sięgają po nie regularnie. Naukowcy wyjaśniają, że trudno na tym etapie porównać szkody wywołane przez tradycyjne palenie, a sięganie po e-papierosy. W obu przypadkach do organizmu trafia nikotyna. Jeden z autorów badań Moon-Shong Tang podkreśla, że w przypadku tradycyjnych papierosów rak płuc pojawia się nawet po 20 latach.

"Podobnie w przypadku e-papierosów potrzeba co najmniej dekady, by u sięgających po nie zaobserwować potencjalnie rozwój raka płuc" - wyjaśnia Moon-Shong Tang.

Amerykanie podkreślają, że potrzebne są oczywiście dalsze badania. Mają nadzieję, że ich odkrycia sprawią, że ludzie zastanowią się dwa razy zanim sięgną po e-papierosy, które są powszechnie postrzegane jako bezpieczniejsza alternatywa dla palenia tytoniu.

"Potrzebowaliśmy wiarygodnych dowodów, aby stwierdzić jednoznaczne, że sama nikotyna powoduje uszkodzenie komórek tworzących narządy, w tym płuca'' - podkreślił Moon-Shong Tang w rozmowie z Independent.

Inne badania prowadzone również na Uniwersytecie w Nowym Jorku wykazywały obecność w płynach do e-papierosów kancerogennych substancji chemicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.