Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Czy e-papierosy są bezpieczne?

Avatar placeholder
Natalia Świtalska 01.10.2015 11:57
Czy e-papierosy są bezpieczne?
Czy e-papierosy są bezpieczne?

Elektroniczne papierosy, inaczej e-papierosy, to coraz bardziej popularne alternatywy dla tradycyjnych papierosów. Producenci tych gadżetów zapewniają o bezpieczeństwie ich stosowania. Ostatnie doniesienia ze świata nauki mówią jednak, że e-papierosy są w rzeczywistości systemami nośnikowymi czystej formy nikotyny, co stanowi ryzyko dla zdrowia osób korzystających z takich „cudów techniki”.

spis treści

1. Czy e-papierosy to produkty tytoniowe?

E-papierosy przypominają tradycyjne papierosy w wielkości i wyglądzie, jednak nie zawierają tytoniu, co znaczy, że wcale nie są papierosami. W rzeczywistości są to specjalne urządzenia podające czystą nikotynę, mające wiele wspólnego z inhalatorami dla astmatyków oraz innym sprzętem dostarczającym zarówno legalne, jak i nielegalne lekarstwa. Mimo że konstrukcje e-papierosów różnią się u poszczególnych producentów, większość produktów zazwyczaj wytwarza mgiełkę glikolu propylenowego, która zawiera nikotynę wraz z aromatami i innymi chemikaliami. Obecnie na rynku można dostać nie tylko same e-papierosy, ale także wymienne naboje, które zawierają do 20 mg nikotyny, oraz zestaw do napełniania naboi roztworem nikotyny. Niektóre produkty tego typu dostępne przez Internet zawierają wystarczającą ilość nikotyny, aby – połknięte przez pomyłkę – zabić dorosłą osobę.

Amerykańska Agencja do Spraw Żywności i Leków wydała ostatnio rozporządzenie, że e-papierosy mają być sprzedawane pod określeniem „produkty tytoniowe”, a nie „systemy nośnikowe dla leków”. Powodem tej regulacji prawnej jest skład produktu – elektroniczne papierosy zawierają nikotynę tytoniową. Bardzo prawdopodobne jest, że przyszłe modyfikacje e-papierosów poprawią efektywność nikotyny, co może zwiększyć ryzyko uzależnienia. Specjaliści twierdzą, że każdy produkt zawierający czystą nikotynę musi być dokładnie przetestowany pod względem bezpieczeństwa przed wypuszczeniem na rynek – nieważne, czy jest to używka, czy środek pomagający skończyć z nałogiem nikotynowym.

2. Nieścisłości związane z e-papierosami

Zobacz film: "Palenie papierosów vs. nasza wiedza"

Jest kilka problemów dotyczących bezpieczeństwa stosowania e-papierosów. Oto najważniejsze z nich:

  • Ilość nikotyny zawarta w nabojach różni się w zależności od producenta. Często istnieją także rozbieżności między składem podawanym na opakowaniu a rzeczywistą zawartością naboi.
  • Nie jest pewne, czy urządzenia dostarczają czystej nikotyny. Brak jest naukowych badań w tej dziedzinie. Poza tym, dla palaczy, którzy chcą skończyć z nałogiem, e-papierosy najprawdopodobniej okażą się nieskuteczne w związku z różną zawartością nikotyny.
  • Producenci sprzedają naboje zawierające nie więcej niż 20 mg nikotyny. Niestety, zestawy do ponownego napełniania naboi dają możliwość uzupełnienia e-papierosa znacznie większymi ilościami nikotyny, gdyż dawkowanie w tym przypadku nie jest prawnie regulowane. Dodatkowo, w Internecie można znaleźć instrukcje dotyczące sposobu uzupełniania naboi także gęstym olejem marihuany.
  • Dotychczas nie przeprowadzono badań nad bezpieczeństwem wdychania glikolu propylenowego przez dłuższy czas.
  • E-papierosy mogą służyć jako wymówka dla osób, które palą w miejscach, gdzie używanie tradycyjnych produktów tytoniowych jest zabronione, przez co zwiększy się ich uzależnienie od nikotyny. Poza tym, e-papierosy mogą zostać użyte jako „rozgrzewka” dla osób, które zamierzają rozpocząć palenie tytoniu.

To, czy e-papierosy powinny zostać wycofane z rynku, jest sprawą kontrowersyjną. Niektórzy twierdzą, że takie działanie mogłoby sprawić, że byli palacze powróciliby do tradycyjnych produktów tytoniowych, co mogłoby zwiększyć u nich prawdopodobieństwo chorób związanych z paleniem, a także wpłynąć na psychikę palacza. Jak można inaczej zwalczyć nałóg? Specjaliści radzą używać produktów, które zostały gruntownie przetestowane, takie jak plastry, pastylki, gumy nikotynowe czy spraye do nosa. Warto zwrócić uwagę na właściwości produktów, które mają nam pomóc. Nie chcemy przecież, aby ich zastosowanie przyniosło efekty odwrotne do zamierzonych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze