Czy e-papierosy są bezpieczne?

Elektroniczne papierosy, inaczej e-papierosy, to coraz bardziej popularne alternatywy dla tradycyjnych papierosów. Producenci tych gadżetów zapewniają o bezpieczeństwie ich stosowania. Ostatnie doniesienia ze świata nauki mówią jednak, że e-papierosy są w rzeczywistości systemami nośnikowymi czystej formy nikotyny, co stanowi ryzyko dla zdrowia osób korzystających z takich „cudów techniki”.

Czy e-papierosy to produkty tytoniowe?

Ekologiczny tytoń

Ostatnie badania wykazały, że e-papierosy są w rzeczywistości systemami nośnikowymi czystej formy nikotyny, a to stanowi ryzyko dla zdrowia osób korzystających...

E-papierosy przypominają tradycyjne papierosy w wielkości i wyglądzie, jednak nie zawierają tytoniu, co znaczy, że wcale nie są papierosami. W rzeczywistości są to specjalne urządzenia podające czystą nikotynę, mające wiele wspólnego z inhalatorami dla astmatyków oraz innym sprzętem dostarczającym zarówno legalne, jak i nielegalne lekarstwa. Mimo że konstrukcje e-papierosów różnią się u poszczególnych producentów, większość produktów zazwyczaj wytwarza mgiełkę glikolu propylenowego, która zawiera nikotynę wraz z aromatami i innymi chemikaliami. Obecnie na rynku można dostać nie tylko same e-papierosy, ale także wymienne naboje, które zawierają do 20 mg nikotyny, oraz zestaw do napełniania naboi roztworem nikotyny. Niektóre produkty tego typu dostępne przez Internet zawierają wystarczającą ilość nikotyny, aby – połknięte przez pomyłkę – zabić dorosłą osobę.

#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?

Amerykańska Agencja do Spraw Żywności i Leków wydała ostatnio rozporządzenie, że e-papierosy mają być sprzedawane pod określeniem „produkty tytoniowe”, a nie „systemy nośnikowe dla leków”. Powodem tej regulacji prawnej jest skład produktu – elektroniczne papierosy zawierają nikotynę tytoniową. Bardzo prawdopodobne jest, że przyszłe modyfikacje e-papierosów poprawią efektywność nikotyny, co może zwiększyć ryzyko uzależnienia. Specjaliści twierdzą, że każdy produkt zawierający czystą nikotynę musi być dokładnie przetestowany pod względem bezpieczeństwa przed wypuszczeniem na rynek – nieważne, czy jest to używka, czy środek pomagający skończyć z nałogiem nikotynowym.

Nieścisłości związane z e-papierosami

Jest kilka problemów dotyczących bezpieczeństwa stosowania e-papierosów. Oto najważniejsze z nich:

  • Ilość nikotyny zawarta w nabojach różni się w zależności od producenta. Często istnieją także rozbieżności między składem podawanym na opakowaniu a rzeczywistą zawartością naboi.
  • Nie jest pewne, czy urządzenia dostarczają czystej nikotyny. Brak jest naukowych badań w tej dziedzinie. Poza tym, dla palaczy, którzy chcą skończyć z nałogiem, e-papierosy najprawdopodobniej okażą się nieskuteczne w związku z różną zawartością nikotyny.
  • Producenci sprzedają naboje zawierające nie więcej niż 20 mg nikotyny. Niestety, zestawy do ponownego napełniania naboi dają możliwość uzupełnienia e-papierosa znacznie większymi ilościami nikotyny, gdyż dawkowanie w tym przypadku nie jest prawnie regulowane. Dodatkowo, w Internecie można znaleźć instrukcje dotyczące sposobu uzupełniania naboi także gęstym olejem marihuany.
  • Dotychczas nie przeprowadzono badań nad bezpieczeństwem wdychania glikolu propylenowego przez dłuższy czas.
  • E-papierosy mogą służyć jako wymówka dla osób, które palą w miejscach, gdzie używanie tradycyjnych produktów tytoniowych jest zabronione, przez co zwiększy się ich uzależnienie od nikotyny. Poza tym, e-papierosy mogą zostać użyte jako „rozgrzewka” dla osób, które zamierzają rozpocząć palenie tytoniu.

To, czy e-papierosy powinny zostać wycofane z rynku, jest sprawą kontrowersyjną. Niektórzy twierdzą, że takie działanie mogłoby sprawić, że byli palacze powróciliby do tradycyjnych produktów tytoniowych, co mogłoby zwiększyć u nich prawdopodobieństwo chorób związanych z paleniem, a także wpłynąć na psychikę palacza. Jak można inaczej zwalczyć nałóg? Specjaliści radzą używać produktów, które zostały gruntownie przetestowane, takie jak plastry, pastylki, gumy nikotynowe czy spraye do nosa. Warto zwrócić uwagę na właściwości produktów, które mają nam pomóc. Nie chcemy przecież, aby ich zastosowanie przyniosło efekty odwrotne do zamierzonych.

Komentarze (48)
~bw6572
~bw6572 3 tygodnie temu

Zasrane brednie,nie zbadane niby a już tyle krytycznych artykułów od długiego czasu.Masakra co robicie z nami ,przemysły farmaceutyczne!!!Dajcie ludziom żyć i decydować o sobie,jesli chce palic elektryka palę bo myślę że to lepsze i tyle ,2 paczki fajek wczesniej a teraz jedma aplikacja do papierosa elektrycznego chyba cos znaczy

Odpowiedz
~edek
~edek ponad rok temu

co za brednie czemu nie ma podpisu że tekst sponsorowany przez firmę farmaceutyczną, autor pisze nieobiektywnie i w dodatku jest niedouczony, zyczę by ktoś w końcu oddał was do sądu za takie tendencyjne wypociny, co za bzduuury

Odpowiedz
~omg
~omg ponad rok temu

@~paweldzamper: witam nie dokonca się zgodze co napisałeś , testowałem e papierosa przez 2 lata za którego dałem 69 zł ( nie będe reklamowac ep ) i jestem z tego zadowolony jedyne co wymieniałem to grzałkę 7 zl na miesiąc i olejek 10 ml x4 w mies. do tego baterie bez wskaznika mozna ogarnąć kiedy sie rozładuje np 3 atomizery i bateria juz sie rozładowała trzeba to sb ogarnąć ze tak powiem .

Odpowiedz
~marcco
~marcco ponad rok temu

Witam na kolejnym forum gdzie nie palący i palący tradycyjne papierosy usilnie starają sie nam entuzjastom e-papierosów wmówić jaka to maja szkodliwość nasze nowe hobby ;) jak czytam te wasze wypociny o ich szkodliwości to sie zastanawiam czy chociaż jedno z was czytało lub chociaż próbowało poszukać jakiegoś solidnego badania przeprowadzonego na ten temat ;) myślę że nie !!! Paliłem prawie 30 lat od 4 lat pale e-papierosa i powiem tak różnica jest kolosalna . Miałem kiedys taka nie miłą przyjemność bardzo wczesnym rankiem jechać do pracy busikiem na jednym z przystanków wsiadło 2 starszych panów po uprzednim spaleniu papierosa na tzw czas by zdażyć go wypalić zanim wejda do busika ;) usiedli przede mną uwierzcie mi że po kilkunastu sekundach zapach jaki się od nich wydobywał był nie do opisania do tej pory jak o tym wspominam dostaje odruchu wymiotnego a podejrzewam że i z higiena zębów tez musiało być u nich na bakier :( Więc nie opowiadajcie mi bajek jaki to nie przyjemny zapach my epalacze wam serwujemy a dodam że w taki zimowy dzień w niedogrzanym autobusie zapach jaki ja wypuszczę z mojego papierosa będzie zapewne bardziej przyjemniejszy jak tych którzy z rana w pospiechu zapomną wyszorować ząbki ;)

Odpowiedz
~1,2,3 baba jaga patrzy
~1,2,3 baba jaga patrzy ponad rok temu

@~paweldzamper: sluchaj, nie chce sie wtracac, ale sam pale e-papierosa, odkad kupilem w tym roku kolejnego(poprzednie3 sprzedalem) nie wymienialem nic procz grzalki(koszt ok 10 zl) nie mam zadnych problemow z bateria, trzyma mi 2 dni na ciaglym uzywaniu, laduje go w nocy, bo wtedy go nie uzywam, olejek starcza mi na prawie tydzien, a w ciagu dnia wypale paczke, uwierz mi, ze jest roznica jesli chodzi o pieniadze, nie wiem skad takie ceny wziales. Pozdrawiam ;)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Bierne palenie

Bierne palenie

Bierne palenie jest równie niezdrowe, jak aktywne. Najczęstsze konsekwencje zdrowotne palenia to choroby serca.

Uzależnienie od papierosów

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Badacze odkryli niepokojącą zależność: im większe uzależnienie młodego człowieka od nikotyny, tym mniej aktywna kora przedczołowa.

Uzależnienie od papierosów

Przykazania byłego palacza

Przykazania byłego palacza

Pragniesz pozbyć się nałogu palenia papierosów, ale nie masz wystarczającej motywacji? Przeczytaj nasze rady, dzięki którym przetrwasz pierwsze (...) chwile bez papierosa. 1. Zaplanuj, kiedy dokładnie rzucasz palenie. ...

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...

Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobarometr (sondaże na zlecenie Parlamentu Europejskiego), 26 proc. Polaków pali papierosy (...) papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600...

Uzależnienie od papierosów

Co jeść po rzuceniu palenia?

Co jeść po rzuceniu palenia?

przekąsek. Brak papierosa rekompensuj sobie uprawianiem sportu. W czasie wysiłku zapomnisz o paleniu i poprawisz swoją kondycję.

Uzależnienie od papierosów

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO)

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO) Odtwórz wideo

W obecnych czasach na świecie powstaje coraz więcej organizacji promujących zdrowie. Głównym celem takiej organizacji jest zachęcenie obywateli do podejmowania środków zapobiegawczych w celu uniknięcia wystąpienia bądź nasilenia danej choroby. Co więcej,...