Trwa ładowanie...

Rak trzustki coraz groźniejszy

Cukrzyca po 50-tce to pierwszy sygnał ostrzegawczy przed rakiem trzustki
Cukrzyca po 50-tce to pierwszy sygnał ostrzegawczy przed rakiem trzustki (iStock)

To na ten typ nowotworu zmarł współzałożyciel firmy Apple - Steve Jobs, a także aktorka Anna Przybylska. Zostaje rozpoznany najczęściej, kiedy choroba jest w bardzo zaawansowanym stadium. W Polsce z powodu raka trzustki umiera 4 tysiące osób rocznie, większość w ciągu pół roku od postawienia diagnozy.

1. Rak trzustki zbiera śmiertelne żniwo

Amerykańscy eksperci twierdzą, że aż 95 procent osób z zaawansowanym stadium choroby umiera. Dane mogą szokować. Skąd tak duża śmiertelność? Wynika to z faktu, że we wczesnych fazach, kiedy guz dałoby się leczyć, nie ma prawie żadnych objawów choroby. Lekarze zwykle diagnozują go na zaawansowanych etapach, kiedy u pacjentów pojawia się żółtaczka lub ból brzucha.

Według danych Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej rak trzustki jest siódmym co do częstości występowania w Europie. W Stanach jest trzecią główną przyczyną śmierci związanej z chorobą nowotworową, po raku płuc i raku jelita grubego.

2. Pierwsze objawy raka trzustki

Badanie krwi pozwala na wykrycie pewnych symptomów choroby, które mogą skłonić do dalszej obserwacji. Niektóre badania sugerują, że pojawienie się cukrzycy po 50. roku życia to pierwszy sygnał ostrzegawczy, który powinien skłonić pacjenta do bacznej obserwacji swojego organizmu.

Zobacz film: "Trzy wczesne objawy raka trzustki"

Prawdopodobieństwo zachorowania na ten typ nowotworu rośnie z wiekiem. Większość pacjentów ma powyżej 45 lat, a 90 proc. z nich przekroczyło 55. rok życia. Częściej zapadają na niego mężczyźni. Lekarze wiążą to z faktem, że panowie częściej palą papierosy, a jest to jeden z czynników, który może wpływać na rozwój choroby.

Mały guz na początku nie daje objawów. Kiedy rośnie, może blokować przewody wątrobowe i powodować np. ból pleców.

W przeciwieństwie do badań przesiewowych wykrywających takie choroby jak rak jelita grubego, piersi czy prostaty, nie ma konkretnych badań, które pomogą wykryć raka trzustki.

3. Trzustka

Trzustka znajduje się w jamie brzusznej, za żołądkiem. Wytwarza zarówno enzymy trawienne, jak i insulinę. Rak trzustki jest chorobą, w przebiegu której w tkance trzustki pojawiają się patologiczne komórki. Guzy najczęściej pojawiają się w części ”zewnątrzwydzielniczej”, która odpowiada za rozkład tłuszczów i białek w organizmie. Najczęściej dochodzi do szybkiego rozsiania choroby po organizmie.

4. Leczenie

Usunięcie guza poprzez operację chirurgiczną wymaga wycięcia całości bądź części miąższu trzustki. Operacja daje szansę na całkowite wyleczenie pacjenta, o ile nie ma przerzutów. Jeśli jednak doszło do rozprzestrzenienia się komórek nowotworu na inne narządy, nie ma szans na wycięcie wszystkich zaatakowanych tkanek.

Steve Jobs przeszedł operację usunięcia guza w 2004 roku, zmarł w 2011 r. Siedem lat to średnia życia pacjentów w przypadku tego typu nowotworów.

5. Przeszczepy

Nie ma dowodów na potwierdzenie skuteczności zastosowania przeszczepu jako ”lekarstwa”. Z jednej strony może to przedłużyć życie pacjenta, z drugiej strony stosowane równolegle leki immunosupresyjne mogą przyspieszyć rozwój choroby. Europejskie badania pokazują, że większość pacjentów z tym rodzajem raka, którzy przeszli przeszczep, miało potem nawrót choroby.

6. Co zrobić, by uniknąć choroby?

Jak zawsze najważniejsza w tego typu przypadkach jest profilaktyka. Zdrowe odżywianie, rzucenie palenia i więcej ruchu - to czynniki, które przynajmniej częściowo zmniejszą prawdopodobieństwo zachorowania.

Naukowcy pracują nad lepszymi zrozumieniem sposobu wzrostu i rozprzestrzeniania się tego nowotworu. Badania koncentrują się m.in. na odnalezieniu biomarkerów, które można byłoby wykryć, wykonując prosty test z krwi lub moczu. Duże nadzieje są również pokładane w genetyce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze