Trwa ładowanie...

Reakcje niepożądane po szczepionce częściej występują u ozdrowieńców. Nowe badania

Reakcje niepożądane po szczepionce częściej występują u ozdrowieńców. Nowe badania
Reakcje niepożądane po szczepionce częściej występują u ozdrowieńców. Nowe badania (Getty Images)

W prestiżowym czasopiśmie medycznym "The Lancet" ukazały się badania dotyczące najczęstszych skutków ubocznych zgłaszanych przez Brytyjczyków, którzy przyjęli szczepionkę na COVID-19. Okazało się, że dotkliwsze reakcje poszczepienne odnotowywano wśród zaszczepionych ozdrowieńców. - Nie dziwi mnie, że osoby, które przeszły COVID-19, reagują silniej na szczepienie. Wpisuje się to we wszystkie dotychczasowe informacje, jakie mamy o SARS-CoV-2 - mówi immunolog, dr Wojciech Feleszko.

spis treści

1. Najczęstsze reakcje poszczepienne

W badaniu opublikowanym w "The Lancet" przeanalizowano, jakie skutki uboczne po przyjęciu szczepionki na COVID-19 w 8 dni po szczepieniu zgłaszali Brytyjczycy. Reakcje poszczepienne wpisywali za pomocą aplikacji COVID Symptom Study.

"Użytkownicy byli pytani codziennie przez 8 dni po szczepieniu o to, czy doświadczyli działań niepożądanych, w tym zarówno ogólnoustrojowych (całe ciało), jak i miejscowych" - napisali autorzy publikacji.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: Nie ma dowodów, że śmiertelność po szczepionce wśród seniorów jest większa"

Ogólnoustrojowe skutki uboczne obejmowały bóle głowy, zmęczenie, dreszcze, biegunkę, gorączkę, bóle stawów, bóle mięśni i nudności. Miejscowe skutki uboczne obejmowały miejscowy ból, obrzęk, tkliwość, zaczerwienienie, swędzenie oraz obrzęk gruczołów pachowych. Użytkownicy mogli również zgłaszać brak objawów, pozostawiając niezaznaczone pole.

Reakcje niepożądane po szczepionce częściej występują u ozdrowieńców. Nowe badania
Reakcje niepożądane po szczepionce częściej występują u ozdrowieńców. Nowe badania (Getty Images)

2. Ozdrowieńcy częściej zgłaszali skutki uboczne

Z analiz wynika, że ogólnoustrojowe i miejscowe działania niepożądane po szczepieniu preparatami firm Pfizer i AstraZeneca występują z częstością mniejszą niż ta oszacowana przez producentów w trakcie badań klinicznych.

Po przyjęciu preparatu firmy Pfizer ogólnoustrojowe skutki uboczne po pierwszej dawce zgłaszało 13,5 proc. osób i 22,0 proc. po drugiej dawce. Zaś po pierwszej dawce preparatu AstraZeneca ogólnoustrojową reakcję poszczepienną zgłosiło 33,7 proc. osób.

Miejscowe działania niepożądane zgłaszało 71,9 proc. osób po pierwszej dawce i 68,5 proc. po drugiej dawce Pfizera i 58,7 proc. po pierwszej dawce AstraZeneki.

Ogólnoustrojowe działania niepożądane występowały częściej (1,6 razy po szczepieniu AstraZeneką i 2,9 razy po Pfizerze) u osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Okazuje się, że także w Polsce ozdrowieńcy częściej zmagali się z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi.

- W przypadku ozdrowieńców reakcje niepożądane są bardziej nasilone. Już po pierwszej dawce szczepionki może wystąpić odczyn w miejscu podania oraz łagodne objawy przypominające infekcję, czyli lekka gorączka i osłabienie. Z kolei u osób, które nie chorowały, takie objawy występują po drugiej dawce szczepionki - powiedziała w rozmowie z WP abcZdrowie Agata Rauszer-Szopa.

3. Dlaczego ozdrowieńcy częściej zmagają się ze skutkami ubocznymi?

Jak wyjaśnia dr hab. Wojciech Feleszko, pediatra i immunolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, silniejsza reakcja u ozdrowieńców nie jest zjawiskiem niebezpiecznym czy wyjątkowym, choć w przypadku innych szczepień raczej się nie zdarza.

- Nie dziwi mnie, że osoby, które przeszły COVID-19, reagują silniej na szczepienie. Wpisuje się to we wszystkie dotychczasowe informacje, jakie mamy o SARS-CoV-2 - mówi dr Feleszko.

Chodzi bowiem o to, że nowy koronawirus wywołuje szczególnie silną reakcję immunologiczną organizmu. Dzieje się tak w przypadku zakażenia, ale i również szczepienia przeciw COVID-19.

- W miejscu podania szczepionki tworzy się stan zapalny, który pobudza produkcję przeciwciał oraz limfocytów T, które zwalczają wirusa. Jeśli pacjent już w przyszłości zetknął się z SARS-CoV-2 i wytworzył odporność w sposób naturalny, to po otrzymaniu szczepionki może zareagować silniej, ponieważ liczba przeciwciał i komórek pamięci immunologicznej będzie większa. Ten sam schemat odnosi się do drugiej dawki szczepienia - wyjaśnia dr Feleszko.

Lekarz podkreśla, że częstsze reakcje poszczepienne u ozdrowieńców nie są przeciwskazaniem do szczepień w tej grupie. Zalecany czas przyjęcia szczepionki po przebyciu COVID-19 wynosi od 1 do 3 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze