Trwa ładowanie...

Rak płuc a e-papierosy. Są wyniki nowych badań

Amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badań dotyczących wpływu e-papierosów na organizm palacza. Ich zdaniem wdychanie nikotyny w aerozolu może wywoływać raka, tak samo jak tradycyjne palenie.

1. Badania pokazują wpływ e-papierosów na organizm

Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego prowadzili przez rok obserwację 40 myszy laboratoryjnych. Zwierzęta wdychały nikotynę przez 4 godziny dziennie 5 dni w tygodniu. Doświadczenie trwało przez rok. Z kolei w grupie kontrolnej 20 myszy oddychało zwykłym powietrzem, a 20 aerozolem, ale bez nikotyny (mieszanką glikolu propylenowego i gliceryny).

"9 z 40 myszy wdychających nikotynę dostało raka płuc a 5 zmarło. Nowotwór stwierdzono też u jednej z mysz wdychających aerozol bez nikotyny. Co więcej połowa zwierząt palących e-papierosy miała powiększony pęcherz moczowy" – mówi Moon-Shong Tang jeden z autorów badania.

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy"

Poza tym naukowcy wykryli w ciałach myszy wdychających nikotynę nitrozoaminy. To szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, które mają działanie kancerogenne. To zdaniem badaczy kolejny jasny dowód na to, że palenie e-papierosów może wywoływać raka.

W ciągu roku zmarło pięć myszy z grupy narażonej na wpływ nikotyny i po dwie z grup kontrolnych.

2. Wpływ e-papierosów na organizm można ocenić dopiero po dekadzie

Amerykańskie rewelacje to kolejne dowody na wpływ e-papierosów na organizm palaczy, którzy sięgają po nie regularnie. Naukowcy wyjaśniają, że trudno na tym etapie porównać szkody wywołane przez tradycyjne palenie, a sięganie po e-papierosy. W obu przypadkach do organizmu trafia nikotyna. Jeden z autorów badań Moon-Shong Tang podkreśla, że w przypadku tradycyjnych papierosów rak płuc pojawia się nawet po 20 latach.

"Podobnie w przypadku e-papierosów potrzeba co najmniej dekady, by u sięgających po nie zaobserwować potencjalnie rozwój raka płuc" - wyjaśnia Moon-Shong Tang.

Amerykanie podkreślają, że potrzebne są oczywiście dalsze badania. Mają nadzieję, że ich odkrycia sprawią, że ludzie zastanowią się dwa razy zanim sięgną po e-papierosy, które są powszechnie postrzegane jako bezpieczniejsza alternatywa dla palenia tytoniu.

"Potrzebowaliśmy wiarygodnych dowodów, aby stwierdzić jednoznaczne, że sama nikotyna powoduje uszkodzenie komórek tworzących narządy, w tym płuca'' - podkreślił Moon-Shong Tang w rozmowie z Independent.

Inne badania prowadzone również na Uniwersytecie w Nowym Jorku wykazywały obecność w płynach do e-papierosów kancerogennych substancji chemicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza